واکنش شدید وزارت خارجه چین به ادعاهای مکرر پامپئو

به گزارش مجله جام جهان، سخنگوی وزارت خارجه چین با استناد به واقعیات و داده ها به سخنان مکرر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا برای سیاه نمایی چین واکنش شدید نشان داد.

واکنش شدید وزارت خارجه چین به ادعاهای مکرر پامپئو

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین امروز شنبه در نشست خبری با اشاره به ادعای نشت کووید19 از آزمایشگاه ووهان گفت: حتی آنتونیو فائوچی کارشناس برجسته بیماری های عفونی آمریکا نیز ادعای پامپئو در این زمینه را تکذیب نموده است. پژوهشگاه ویروس شناسی ووهان یکی از ده ها آزمایشگاه P4 دنیا بوده و به همکاری بین المللی در امور پژوهشی پرداخته و اطلاعات پژوهشی خود را به موقع به اشتراک گذاشته است.

وی با اشاره به این که چین در زمان حاضر تنها دو آزمایشگاه P4 دارد، گفت: بر اساس آمار فدراسیون پژوهشگران آمریکا، 13 پژوهشگاه P4 در آمریکا فعالیت دارد و یا در حال احداث است. علاوه بر این، آمریکا 1495 آزمایشگاه P3 دارد و در مناطق مختلف دنیا از جمله اوکراین و قزاقستان بسیاری آزمایشگاه های بیولوژیک خود را ایجاد نموده است. شایان ذکر است که آمریکا تنها کشور در دنیا است که درباره مذاکرات پروتکل بازرسی پیمان منع سلاح بیولوژیک مانع تراشی نموده است.

وی گفت: بر اساس گزارش اداره حسابرسی آمریکا که در سال 2009 منتشر شد، در 10 سال، 400 حادثه در آزمایشگاه های P3 در آمریکا به وقوع پیوسته و امنیت این آزمایشگاه ها یکی از خطرناک ترین چالش های پیش ِروی نهادهای نظارتی است، برای نمونه، پایگاه بیولوژیک فورت دیتریک در ایالت مریلند عظیم ترین پایگاه تحقیق و فراوری سلاح بیولوژیک و شیمیایی ارتش آمریکا در ماه ژوییه سال گذشته از سوی مرکز کنترل بیماری های آمریکا تعطیل شد و علت آن هم عدم اجرای تدابیر کنترل امنیت مواد ویژه و ویروس عنوان شد.

روزنامه یو.اس. تودی نیز در گزارشی گفت که وقوع حوادث نشت ویروس کار عادی به نظر می رسد و این ریسک ها در حال تبدیل شدن به خطر واقعی است.، همچنین به گزارش دیگر رسانه های آمریکا، چندی پس از تعطیلی پایگاه دیتریک، در مناطق اطراف، نوعی بیماری ناشناس ناشی از سیگار الکتریکی شیوع یافت. همچنین بر اساس داده های منتشرشده مرکز کنترل بیماری های آمریکا در سرانجام ماه فوریه، در فصل آنفلوآنزا دست کم 32 میلیون نفر از جمعیت این کشور به آنفلوآنزا مبتلا شدند و 18 هزار نفر جان باختند. رییس این مرکز علناً تأیید کرد که بعضی از موارد فوتی میان آن ها در واقع ناشی از کووید19 بوده است. همه این گزارشات علنی در رسانه های آمریکا موجود است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: در داخل آمریکا و نیز دنیا تردیدهای زیادی وجود دارد، آن ها خواستار اعلام علت اصلی تعطیلی پایگاه دیتریک هستند، بسیاری مردم نیز خواستار آنالیز ارتباط تعطیلی این پایگاه با بیماری سیگار الکتریکی، شیوع گسترده آنفلوآنزا و کووید19 هستند.

هوا چون یینگ گفت: چین در اطلاع رسانی علنی و شفاف است و از تحقیقات سازمان بهداشت دنیای بر اساس مقررات بهداشت بین المللی حمایت می نماید. آیا آمریکا می تواند مثل چین در اقداماتش شفاف و علنی عمل کند؟ آیا آمریکا تحقیقات مستقل بین المللی در پایگاه دیتریک و دیگر آزمایشگاه های بیولوژیک این کشور در سراسر دنیا از جمله اوکراین و قزاقستان را قبول دارد؟ آیا آمریکا گروه متخصصان سازمان بهداشت دنیای و یا سایر گروه های بین المللی را برای انجام تحقیقات منشأ کرونا در آمریکا و چگونگی مقابله آمریکا با کرونا به کشور خود دعوت می نماید؟ آیا آمریکا می تواند در این زمینه یک الگو باشد؟

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 533

به "واکنش شدید وزارت خارجه چین به ادعاهای مکرر پامپئو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش شدید وزارت خارجه چین به ادعاهای مکرر پامپئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید