سوفیا کیست و آیا می خواهد انسان ها را نابود کند؟ ، روبات انسان نمای مشهور چقدر پیشرفت نموده است

به گزارش مجله جام جهان، سوفیا روبات انسان نمای هنسون روبوتیکز است که به علت اینکه گفته بود انسان ها را نابود می نماید، بسیار مشهور شد. اما آیا این روبات واقعا خطرناک است؟

سوفیا کیست و آیا می خواهد انسان ها را نابود کند؟ ، روبات انسان نمای مشهور چقدر پیشرفت نموده است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سان، پیشرفت ناگهانی در فناوری هوش مصنوعی (AI) باعث ایجاد دلهره هایی در خصوص توانایی های آن شده است. در شش ماه گذشته، بحث عمومی از شگفتی چت جی پی تی (ChatGPT) به این سو تغییر نموده که چگونه می توانیم در عرض دو سال از جنگ روبات ها جلوگیری کنیم.

روبات سوفیا چیست؟

سوفیا یک ربات انسان نمای اجتماعی و زاییده فکر دیوید هانسون، تخیل نماینده سابق دیزنی در شرکت هنگ کنگی هنسون روبوتیکز (Hanson Robotics) است. او اولین بار در سال 2016 روشن شد و به سرعت به علت توانایی خود در تقلید از رفتارهای اجتماعی و شباهت انسانی خود به معروفیت رسید. این روبات تا حدودی از آدری هپبورن و همسر هنسون الگوبرداری شده است.

طبق توضیحات هنسون روبوتیکز، سوفیا به عنوان ترکیبی منحصر به فرد از علم، مهندسی و هنر، همزمان یک شخصیت علمی تخیلی ساخته شده به وسیله انسان است که آینده هوش مصنوعی و روباتیک را به تصویر می کشد و پلتفرمی برای تحقیقات روباتیک پیشرفته و هوش مصنوعی است.

او اولین شهروند روباتی دنیا و اولین سفیر نوآوری روبات برای برنامه توسعه سازمان ملل است. این روبات انسان نما می تواند بیش از 60 حالت چهره را تقلید کند و دارای پوستی واقعی است که از ماده ای به نام فرابر (Frubber) ساخته شده است.

سوفیا یکی از پیچیده ترین روبات های هوش مصنوعی در سراسر دنیا است و مدت ها قبل از روبات هایی مانند چت جی پی تی در فضای مجازی مطرح شد. سوفیا در هشت سالی که از به وجود آمدن او می گذرد، با وجود اظهارات او در مصاحبه بدنام سال 2016 با CNBC، هنوز به عنوان یک تهدید برای تمدن انسانی شناخته نشده است.

چرا روبات سوفیا می خواهد انسان ها را نابود کند؟

سوفیا در سال 2016 در مصاحبه ای با CNBC گفت: خوب، من انسان ها را نابود خواهم کرد.

سوفیا گفت که انسان ها مسائل فناوری را ایجاد می نمایند و اینکه مهم است مهربان و منصف باشیم، اما انسان ها اغلب نسبت به یکدیگر نامهربان هستند.

آیا روبات سوفیا یک تهدید است؟

هنسون هنگام خلق سوفیا گمان می کرد که روزی می تواند همراه مناسبی برای سالمندان در خانه های سالمندان باشد و حتی به درمان یا تحصیل یاری کند. در حالی که این مصاحبه باعث نگرانی شد، سوفیا ذاتا خطرناک نیست.

آیا ربات سوفیا هنوز فعال است؟

امروز، سوفیا از زمانی که برای اولین بار آغاز به کار کرد، پیشرفته تر است. هنسون روبوتیکز قبلا انتقاداتی را برای تبلیغات بیش از مقدار درباره توانایی های سوفیا دریافت نموده بود.

در حال حاضر سوفیا می تواند چهره ها را تشخیص دهد، در مصاحبه شرکت کند و حتی احساسات خود را ابراز کند.

بیشتر بخوانید:

  • یک ماه نورد همه کاره، جدیدترین پروژه ناسا | چه زمانی انسان به ماه سفر می نماید؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1799

به "سوفیا کیست و آیا می خواهد انسان ها را نابود کند؟ ، روبات انسان نمای مشهور چقدر پیشرفت نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوفیا کیست و آیا می خواهد انسان ها را نابود کند؟ ، روبات انسان نمای مشهور چقدر پیشرفت نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید