واکنش معاون سازمان محیط زیست به وقف دماوند ، سندی به نام منابع طبیعی وجود داشته که آن را ابطال نموده اند

به گزارش مجله جام جهان، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیگیری سازمان درباره موضوع وقف دماوند گفت: در حال تهیه نامه ای به امضای رییس سازمان محیط زیست هستیم و فردا آن را به رییس دستگاه قضا تقدیم خواهیم کرد تا مساله وقف دماوند پیگیری گردد.

واکنش معاون سازمان محیط زیست به وقف دماوند ، سندی به نام منابع طبیعی وجود داشته که آن را ابطال نموده اند

به گزارش خبرنگاران، خبری مبنی بر وقف بخشی از دماوند در روزنامه خبرنگاران منتشر شد که بازتاب قابل توجهی در رسانه های کشور داشته است.

کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه گفت: ما هم خبر وقف دماوند را در فضای مجازی دیدیم و در حال پیگیری موضوع هستیم.

وی اظهار کرد: قله دماوند از ارتفاع 4500 متری در سال 1381 به عنوان اثر طبیعی ملی به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید، آن موقع بر اساس اینکه مالک ملک سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری است و جزو انفال است در شورای عالی مصوب شد که با هماهنگی و تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع صورت گرفت.

وی ادامه داد: حالا که امروز خبر وقف بخشی از آن پخش شده قابل آنالیز است و در آنالیز های اولیه ای که به وسیله سازمان جنگل ها و مراتع انجام دادیم معین شد که ظاهرا برای قسمتی از یک پلاک از 11 پلاکی که در جغرافیای استان مازندران واقع است، رای بر ابطال سند منابع طبیعی گرفته شده که سازمان جنگل ها هم به این رای اعتراض نموده و سازمان محیط زیست نیز در حال جمع آوری مستندات است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید نمود: بر این اساس در حال تهیه نامه ای هستیم که فردا با امضای رییس سازمان محیط زیست تقدیم رییس قوه قضاییه می گردد تا موضوع پیگیری گردد.

وی گفت: این منطقه اثر طبیعی ملی است و بر اساس قانون قابل واگذاری به غیر نیست و در این فرایند نیز هیچ گونه مکاتبه یا نظرخواهی از سازمان محیط زیست انجام نشده است ضمن اینکه زمانی که مناطق چهارگانه در شورای عالی محیط زیست مصوب می گردد دیگر نمی توان حتی یک سانتمیتر از آن را واگذار کرد.

کلانتری ادامه داد: بنابراین فردا (دوشنبه) اطلاعات کامل را تهیه و به دستگاه قضا تقدیم خواهیم کرد و در آن تمام مستندات، قوانین و مقرراتی که عدم هرگونه واگذاری مناطق چهارگانه را معین می نماید در نامه آورده خواهد شد.

وی درباره فرایند تصویب مناطق چهارگانه گفت: عرصه های طبیعی قبل از اینکه به عنوان مناطق چهارگانه به تصویب برسند سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها با هم به توافق می رسند. بنابراین زمانی که مصوب می گردد پس حتما اراضی ملی بوده و سند آن به نام سازمان جنگل ها صادر شده است و اکنون آنطور که گفته می گردد اوقاف به وسیله محاکم قضایی نسبت به ابطال سند اقدام نموده است، البته هنوز صحت و سقم آن را نمی دانیم، پس یعنی سندی به نام منابع طبیعی وجود داشته که نسبت به ابطال آن اقدام نموده اند که بلافاصله سازمان جنگل ها اعتراض خود را گفت، البته هنوز سندی نیز به نام اوقاف صادر نشده است.

کلانتری اضافه نمود: بنابراین فرایند در حال طی شدن است اما سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مسوول مناطق چهارگانه و سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری به عنوان مالک عرصه های طبیعی کشور حتما موضوع را به وسیله دستگاه قضایی پیگیری خواهد نمود.

وی گفت: در کشور 40 اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده اما فقط یک دماوند داریم که جزو حقوق آیندگان است، یک عرصه طبیعی و نماد ایران است که باید آن را حفظ کنیم.

در همین زمینه:

  • بخشی از کوه دماوند وقف شد
  • واکنش اوقاف به وقف بخشی از کوه دماوند
  • واکنش معصومه ابتکار به ماجرای وقف کوه دماوند
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 681

به "واکنش معاون سازمان محیط زیست به وقف دماوند ، سندی به نام منابع طبیعی وجود داشته که آن را ابطال نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش معاون سازمان محیط زیست به وقف دماوند ، سندی به نام منابع طبیعی وجود داشته که آن را ابطال نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید