کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود

به گزارش مجله جام جهان، خبرنگاران/زنجان متخصص نوزادان و فوق تخصص نوزادان نارس گفت: بیماری کرونا تنها از طریق قطرات ریز دهان هنگام عطسه، سرفه و صحبت کردن فرد مبتلا به نوزاد منتقل می شود.

کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود

ناهید جعفری در گفت وگو با مجله جام جهان، با اشاره به اینکه امکان ابتلای نوزاد به بیماری کرونا از طریق مادر مبتلا به این بیماری وجود دارد، اظهار کرد: امکان ابتلای نوزاد به بیماری کرونا از طریق ترشحات حین زایمان مادر مبتلا به این بیماری وجود دارد، بنابراین بهتر است مادر و نوزاد با یکدیگرT تماس پوستی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا تنها از طریق قطرات ریز دهان هنگام عطسه، سرفه و صحبت کردن فرد مبتلا به نوزاد منتقل می شود و از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال نمی یابد، اضافه نمود: به نوزادانی که مادران آنان به بیماری کرونا مبتلا هستند، برای پیشگیری از این بیماری شیر دوشیده شده مادر داده می شود تا هیچ تماسی با مادر خود نداشته باشند، زیرا امکان انتقال این بیماری حین شیر دادن به نوزاد از طریق تنفس، عطسه و سرفه وجود دارد.

این پزشک با بیان اینکه تماس اولیه پس از تولد بین مادر مبتلا به بیماری کرونا و نوزاد برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری انجام نمی شود، تصریح کرد: در ساعات اول تولد نوزاد، نباید شیر از طریق مادر مبتلا به ویروس کرونا به نوزاد داده شود، زیرا اگر مادر مبتلا نکات بهداشتی را رعایت نکرده و از لوازم محافظتی نظیر ماسک استفاده نکند، ویروس را به نوزاد خود مبتلا می کند.

فوق تخصص نوزادان نارس با تاکید بر لزوم استفاده از اقلام بهداشتی و محافظتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به نوزاد، ادامه داد: یک روز پس از تولد نوزادی که از مادر مبتلا به کرونا متولد شده است، تست CPR کووید - 19 گرفته می شود و تا زمانی که جواب تست کرونای نوزاد مشخص نشده باشد، نوزاد بستری و تحت مراقبت قرار می گیرد.

جعفری با بیان اینکه مواردی از ابتلای مادر باردار و شیرده و نوزاد او به بیماری کرونا بوده است ولی همه آنان با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شده اند و خوشبختانه موردی از فوتی نوزاد مبتلا به این بیماری در استان نداشته ایم، اظهار کرد: اگر تست کرونای نوزاد متولد شده به بیماری کرونا مثبت باشد، در بیمارستان بستری شده و اقدامات درمانی نیز برای آنان انجام می شود.

وی در رابطه با علائم بیماری کرونا در نوزادان، اضافه نمود: کبود شدن رنگ نوزاد، تب، عطسه، سرفه و بدن درد از جمله علائم این بیماری در نوزادان است؛ قابل ذکر اینکه علاوه بر نوزادان تازه متولد شده، نوزادان بیش از یک ماه نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند، زیرا در مواردی نیز والدین دارای علائم کووید - 19 هستند و باید تا زمانی که جواب تست کرونای آنان نیامده، همه نکات بهداشتی و محافظتی را رعایت کنند.

این مسئول در رابطه با شیوه درمان بیماری کرونا در نوزادان مبتلا به این بیماری، خاطرنشان کرد: آنتی بیوتیک وریدی، اکسیژن، استفاده از دستگاه های اکسیژن رسان و سرم برای درمان نوزادان مبتلا به بیماری کرونا استفاده می شود، شایان ذکر است مادرانی که دارای علائم کرونا هستند حتما برای انجام تست کرونا به بیمارستان ها و مراکز درمانی اعلام شده، مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 634

به "کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید