عوارض خفیف در تزریق کنندگان واکسن اسپوتنیک

به گزارش مجله جام جهان، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تزریق کنندگان واکسن اسپوتنیک بعد از تزریق طبق پیش بینی، عوارض خفیف داشتند و غیر از این عوارض دیگری در آن ها مشاهده نشده است.

عوارض خفیف در تزریق کنندگان واکسن اسپوتنیک

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در تبادل نظر با ایلنا، با اشاره به عوارض تزریق واکسن کرونا اسپوتنیک v بر روی تزریق نمایندگان طی دو روز گذشته بیان نمود: عوارضی که پیش بینی می شد، عوارض خفیف و جانبی در برخی افراد بود مثل سایر واکسن ها که چنین عوارض خفیفی به خصوص در تزریق واکسن های مشابه دیده شده است.

وی ادامه داد: این چند هزار نفری که در دو روز اخیر تزریق داشتند، بعضا دچار تب خفیف یا بی اشت هایی خفیف، سردرد یا کوفتگی و علائم شبه سرماخوردگی شدند که علائم خفیفی است و علائم دیگری نداشتند.

جهانپور اضافه نمود: البته با توجه به مطالعات قبلی روی چند صد هزار نفری که در کشور های دیگر مثل روسیه، آرژانتین و مکزیک و یا سایر کشور ها صورت گرفته، این عوارض بین تزریق نمایندگان تفاوت چندانی نداشته است و این فرایند تزریق ادامه خواهد داشت.

وی گفت: افرادی که واکسن دریافت می نمایند، بعد از 21 روز باید دوره دوم واکسن را دریافت نمایند که بعد از آن کارت و گواهی واکسیناسیون دیجیتال علیه کرونا برای آن ها صادر خواهد شد.

جهانپور در پاسخ به این سوال که آیا محموله دوم همچنان برای کادر درمان کرونای بیمارستان ها استفاده می گردد؟ اضافه نمود: بله، تا زمانی که همه خط مقدم درمان و گروه های کارکنان سلامت که در معرض خطر هستند، واکسینه نشوند و همچنین به گروه های پرخطر مثل سالمندان و جانبازان مقیم آسایشگاه واکسن تزریق نگردد، به مرحله بعد یعنی واکسیناسیون بقیه گروه ها نخواهیم رفت.

وی ادامه داد: این واکسیناسیون عملا از کارکنان و پزشکان بخش های مراقبت ویژه ICU در 635 بیمارستان آغاز شد و در روز های آینده هم ادامه دارد و بعد از آن محموله ای دوم که شامل صد هزار دوز و آماده برای ارسال است، وارد کشور می گردد و البته ورود واکسن به تهران، امروز قطعی نیست.

جهانپور با اشاره به واکسیناسیون در قم بیان نمود: واکسیناسیون از قم آغاز نشده و همزمان در 635 بیمارستان کشور آن هم در بخش آی سی یو کرونا آغاز شد و اولین تزریق هم در بیمارستان امام خمینی تهران انجام شد و هیچ کجا زودتر یا دیرتر انجام نخواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1047

به "عوارض خفیف در تزریق کنندگان واکسن اسپوتنیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خفیف در تزریق کنندگان واکسن اسپوتنیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید