ماجرایی برندگانی که از خرید خودرو جا ماندند

به گزارش مجله جام جهان، سوداگری در بازار خودرو و فاصله 50 درصدی قیمت کارخانه با بازار در سال گذشته سبب شد عده زیادی به دنبال کسب سود از محل خودرو های ثبت نامی باشند. این سود سرشار یکباره تقاضایی انباشته برای خودرو های داخلی ایجاد کرد، تاجایی که دولت با اعمال قوانین سختگیرانه ای عرضه خودروی داخلی در قالب قرعه کشی را پیش روی متقاضیان واقعی خودرو قرار داد، اما حتی برندگان این قرعه کشی ها هم از هفت خان ثبت نام باید عبور کنند تا به خودرو برسند.

ماجرایی برندگانی که از خرید خودرو جا ماندند

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

برخی برندگان قرعه کشی ایران خودرو در تماس با شرق می گویند با وجود آنکه واریز قسط اول پس از قرعه کشی را انجام داده اند، اما در زمان پرداخت قسط دوم نتوانسته اند به سایت وارد شوند.

آن ها پس از تماس با این شرکت متوجه شده اند که قرعه کشی آن ها به دلیل عدم پرداخت پول در موعد مقرر لغو شده و مبالغ پرداختی به حساب آن ها بازگردانده شده است. شرکت کنندگان در قرعه کشی سایپا هم به دلیل آنچه تفاوت در آدرس ثبت نامی اعلام شده است، ناگزیرند که با پرداخت مبالغی آدرس های خود را تغییر دهند.

روابط عمومی شرکت ایران خودرو می گوید که سایت ایران خودرو مسئله ای ندارد. روابط عمومی سایپا هم بر این باور است که آدرس های ثبت شده در سایت سایپا با آدرس های موجود در پلیس راهور، وزارت صمت و دیگر نهاد ها اگر همخوان نباشد، افراد برای جلوگیری از بروز مشکل در تحویل خودرو باید آدرس های خود را همخوان کنند که البته نیروی انتظامی 12 هزار تومان حق العمل از متقاضیان دریافت می کند. برخی ثبت نام کنندگان ایران خودرو نیز بر این باورند که بروز مشکل در سایت برای واریز دوم ناشی از نوعی تقلب در فرایند قرعه کشی است، اما امیرحسن کاکایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت در مصاحبه ضمن تأکید بر وجود امکان ردیابی ادعای افراد می گوید: اگر این افراد به سازمان حمایت شکایت کنند، مورد دعوای آن ها قابل پیگیری است.

کاکایی این نکته را هم یادآور می کند که در صورت لغو قرعه کشی افراد، امکان هیچ سوءاستفاده ای وجود ندارد و ازطریق همان مکانیسم قرعه کشی و سامانه طراحی شده، توزیع خودرو ها انجام خواهد شد.

بازار آشفته خودرو دو قوه مجریه و مقننه را درگیر کرده است. بعد از آنکه خودروسازان بیش از توان خود خودرو پیش فروش کردند و نتوانستند محصولات را به موقع به بازار عرضه کنند و صف طویل برای خرید ماشین های ساخت داخل ایجاد شد، تمام نهاد های ناظر پای کار آمدند تا ازطریق سازوکاری جدید خودرو میان مردم توزیع شود تا شاید کمی تب بازار فروکش کند.

نتیجه تمام هم فکری ها آن شد که براساس ضوابطی که عدم خرید خودرو از شرکت های ساخت داخل در سال های اخیر است یکی از آن ها بود، خودرو های آماده شده در کارخانه ها ازطریق قرعه کشی به متقاضیان تعلق بگیرد تا جلوی سوءاستفاده های احتمالی گرفته شود.

اما عده کمی از برندگان قرعه کشی ایران خودرو از بروز مشکل برای پرداخت اقساط خود خبر می دهند. یکی از این خریداران که قصد خرید پژو 206 را داشته است، 50 میلیون تومان قسط اول را به حساب ایران خودرو واریز می کند. چند روز بعد ازسوی شرکت اعلام می شود که باید 20 میلیون تومان دیگر هم به حساب این خودروساز واریز شود.

خریدار یادشده در مهلت معین شده برای واریز پول به همان شماره حساب قبلی هرچه تلاش می کند نمی تواند سایت را باز کند. پس از خسته شدن از تلاش های مکرر با ایران خودرو تماس می گیرد و کد ملی خود را ارائه می دهد. پس از چند روز ازسوی شرکت با این برنده قرعه کشی تماس می گیرند و می گویند به دلیل اینکه دیر اقدام کرده اید، مهلت تمام شده و پول شما به حسابتان بازگردانده می شود.

فردای روز تماس هم این پول به حساب فرد یادشده بازگردانده می شود. این شهفرایند در تماس با شرق مدعی بود که در جریان قرعه کشی هم سوءاستفاده هایی شده است. مشابه همین ادعا ازسوی شخص دیگری هم که نتوانسته در موعد مقرر پول خود را پرداخت کند، در تماس با شرق مطرح می شود و این شخص هم مدعی است که هرچه تلاش کرده، نتوانسته است در سایت ایران خودرو قسط دوم خود را پرداخت کند.

سایت ایران خودرو مسئله ای ندارد

اگرچه تماس های محدودی با شرق گرفته شده است، اما ازآنجاکه در یک مکانیسم سختگیرانه خودرو به اشخاص تعلق گرفته است، به نظر می رسد که نباید به سرعت جایگزینی انجام شود و افراد از گردونه تحویل خودرو حذف شوند.

به همین دلیل در تماس با روابط عمومی ایران خودرو جویای این شد که چرا افرادی که قادر به پرداخت وجه و اقساط مدنظر ازطریق سایت نبوده اند از گردونه قرعه کشی و اختصاص خودرو حذف شده اند. کارشناس روابط عمومی ایران خودرو اعلام می کند که سایت آن ها مسئله ای ندارد. او وعده می دهد که مسئله را بررسی کرده و نتیجه را به خبرنگار شرق اعلام کند.

پیگیری ادعای افراد امکان پذیر است

آیا واقعا امکان سوءاستفاده در فرایند قرعه کشی وجود دارد؟ امیرحسن کاکایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت، در مصاحبه با شرق بیان می کند: کار قرعه کشی بسیار حساس است و به طور دقیق انجام می شود. بماند که به هرحال هر جایی ممکن است اشکال در سیستم پیش بیاید.

او تأکید می کند: مسائل مربوط به قرعه کشی به شدت رصد می شود. البته ازآنجاکه تماس های اعتراضی به روزنامه محدود بوده است، یک جای کار می لنگد. به گفته کاکایی، برخی از افراد که پول نداشته اند اقساط خودروی خود را پرداخت کنند، ادعا کرده اند که سامانه درست کار نمی کند.

در این رابطه نظارت هایی هم انجام شد. او اضافه می کند: اگر فرد به هر دلیلی نتوانسته قسط دوم خود را پرداخت کند، چک کردن صحت گفته های او کار سختی نیست. تمام کسانی که اقدامی انجام می دهند، IP آن ها در سیستم کامپیوتری حفظ می شود و می توان فهمید هر شخصی در چه ساعتی به سامانه وارد شده یا قصد داشته است که به سامانه وارد شود.

به راحتی log افراد در سایت ایران خودرو و سایپا وجود دارد و دستگاه های ناظر متوجه می شوند که در این لحظه بخصوص فرد می خواسته وارد سیستم فروش شود. این عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت می گوید: اگر فرد در لحظات آخر نتوانسته وارد سایت بشود با اینکه در مهلت قانونی معین شده نتوانسته وارد سایت شود دو موضوع کاملا متفاوت است. اگر در دو روزی که فرصت واریز پول داشته، نتوانسته است واریز کند، این مسئله قابل اثبات است. اگر شکایت کند قابل پیگیری است، زیرا اطلاعات موجود است.

او ادامه می دهد: ایجاد اختلال در حساب یک یا دو نفر ممکن است به وجود بیاید، اما اثبات این اختلال هم امکان پذیر است.

امکان تقلب وجود ندارد

به اعتقاد کاکایی امکان تقلب در سیستم قرعه کشی وجود ندارد. بازگرداندن پول به خاطر واکنش سریع است تا مردم اتهام نزنند که از پولشان سوءاستفاده شده است.

او بیان می کند: ممکن است سیستم بانک فرد مشکل داشته باشد و نتواند نقل وانتقال پول را در تاریخ معین انجام دهد. این مسئله هم قابل اثبات است. زیرا در مکانیسم های بانک و سیستم شاپرک این تلاش ها ثبت می شود. ضمن اینکه فرد می تواند موجودی حساب خود را هم در تاریخ معین برای اثبات ادعایش اعلام کند.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علم وصنعت، از آنجا که قوه قضائیه بر فرایند قرعه کشی نظارت می کند و قوی بالای سر آن ایستاده است، خیلی بعید است که کسی تقلب کند. این قدر این موضوع حساس شده و همه چشم ها به سمت شرکت های خودروسازی است که کسی جرئت تقلب ندارد.

او یادآور می شود: فسخ قرارداد به نفع ایران خودرو نیست و شخصی در داخل این شرکت نمی تواند کاری کند که سهم یک آقا یا خانم به شخص دیگری داده شود. این سهم می ماند و در مکانیسم قرعه کشی می رود. ایران خودرو از فسخ قرارداد نفع نمی برد، زیرا باید سریع تر خودرو تحویل بدهد و بحث ضرروزیان شرکت مطرح است.

به گفته کاکایی، ازآنجاکه برخی افراد در پرداخت پول خودرو دچار مشکل شده اند، قرار است درصدی اضافه بگیرند تا دیگر این مسائل پیش نیاید.

او می گوید: در گذشته بحثی مطرح بود که افرادی که اینترنت پرسرعت دارند، می توانند به سرعت چندین بار وارد سایت شوند، سیستم طراحی شده برای ایران خودرو به نحوی است که افراد دارای سیستم های پرسرعت را شناسایی کرده و در جریان ثبت نام آن ها را به ته صف هدایت می کند. به این ترتیب اثر سیستم پرسرعت آن ها از بین می رود.

او درباره فرایند شکایت می گوید: اول باید فرد با سیستم رضایت مشتریان ایران خودرو تماس بگیرد. در واحد مرکزی فروش به افراد اعلام می شود که در سیستم CRM شکایت خود را ثبت کنید. از سوی دیگر، افراد معترض باید به سازمان حمایت هم اعلام کنند. سازمان تعزیرات حکومتی هم این مسئله را پیگیری می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به فرایند زمان بر شکایت می گوید: اگر شکایت ها پیگیری شود، درنهایت به نتیجه می رسد. او عنوان می کند: در مواردی که عده ای معدود برای ورود به سایت مشکل پیدا کرده اند، احتمال می دهم که بانک فرد مشکل داشته است. وگرنه سایت ایران خودرو و سایپا توانسته تا دو یا سه میلیون مراجعه را مدیریت کند.

پرداخت 12 هزار تومان برای تغییر آدرس

برندگان قرعه کشی سایپا هم شرایط بهتری نسبت به ایران خودرو ندارند. برخی از برندگان قرعه کشی سایپا می گویند که به آن ها اعلام شده است که آدرس های شما اشتباه است و اگر آن را عوض نکنید، فرایند تحویل خودروی شما با مشکل روبرو می شوند. این افراد می گویند که با این تماس ناگزیرند به تعویض پلاک مراجعه کنند و با تحمل صف های طولانی، نیروی انتظامی از آن ها 12 هزار تومان اخذ می کند تا آدرس آن ها را تغییر دهد.

علت این تماس ها را از روابط عمومی سایپا جویا شدیم. روابط عمومی این شرکت اعلام می کند که موضوع تغییر آدرس ازسوی سایپا اعلام نشده است بلکه در فرایند جدید برای جلوگیری از نقش واسطه ها ورود اطلاعات سایت سایپا با سیستم های بالادستی مثل پلیس راهور، صنعت معدن و تجارت و... تطابق داده می شود.

روابط عمومی سایپا ادامه می دهد: همه ما وقتی که به هر دلیلی در سامانه نیروی انتظامی اطلاعات خود را درج کرده باشیم، این آدرس به عنوان آدرس شخصی ما در سامانه نیروی انتظامی باقی می ماند و اگر در زمان ثبت نام خودرو آدرس دیگری را وارد سامانه کرده باشیم، مغایرت تشخیص داده می شود. به این ترتیب به این عزیزان اطلاع داده شده است که این مغایرت را رفع کنند تا در زمان پلاک گذاری مسئله ای پیش نیاید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 630

به "ماجرایی برندگانی که از خرید خودرو جا ماندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرایی برندگانی که از خرید خودرو جا ماندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید