بیوگرافی نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی

به گزارش مجله جام جهان، نادر مشایخی متولد 5 آذر 1337 در شهر تهران است. وی فرزند جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت ایرانی می باشد. نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر معروفی است و همسر وی گیسلا مشایخی بییر اهل آلمان است.

بیوگرافی نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی

بیوگرافی نادر مشایخی

نادر مشایخی متولد 5 آذرماه 1337 در شهر تهران است. وی فرزند بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، جمشید مشایخی است.

نادر مشایخی پس از خاتمه تحصیلات دوران ابتدایی در تهران، به هنرستان عالی موسیقی رفت و دیپلم خود را از این هنرستان دریافت کرد. وی برای ادامه تحصیل در رشته آهنگ سازی به دانشگاه موسیقی وین در کشور اتریش رفت و با درجه ممتاز توانست فارغ التحصیل گردد.

وی در سال 2001 گروه آنسامبل وین 2001 را تشکیل داد و از همان سال رهبری گروه هایی همانند وین 2001 و کاپلا کوندورتا را بر عهده گرفت.

از فعالیت های دیگر این آهنگساز می توان به شرکت در جشنواره های موسیقی در آمریکا، اروپا و آسیا و رهبری ارکستر سمفونیک تهران اشاره نمود. وی با این ارکستر در اتریش و آلمان، دو بار کنسرت برگزار کرد.

رهبری ارکستر سمفونیک تهران

نادر مشایخی برای مدتی در دانشگاه تهران، دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشکده صداوسیما تدریس می کرد. وی پس از استعفای علی رهبری از ارکستر سمفونیک تهران در تابستان 1384 رهبری این ارکستر را بر عهده گرفت و چند ماه بعد کنسرتی در شهر برلین آلمان، در جشنواره ازنابروک برگزار کرد.

از تجربه وی درزمینهٔ آهنگسازی می توان به 96 قطعه برای سلو، موسیقی ارکستری و اپرا، موسیقی مجلسی، ساخت سمفونی فیه ما فیه (سه اثر)، اپرای ملکوت، قطعهٔ ارکستریِ پشیمانی کنتیمنتو، مجموعهٔ تولدی دیگر (روی ترجمهٔ آلمانی اشعار فروغ فرخزاد)، اجرای پروژه های موسیقی تلفیقی اصیل ایرانی در همکاری با هنرمندانی چون حسین علیزاده و هوشنگ ظریف (فستیوال سالزبورگ) و ساخت سمفونی مولانا برای صداوسیما اشاره نمود.

نادر مشایخی در سال 1386 از ارکستر سمفونیک تهران استعفا داد و رهبری این ارکستر را منوچهر صهبایی بر عهده گرفت و پس ازآن به شکل دهی ارکستر مجلسی و فیلارمونیک تهران پرداخت. وی در دوره ای کوتاه دوباره به خارج از کشور رفت و پس از بازگشت به ایران در اردیبهشت 1391، آثاری از جان گیج را با دانشجویان موسیقی در شهر کتاب ابن سینا اجرا کرد.

نادر مشایخی از سال 1393 به عنوان رهبر ارکستر شهر تهران برگزیده شد و به اجرای کنسرت های متعدد پرداخت وی از سال 92 تابه حال به تدریس رهبری ارکستر و آهنگسازی و تاریخ موسیقی و ... در آکادمی موسیقی محمد اسماعیلی مشغول است.

نظر وی در خصوص سالن های کنسرت ایران

نادر مشایخی در ارزیابی خود از شرایط موسیقی این روزها در ایران اظهار کرد: صندلی موسیقی کشور روزبه روز بدتر شده و باید بگویم افتضاح است. باید کاری کرد و بنده هم تا حدی که می توانم کارهایی را انجام می دهم. مشکل اول در موسیقی ایران نبودن سالن کنسرت مناسب است. سالن ها، آگوستیک خوبی ندارند و صداها افتضاح هستند. چند روز پیش به یکی از گاراژهای نزدیک ولیعصر رفتم و دیدم آگوستیک آنجا درجه یک است. حاضرم در آن گاراژ کنسرت بگذارم اما به تالارهای کنسرت ایران نروم.

او درباره دلایل ضعف تالارهای کنسرت ایران شرح داد: کف سالن های کنسرت موکت شده و رفلکتورها صدا را می خورند، زیرا رفلکتور به سمت عقب خم شده و همه این ها باعث می گردد صدای خوبی در کنسرت ایجاد نگردد. سازها نیز برای اماکن کوچک ساخته شده اند تا صدا از تالارها بیرون نرود.

مشایخی در همین رابطه افزود: تمام سازهای ایرانی همین گونه ساخته شده اند. شما فکر می کنید کسی در ایران بلد نیست ساز بسازد؟ این گونه نیست. چراکه ساز یکی از صادرات مهم ایران به اروپا بوده است. برای مثال در ارکستر صدای قیچک باس شنیده نمی گردد. وقتی با این سازها در یک سالن چهارهزارنفره کنسرت می گذارید تمام ظرافت های ساز از بین رفته و بیشتر به یک اجرای هوی متال تبدیل می گردد.

ازدواج

همسر وی گیسلا مشایخی بییر (Gisela Mashayekhi-Beer) نیز نوازنده فلوت است. گیسلا مشایخی بییر فرزند خانواده ای موسیقیدان متولد پاساو در ایالت بایرن آلمان است. گیسلا موسیقی را از کودکی آموخت. پدر همسر نادر مشایخی، آلویس جوزف بییر (Alois Josef Beer) نوازنده ای برای مدارس و کلیساها بود. مادر همسر نادر مشایخی نیز کریستین بییر شوامبرگر، نوازنده فلوت و نی بود. مادر گیسلا از همان ابتدا بچه ها خود را با موسیقی آشنا نموده و فرصت های اجرای موسیقی مجلسی را برایشان فراهم می کرد. علاوه بر این همسر نادر مشایخی با حمایت های پدر و مادرش اجراهای انفرادی و اجرا در اکس تر مدارسی را که پدرش رهبری آن ها را بر عهده داشت را نیز تجربه می کرد.

بیماری نادر مشایخی

وی به بیماری ام اس مبتلا است و می گوید آرزویم این است که این بیماری به من اجازه دهد، فقط یک بار فوتبال بازی کنم از سال 1361 درگیر بیماری ام اس هستم و سال هاست که این آرزو را در سر دارم.

اینستاگرام نادر مشایخی

برای پیگیری فعالیت های هنری و زندگی روزانه نادر مشایخی می توانید به آدرس اینستاگرام وی مراجعه کنید.

nader-mashayekhi@

مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 933

به "بیوگرافی نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیوگرافی نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید