سرعت گرم شدن شب ها بیشتر از روزهاست

به گزارش مجله جام جهان، تیمی از پژوهشگران دانشگاه اکستر، پیشینه ثبت شده حرارتی بین سال های 1983 تا 2017 را مورد آنالیز قرار دادند. آن ها دریافتند که دما های شبانه، به طور متوسط در مقایسه با دما های روزانه به شکلی نامتناسب در حدود 0.25 درجه سانتیگراد بیشتر است.

سرعت گرم شدن شب ها بیشتر از روزهاست

یخچال چیریگوانو در قاره جنوبگان

محققان می گویند تاثیرات بحران آب و هوا باعث می گردد که شب ها در بسیاری از مناطق دنیا به صورت نامتقارن و نامتناسبی بیشتر از روز ها گرم شوند. اینک معین شده که گرم شدن زمین در زمان شب، از گرم شدن زمین در زمان روز در بیش از نیمی (54 درصد) از سطح سراسر کره زمین، شایع تر است. پدیده ای که دانشمندان آن را عدم تقارن گرمایشی توصیف نموده اند.

این مطالعه، که در مجله تغییرات زیستی دنیای (گلوبال چنج بایولوژی) منتشر شده است، هشدار می دهد دمای بالاتر شب می تواند پیامد های بالقوه قابل توجهی بر گونه های جانوری شب زی داشته باشد.

تیمی از پژوهشگران دانشگاه اکستر، پیشینه ثبت شده حرارتی بین سال های 1983 تا 2017 را مورد آنالیز قرار دادند. آن ها دریافتند که دما های شبانه، به طور متوسط در مقایسه با دما های روزانه به شکلی نامتناسب در حدود 0.25 درجه سانتیگراد بیشتر است.

دانشمندان بر این باورند که این عدم تقارن گرمایشی، در درجه نخست ازوجود ابر ها ناشی می گردد که طی روز، زمین را خنک نگاه داشته، ولی در طول شب، گرمای سطح زمین را حفظ می نماید و این مساله منجر به گرمایش بیشتر در زمان شب می گردد. در مقابل، کمبود ابر نیز اجازه می دهد در طول روز گرمای بیشتری به زمین برسد، هرچند که این گرما در شب از دست می رود.

دکتر دانیل کاکس، نویسنده اصلی این مقاله از موسسه محیط زیستی و پایداری در پنرین کامپس اکستر در کورنوال می گوید: ما نشان دادیم که گرم شدن بیشتر شب ها با رطوبت بیشتر آب و هوا همراه است و این مساله پیامد های مهمی برای رشد گیاهان و نحوه تعامل گونه ها مانند حشرات و پستانداران دارد.

همچنین در مقابل نشان دادیم که گرم شدن بیشتر زمین در زمان روز، با شرایط خشک تر همبستگی دارد و با میزان کلی گرمایش مرتبط است. مساله ای که آسیب پذیری گونه ها را در برابر تنش گرمایی و دهیدراتاسیون (کم آبی بدن) افزایش می دهد. به ویژه گونه های جانوری که فقط در طول شب یا فقط در طول روز فعال هستند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

او می افزاید: عدم تقارن گرمایشی تاثیرات بالقوه شدیدی بر دنیای طبیعت خواهد داشت.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 779

به "سرعت گرم شدن شب ها بیشتر از روزهاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت گرم شدن شب ها بیشتر از روزهاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید