مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می دهد

به گزارش مجله جام جهان، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف منظم کافئین باعث کاهش حجم ماده خاکستری در مغز می شود، این تحقیق نشان می دهد که مصرف قهوه می تواند توانایی پردازش اطلاعات را مختل کند.

مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می دهد

به گزارش خبرنگاران، محققان سوئیسی در این مطالعه به 20 جوان سالم روزانه سه وعده 150 میلی گرمی کافئین به مدت 10 روز دادند. این میزان مصرف کافئین با نوشیدن روزی چهار یا پنج فنجان کوچک قهوه دم کرده در روز برابر است.

محققان در سرانجام این 10 روز مصرف 450 میلی گرم کافئین در روز حجم ماده خاکستری مغز را با استفاده از اسکن مغز اندازه گرفتند، آنها متوجه کاهش حجم ماده خاکستری در مغز افراد مورد مطالعه شدند.

در این پژوهش کاهش ماده خاکستری مغز به ویژه در لوب گیجگاهی راست از جمله هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که برای تثبیت حافظه لازم است، چشمگیر بود.

ماده خاکستری در خارجی ترین لایه یا قشر مغز یافت می شود و در زمینه پردازش اطلاعات فعالیت می کند. ماده خاکستری به قسمت هایی از سیستم عصبی مرکزی اشاره دارد که در درجه اول از سلول های عصبی تشکیل شده است، در حالی که ماده سفید عمدتاً شامل مسیرهای عصبی است.

با این حال در این تحقیق به نظر می رسید که این اثر موقتی است به طوری که پس از تنها 10 روز توقف مصرف هرگونه کافئین، این تغییرات برعکس شد.

دکتر کارولین رایچرت از دانشگاه بازل در سوئیس گفت: نتایج این مطالعه الزاما به این معنی نیست که مصرف کافئین بر مغز تأثیر منفی دارد اما مصرف روزانه کافئین به وضوح روی عملکرد شناختی تأثیر می گذارد که این موضوع خود زمینه مطالعات بیشتری را فراهم می کند.

طبق اعلام کلینیک مایو در آمریکا که یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان است مصرف حداکثر 400 میلی گرم کافئین در روز برای بیشتر بزرگسالان بی خطر تلقی می شود و یک فنجان قهوه دم کرده 8 اونسی (237 میلی لیتر) حاوی 96 میلی گرم قهوه است. میزان کافئین در قهوه بسته به روش تهیه آن متفاوت است.

محققان گفتند: به نظر می رسد تغییراتی که در نتیجه مصرف قهوه در مورفولوژی مغز ایجاد می شود موقتی است اما تا به امروز یک مقایسه سیستماتیک میان افرادی که قهوه مصرف می کنند و افرادی که معمولاً کافئین کم مصرف می کنند یا اصلاً کافئین مصرف نمی کنند، صورت نگرفته بود.

آنها افزودند: در گذشته اثرات کافئین بر سلامتی در درجه اول در بیماران بررسی شده است اما لازم است که این تاثیرات بر افراد سالم نیز مورد مطالعه قرار گیرد.

بسیاری از محققان در سراسر جهان تلاش می کنند با بررسی ترکیبات موجود در قهوه، اثرات آنها را بر بدن انسان درک کنند. اگرچه کافئین، شناخته شده ترین ترکیب قهوه است و معین شده که مزایای بسیاری برای سلامت قلب دارد اما قهوه، هزاران ترکیب دیگر را نیز شامل می شود که شناختن آنها بی فایده نیست.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1059

به "مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف قهوه ساختار مغز را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید