ادعای مدرنا در خصوص نتایج امیدبخش واکسن کووید-19 بر روی سالمندان

به گزارش مجله جام جهان، داوطلبان آنتی بادی های خنثی کننده فراوری کردند که محققان بر این باورند برای ایجاد ایمنی از ویروس و تحریک سلول های نابودگر T لازم هستند. علاوه بر این، آنتی بادی های فراوری شده بیشتر از کسانی است که از بیماری کووید-19 بهبود یافته اند.

ادعای مدرنا در خصوص نتایج امیدبخش واکسن کووید-19 بر روی سالمندان

شرکت مدرنا می گوید واکسن کروناویروس ساخت این شرکت نتایج امیدوار نماینده ای را در یک کارآزمایی بالینی کوچک روی بیماران مسن نشان داده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از سی ان بی سی، شرکت مدرنا(Moderna)می گوید واکسن فراوریی خود برای جلوگیری از ابتلا به بیماری همه گیر کووید-19 را روی 10 فرد مسن بین 56 تا 70 سال و 10 فرد سالمند 71 ساله و بالاتر آزمایش نموده است.

به گفته این شرکت، هر شرکت نماینده دو دوز 100 میکروگرمی از این واکسن را در فاصله 28 روزه دریافت نموده است و این واکسن پیروز به فراوری آنتی بادی ها یا پادتن های خنثی نماینده ویروس شده اند که محققان بر این باورند که برای ایجاد سلول های ایمنی نابودگر موسوم به سلول تی(T) و ایمنی در مقابل ویروس لازم هستند.

بنابراین شرکت زیست فناوری مدرنا گفت که واکسن بالقوه کروناویروس آن، واکنش ایمنی امیدوارنماینده ای را در بیماران مسن ایجاد نموده است.

این شرکت در نتایج خود آورده است: داوطلبان آنتی بادی های خنثی نماینده فراوری کردند که محققان بر این باورند برای ایجاد ایمنی از ویروس و تحریک سلول های نابودگر T لازم هستند. علاوه بر این، آنتی بادی های فراوری شده بیشتر از کسانی است که از بیماری کووید-19 بهبود یافته اند.

همچنین این واکسن به خوبی تحمل شده و هیچ گونه عارضه جانبی جدی ناشی از دریافت آن گزارش نشده است. مدرنا گفته است که بعضی از داوطلبان دچار خستگی، لرز، سردرد و درد در محل تزریق شدند که بیشتر این علائم طی دو روز رفع شد.

سهام این شرکت در پی اعلام این خبر نزدیک به 6 درصد رشد کرد.

براساس داده های جمع آوری شده توسط دانشگاه جانز هاپکینز واکسن شرکت مدرنا یکی از چندین واکسن در حال توسعه برای مبارزه با کروناویروس جدید است که بیش از 23.9 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده نموده و بیش از 820 را به کام مرگ کشانده است.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از 170 واکسن در حال توسعه در جهان وجود دارد که حداقل 31 مورد از آنها در مرحله آزمایشات بالینی قرار دارند.

مقامات بهداشت آمریکا اظهار داشته اند که تا زمانی که واکسنی برای این بیماری وجود نداشته باشد، اوضاع به حالت عادی باز نخواهد گشت.

واکسن مدرنا حاوی ماده ژنتیکی به نام RNA پیغامبر یا mRNA است که دانشمندان امیدوارند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با کروناویروس تحریک کند. در ماه مه این شرکت داده های اولیه خود را منتشر کرد که نشان می داد این واکسن در 45 بزرگسال سالم پیروز به فراوری پادتن شده است.

دانشمندان قبلاً هشدار داده بودند که مرحله اول این مطالعه کوچک بوده است و ممکن است نتایج آن برای سایر جمعیت ها از جمله سالمندانی که عموماً واکنش ایمنی ضعیفی دارند، متفاوت باشد. اما داده های جدید باعث افزایش امیدواری در خصوص ایمنی و تاثیرگذاری این واکسن در جلوگیری از ابتلا به کووید-19 شده است که عرضه آن را تا خاتمه امسال میلادی یا اوایل سال 2021 نوید می دهد.

ماه گذشته این شرکت آزمایش بالینی مرحله سه را روی 30 هزار نفر شروع کرد تا دریابد که چقدر ایمن و کارآمد است و انتظار می رود نتایج آن تا اوایل ماه اکتبر آماده گردد. این شرکت گفته است که پیش بینی می نماید ثبت نام برای آزمایش مرحله سه در ماه سپتامبر انجام گردد.

مدرنا اوایل ماه جاری میلادی گفت که قیمت هر دوز از این واکسن بین 32 تا 37 دلار است و در صورت فراوری در حجم بیشتر، قیمت آن کمتر می گردد.

در اوایل ماه جاری، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت دولت ایالات متحده 100 میلیون دوز واکسن مدرنا را در معامله ای به ارزش 1.53 میلیارد دلار خریداری می نماید. ایالات متحده آمریکا در حال حاضر 955 میلیون دلار در ساخت واکسن مدرنا سرمایه گذاری نموده است و کل سرمایه گذاری خود را تا حدود 2.5 میلیارد دلار می رساند.

دانشمندان می گویند اگرچه این امیدواری وجود دارد که به واکسنی ایمن و مؤثر دست یابند، اما هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد. آنها هشدار می دهند که سؤالاتی در خصوص چگونگی ئاکنش بدن انسان پس از آلوده شدن به این ویروس با تزریق واکسن وجود دارد.

یکی از این سؤالات این است که آیا آنتی بادی های فراوری شده در واکنش به کووید-19 آیا در برابر ابتلای مجدد نیز از فرد محافظت می نمایند؟

دانشمندان انتظار دارند که آنتی بادی ها از ما در برابر کووید-19 محافظت نمایند، اما هنوز مطمئن نیستند که از ابتلای مجدد نیز جلوگیری نمایند، چرا که محققان هنگ کنگ روز دوشنبه گزارش دادند که به نظر می رسد اولین مورد تأیید شده ابتلای مجدد، مردی است که ابتدا در اواخر ماه مارس به این ویروس آلوده شد و بعد از 4.5 ماه ظاهراً دوباره به این ویروس گرفتار شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 726

به "ادعای مدرنا در خصوص نتایج امیدبخش واکسن کووید-19 بر روی سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مدرنا در خصوص نتایج امیدبخش واکسن کووید-19 بر روی سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید