دلایل تمایل رئیس جمهور لبنان برای مذاکره با دولت سوریه

به گزارش مجله جام جهان، یک روزنامه لبنانی اظهار داشت، صبر رئیس جمهور این کشور در پرونده بازگشت آوارگان سوری به سر آمده و اشاره او به امکان مذاکره مستقیم با دولت سوریه به چند دلیل از جمله نارضایتی از رفتار مشکوک جامعه بین المللی است.

دلایل تمایل رئیس جمهور لبنان برای مذاکره با دولت سوریه

به گزارش گروه بین الملل مجله جام جهان، با شروع جنگ در سوریه تعدادی از آوارگان این کشور وارد لبنان شدند و اکنون مدیریت امور حدود یک میلیون و نیم آواره سوری در لبنان به یکی از دغدغه های اصلی مقامات این کشور تبدیل شده است.

روزنامه الجمهوریه لبنان در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت، صبر هم حدی دارد، این همان چیزی است که میشل عون رئیس جمهور لبنان درباره پرونده آوارگان سوری به آن اشاره نموده؛ پرونده ای که در رأس اولویت های عون واقع شده است.

در ادامه این گزارش آمده، میشل عون در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به تمام طرف های مربوط به این پرونده پیامی آشکار داد مبنی بر اینکه وی به لحظه تغییر قواعد تعامل با پرونده آوارگان نزدیک شده است. معادله برای عون واضح است اگر هزینه گفت وگوی مستقیم با رئیس جمهور سوریه بشار اسد برای تسهیل بازگشت آوارگان کمتر از هزینه باقی ماندن آنها در خاک لبنان باشد او در فیصله دادن به این موضوع و رسیدن به بالاترین سطح (ارتباط) با دمشق تردید نخواهد کرد.

الجمهوریه در ادامه دلایل انتقال عون از دفاع به حمله در پرونده آوارگان را به توضیح زیر برشمرد:

اول: در نظر دریافت بحران مالی سخت که قدرت لبنان برای تحمل بار آوارگان را کاهش داده است.

دوم: دیدن ارتباط دوباره بعضی کشورهای عربی با سوریه پس از سال ها قطع ارتباط؛ همان کاری که امارات، بحرین و عربستان سعودی انجام دادند.

سوم: قرار دادن دولت سوریه در برابر مسؤولیت هایش و امتحان نهائی نیت این کشور در میزان جدیت برای بازگشت آوارگان.

چهارم: نارضایتی وی از رفتار مشکوک جامعه بین المللی در قبال آوارگان که به جای تشویق آنها برای بازگشت کاری انجام می دهند که آنها در جای خود باقی بمانند.

در ادامه این گزارش آمده، زمانی که عون از تریبون سازمان ملل از مذاکره مستقیم با دولت سوریه برای حل معضل آوارگان سوری در صورت ادامه سنگ اندازی بعضی طرف ها در بازگشت این آوارگان سخن می گوید، به معنای آن است که منافع لبنان مافوق تمام ملاحظات است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 22

به "دلایل تمایل رئیس جمهور لبنان برای مذاکره با دولت سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل تمایل رئیس جمهور لبنان برای مذاکره با دولت سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید