مناسب سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان

به گزارش مجله جام جهان، مناسب سازی اماکن گردشگری نیازی ضروری برای معلولان، جانبازان و سالمندان است و مقاصدی که به این موضوع توجه نکنند حجم زیادی از گردشگران خود را از دست می دهد.

مناسب سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

روز 12 آذر مصادف با 3 دسامبر در تقویم جهانی به نام روز جهانی معلولان نامگذاری شده است تا فرصتی باشد هرچند کوتاه جامعه جهانی را با مسائل و دغدغه های این گروه از جامعه آشنا سازد. ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار هدفی است که احتیاج به برنامه ریزی و ممارست فراوان در میان همه ذینفعان دارد و دولت، جامعه و سازمان های مردم نهاد باید نقش خود را در این زمینه به درستی و کامل به انجام برسانند.

عدم مناسب سازی اماکن گردشگری موجب شده تا افراد دارای معلولیت و خانواده های آنان نتوانند از مزایای آن بهره مند شوند. گردشگری برای همه یک حق و احتیاج است که آنطور که باید مورد شناسایی و دقت قرار نگرفته است.

افراد دارای معلولیت احتیاجهای متنوعی دارند و در خدمات دهی به آنها باید به جزییات نیز پرداخته گردد.

ایجاد محصولات و تجهیزات ویژه برای معلولان در اماکن گردشگری از احتیاجهای ضروری جامعه امروز است و مقاصد گردشگری و مکان هایی که به معلولان ارائه خدمات می نمایند باید به این تجهیزات مجهز باشند در غیر این صورت معلولان از گردشگری لذت نخواهند برد.

در این راستا بر اساس میزان و نوع معلولیت از ابزارهای خاصی باید استفاده گردد و ذینفعان گردشگری و خدمات دهندگان باید این تجهیزات را بشناسند و استفاده نمایند.

آمارهای دقیقی از شرایط و میزان دسترسی معلولان و سالمندان به امکانات گردشگری موجود نیست اما مشاهدات میدانی نشان می دهد که در حوزه هایی چون حمل و نقل، سرویس های بهداشتی، اماکن پذیرایی و اقامتی کمبودهایی قابل مشاهده است و جبران این کمبودها احتیاجمند تعامل چندین ارگان و سازمان است.

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان در سال های اخیر با حمایت از هنرمندان معلول صنایع دستی گام های مفیدی در اشتغال و خودکفایی این افراد برداشته است که امیدواریم شاهد تداوم، استمرار و بهبود فرایندهای مربوطه در این حوزه باشیم.

سرمایه گذاری در بخش گردشگری از توجیه اخلاقی و مالی بالایی برخوردار است و مقاصد گردشگری که زیرساخت های مورد احتیاج این قشر را فراهم نمی نماید از این بازار پر آتیه محروم می شوند در حالی که اگر ذینفعان گردشگری اقدام به مناسب سازی نمایند سهم بهتری در بازار خواهند داشت.

دفاتر مسافرتی و راهنمایان گردشگری در توسعه و تقویت پاراتور نقشی مهم و اساسی خواهند داشت. دفاتر گردشگری تحت نظر میراث فرهنگی از مهمترین گروه های مرتبط با این موضوع هستند که توجیه درست آنها در برگزاری و تعریف تورهای معلولان نقش موثری در این زمینه ایفا می نماید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 181

به "مناسب سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید