بزرگ ترین شکست های دنیای گوشی موبایل در سال 2021

به گزارش مجله جام جهان، در سال 2021 سازندگان گوشی های موبایل با چالش های متعددی روبرو شدند که از بین آن ها می توانیم به بحران کرونا و کمبود تراشه اشاره کنیم. اگرچه بسیاری از شرکت ها با وجود این مسائل در بازار موبایل عملکرد خیلی خوبی داشتند، اما تعدادی از آن ها نتوانستند انتظارات کاربران را برآورده نمایند. در این مطلب به بزرگ ترین شکست های گوشی های موبایل در سال 2021 می پردازیم.

بزرگ ترین شکست های دنیای گوشی موبایل در سال 2021

خروج ال جی از بازار موبایل

افزایش رقابت در فضاهای مختلف فواید زیادی دارد. در بازار موبایل هم هرچقدر تعداد شرکت ها بیشتر باشد، در نهایت گوشی های مجذوب نماینده تر و بهتری فراوری خواهد شد. به همین دلیل خروج شرکت باسابقه ای مانند ال جی از بازار موبایل به هیچ عنوان خبر خوبی محسوب نمی گردد. اما حقیقت این است که تمام شرکت ها دنبال سود بیشتر هستند و بخش موبایل ال جی طی سال های گذشته 4.5 میلیارد دلار به این شرکت ضرر زده است. در نهایت مدیران این شرکت در سال 2021 تصمیم گرفتند که به طور کامل از بازار موبایل خارج شوند.

ال جی در دهه 1990 وارد بازار موبایل شد و به لطف عرضه گوشی های مجذوب نماینده توجهات زیادی را جلب کرد. این شرکت از ریسک کردن ترسی نداشت و همیشه ایده های تازهی را امتحان می کرد. به عنوان مثال می توانیم به گوشی ماژولار G5، استفاده از دو نمایشگر برای V20 و گوشی وینگ با نمایشگر چرخان اشاره کنیم.

شکست دومین گوشی تاشوی مایکروسافت

سال گذشته در فهرست بزرگ ترین شکست های گوشی های موبایل به گوشی تاشوی مایکروسافت Duo اشاره کردیم و حالا نسل دوم این گوشی توانسته وارد فهرست 2021 گردد. نسل اول مایکروسافت Duo از سخت افزار قدیمی بهره می برد و از نظر نرم افزاری هم مسائل زیادی داشت. با وجود اینکه بیش از 1 سال از عرضه آن می گذرد، هنوز اندروید 11 را دریافت ننموده است.

مایکروسافت با ساخت نسل بعدی این گوشی کوشش نموده بخشی از این مسائل را رفع کند اما در نهایت شکست خورده است. این گوشی تاشو از دو نمایشگر 5.3 اینچی بهره می برد که در مجموع یک نمایشگر 8.3 اینچی را تشکیل می دهند. اما به علت فاصله زیاد بین این دو نمایشگر، تجربه کاربری چندان مجذوب نمایندهی ارائه نمی گردد. از سوی دیگر، فقط تعداد اندکی از اپلیکیشن ها می توانند از تمام فضای ارائه شده به خوبی بهره ببرند. این گوشی با قیمت هنگفت 1500 دلار راهی بازار شده و کاربران برای خرید قلم استایلوس باید 129 دلار دیگر هم بپردازند. روی هم رفته تازهترین گوشی تاشوی مایکروسافت در برابر گلکسی زد فولد 3 هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

مرگ گلکسی نوت

گوشی های گلکسی نوت سابقه زیادی دارند اما در سال 2021 نسل تازه این خانواده از راه نرسید. سامسونگ بارها اعلام نموده که می خواهد توجه بیشتری به گوشی های تاشوی خود نشان دهد و کنار گذاشتن سری نوت هم در راستای همین هدف صورت گرفته است. سامسونگ در سال 2021 گوشی های تاشوی گلکسی زد فولد 3 و گلکسی زد فلیپ 3 را با ویژگی های مجذوب نماینده متعددی رونمایی کرد. بعلاوه باید خاطرنشان کنیم که زد فولد 3 از قلم s Pen پشتیبانی می نماید که یکی از ویژگی های مهم سری نوت محسوب می گردد. به همین دلیل زد فولد 3 به لطف داشتن نمایشگر غول پیکر و امکانات مجذوب نمایندهی که دارد، به نوعی جایگزین سری نوت محسوب می گردد.

فرایند نزولی گوشی­های نوکیا

شرکت HMD Global، سازنده گوشی های نوکیا، مدتی قبل بیان کرد که برای گوشی پرچم دار نوکیا 9 اندروید 11 را ارائه نخواهد نمود. چنین کاری ضربه سنگینی به اعتماد کاربران گوشی های این شرکت وارد کرد. این شرکت که از سال 2016 با تصاحب برند نوکیا کار خود را شروع نموده، در ابتدا امید زیادی را بین هواداران پدید آورد. یکی از مهم ترین نقاط قوت این شرکت، عرضه گوشی های متنوع با قیمت های مناسب و بعلاوه سرعت زیاد در ارائه آپدیت های نرم افزاری بود.

اما طی حدودا دو سال گذشته، این شرکت فرایند نزولی داشته و سرعت انتشار آپدیت نرم افزاری هم به طور قابل توجهی کاهش یافته است. HMD در خصوص نوکیا 9 گفته که ناسازگاری بین نرم افزار و دوربین منجر به افت کیفیت این گوشی می گردد و به کاربران این گوشی هم اعلام نموده که می توانند گوشی XR20 را با 50 درصد تخفیف خریداری نمایند. با وجود اینکه XR20 گوشی خوبی محسوب می گردد، اما هم رده نوکیا 9 نیست. در هر صورت شرایط گوشی های موبایل نوکیا را باید به عنوان یکی از بزرگ ترین شکست های 2021 در نظر بگیریم.

شرایط شارژ سری گوگل پیکسل 6

گوگل در مراسم معرفی گوشی های سری پیکسل 6 بیان کرد که این گوشی ها از فناوری شارژ USB Power Delivery PPS پشتیبانی می نمایند و کاربران با خرید شارژر 30 وات می توانند از حداکثر سرعت بهره مند شوند. اما بعد از عرضه این گوشی ها، معین شد که حداکثر سرعت شارژ این دو گوشی به فقط 22 وات می رسد و میانیگن سرعت هم فقط 13 وات است. اگرچه گوگل در تبلیغات این گوشی به طور معین به بهره گیری از حداکثر سرعت 30 وات اشاره ننموده، اما به طور غیر مستقیم چنین چیزی را گفته است. در نهایت گوگل به علت همین مخفی کاری، در فهرست بزرگ ترین شکست های گوشی های موبایل 2021 قرار گرفته است.

بحران هویت وان پلاس

وان پلاس یکی از برندهای مجذوب نماینده بازار موبایل محسوب می گردد که در حال پشت سر گذاشتن تغییرات مختلفی است. بر اساس شواهد موجود، به نظر می رسد نتیجه این تغییرات چندان مجذوب نماینده نخواهد بود. وان پلاس از جمله شرکت هایی است که پتانسیل زیادی برای موفقیت گسترده دارد ولی به نظر می رسد مدیران این شرکت به میانه بودن رضایت داده اند.

وان پلاس کار خود را به عنوان یک برند مختص خوره های تکنولوژی شروع کرد. این شرکت در زمینه بازاریابی روینمودهای هوشمندانه ای اتخاذ می کرد و به همین دلیل توانست هویت مستقل از اوپو برای خود ایجاد کند. باید خاطرنشان کنیم وان پلاس و اوپو هر دو زیرمجموعه هلدینگ BBK هستند ولی در سال 2021، وان پلاس نشان داد که دیگر نمی خواهد این هویت مستقل را حفظ کند.

به عنوان مثال حدود 6 ماه قبل، وان پلاس بیان کرد که تیم های مربوط به تحقیقات سخت افزاری خود را با اوپو ادغام می نماید. این یعنی گوشی های این دو شرکت روزبه روز شباهت بیشتری به یکدیگر پیدا خواهند کرد. از سوی دیگر، باید به ادغام تیم های نرم افزاری هم اشاره کنیم. اگرچه گوشی های وان پلاس در بازارهای خارج از چین کماکان با رابط کاربری OxygenOS عرضه خواهند شد، اما در چین این گوشی ها با رابط کاربری ColorOS اوپو به دست کاربران می رسند. از سوی دیگر، کدهای اصلی این دو رابط کاربری تا حد زیادی مشترک خواهد بود و نرم افزار وان پلاس دیگر نوآوری کمتری ارائه خواهد نمود.

بعلاوه باید به تغییر استراتژی وان پلاس در زمینه ساخت گوشی های هوشمند هم اشاره کنیم. این شرکت مانند اپل، قبلا هر ساله تعداد اندکی گوشی پرچم دار راهی بازار می کرد. اما در سال 2020 و 2021 به سمت عرضه گوشی های ارزان روی آورده که بسیاری از آن ها ساخت شرکت های زیرمجموعه هلدینگ BBK هستند و فقط وان پلاس تغییرات اندکی را روی آن ها اعمال می نماید. طبق اعلام مدیرعامل این شرکت، تازهترین پرچم داران وان پلاس به زودی معرفی می شوند. بعد از معرفی این گوشی ها بهتر می توانیم در خصوص بحران هویت این شرکت صحبت کنیم.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1546

به "بزرگ ترین شکست های دنیای گوشی موبایل در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین شکست های دنیای گوشی موبایل در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید