پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن

به گزارش مجله جام جهان، با آغاز واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال، بعضی نگرانی ها درباره احتمال لخته شدن خون یا ناقل بودن فردی که واکسن زده وجود دارد که به آن ها پاسخ دادیم.

پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن

مدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال شروع شده این فرایند دلگرم نماینده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته است سوالات و نگرانی هایی را هم به وجود آورده که نیازمند اطلاع رسانی در رسانه های مختلف است. همان طور که می دانیم تزریق واکسن به منظور آشنایی بدن با ساختار ویروس بیماری زا برای آمادگی در زمینه بروز واکنش سریع به آن است.ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

دکتر بهروز بنیادی، فوق تخصص بیماری های عفونی بچه ها ضمن اشاره به انواع واکسن های قابل استفاده در دنیا به خبرنگار زندگی سلام می گوید:

واکسن هایی که هم اکنون در کشور استفاده می گردد از کشورهای چین، هند ، روسیه و کره جنوبی است.

واکسن چینی سینوفارم و واکسن هندی کواکسین بر اساس روش سنتی ساخت واکسن فراوری شده است که در آن از ویروس غیرفعال شده یا ضعیف شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن و فراوری پادتن(آنتی بادی) استفاده می گردد.او در پاسخ به این پرسش که اگر با تزریق واکسن کرونا، ویروس ضعیف شده وارد بدنمان گردد، آیا ما ناقل بیماری خواهیم بود؟ می گوید: براساس فناوری به کار رفته در واکسن هایی که هم اکنون در کشورمان مورد استفاده قرار گرفته قابلیت انتقال به دیگران را ندارند و فرد واکسینه شده ناقل بیماری نخواهد بود.

امکان لخته شدن خون برای ناقلان بی علامت؟

دکتر بنیادی درباره احتمال لخته شدن خون و عوارض پس از تزریق واکسن در افراد 80 سال به بالا که فاقد علایم بیماری هستند، می گوید: افراد 80 ساله ناقل و بدون علامت بالینی برای تزریق واکسن مسئله ای ندارند و کسانی که در فاز نهفته بیماری، واکسن دریافت می نمایند هم هیچ گونه عارضه خاصی پیدا نخواهند کرد.

او ادامه می دهد: تا به امروز عارضه ای درباره واکسن های مورد استفاده گزارش نشده و آسترازنکا تنها واکسنی است که احتمال لختگی خون پس از تزریق برای آن ، به میزان ناچیز یک در چهار میلیون دوز تزریق شده، گزارش شده است. در این واکسن از یک ویروس بی ضرر برای انتقال ژن های سازنده پروتئین شاخکی ویروس کرونا به درون سلول های بدن انسان استفاده نموده اند که پس از تزریق، موجب تحریک سیستم ایمنی بدن و فراوری پادتن(آنتی بادی) علیه ویروس کرونا می گردد. شایان ذکر است خطر لختگی ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا تنها برای افراد زیر 45 سال وجود دارد و در سنین بالای 45 سال بسیار نادر است و هم اکنون در کشور ما برای واکسیناسیون کادر سلامت استفاده شده است .

دکتر بنیادی براساس تحقیقات اجرا شده و برای آرامش خاطر هموطنان ادامه می دهد: واکسنی که هم اکنون در اختیار سالمندان قرار گرفته ویروس کشته شده است که هیچ گونه عارضه ای به همراه ندارد.

اگر مبتلا شدید بعد از بهبودی کامل واکسن بزنید

وی در ادامه می گوید: تنها به بیمارانی که به نوع حاد کرونا مبتلا شدند و مشکلاتی چون تنگی نفس و درگیری های ریوی را تجربه کردند توصیه می گردد دو تا چهار هفته بعد از بهبود کامل واکسن دریافت نمایند.

هنوز واکسیناسیون بچه ها اجرا نشده است

دکتر بنیادی ضمن اشاره به نبود امکان واکسیناسیون بچه ها خاطر نشان می نماید: هم اکنون تحقیقاتی برای تزریق واکسن فایزر به بچه ها(افراد زیر 18 سال) اجرا شده اما در مرحله اجرا نیست .وی تاکید می نماید: خانواده ها در صورت واکسینه شدن مراقبت از فرزندان را فراموش ننمایند. هیچ کدام از واکسن ها در سطح دنیا برای گروه زیر 18 سال تایید نشده است، بنابراین والدین باید همچنان با شستن مکرر دست ها و حضور نیافتن در مجامع عمومی از فرزندانشان مراقبت نمایند در صورت واکسینه شدن بیش از 70 درصد از جمعیت هر کشور شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد یافت که رسیدن به این مهم و دریافت حداکثر دو دوز واکسن برای هر یک از هموطنان زمان زیادی می طلبد و نیازمند صبوری است.

منبع: همگردی
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1223

به "پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به نگرانی ها درباره تزریق واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید