کار منزل موجب عظیم شدن مغز سالمندان می گردد

به گزارش مجله جام جهان، خبرنگاران : محققان تورنتو کانادا دریافتند، سالمندانی که کارهای منزل را انجام می دهند مغز عظیم تری دارند و این مورد، معیار اصلی برای سلامت شناختی خوب است.

کار منزل موجب عظیم شدن مغز سالمندان می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،نوآ کوبلینسکی، فیزیولوژیست ورزشی و محقق ارشد این تحقیق از موسسه تحقیقات روتمن (RRI) اظهار کرد: دانشمندان می دانند که ورزش تاثیر مثبتی بر روی مغز دارد اما این تحقیق، اولین مطالعه ای است که نشان می دهد این نتایج برای کار منزل نیز صادق است.

وی ادامه داد: درک چگونگی تاثیر انواع فعالیت های بدنی بر سلامت مغز برای ایجاد راهبردهایی برای کم کردن خطر کاهش شناختی و زوال عقل در بزرگسالان بسیار مهم است.

در این تحقیق، محققان 66 فرد مسن سالم از نظر ذهنی را در بیمارستان بایکرست مورد آنالیز قرار دادند. هر شرکت نماینده در سه ارزیابی سلامت، تصویربرداری ساختاری از مغز و آزمایش شناختی شرکت کرد.

نتایج نشان داد،سالمندانی که زمان بیشتری را صرف کارهای روزمره می نمایند، بدون توجه به میزان ورزش، حجم مغز بیشتری دارند. این کارها شامل نظافت، پخت وپز، بیرون رفتن و کار در حیاط منزل بود.

کارهای منزل چگونه باعث سلامت مغز می گردد؟

اگرچه احتمالا بیشتر افراد علاقه ای به انجام این کارها ندارند اما این گروه دریافت که به احتمال زیاد کار منزل از چند طریق به مغز یاری می نماید. آنان معتقدند که کار منزل تاثیر مشابه ورزش هوازی با شدت کم دارد که برای قلب و عروق مفید است.

همچنین کارهای روزمره ذهن را به سمت برنامه ریزی و سازماندهی سوق می دهد و باعث شکل گیری اتصالات عصبی جدید با گذشت زمان می گردد.

محققان اظهار کردند: کار منزل به سالمندان یاری می نماید تا تحرک داشته باشند. نتایج مطالعات قبلی نشان داده است که چگونه نشستن و کم تحرکی می تواند منجر به ضعف سلامتی و کاهش شناختی گردد.

دانشمند ارشد این موسسه نیکول اندرسون می گوید: این یافته ها علاوه بر یاری به هدایت برای ارائه توصیه های مربوط به فعالیت بدنی، می توانند انگیزه فعالیت بیشتر سالمندان را فراهم نمایند زیرا کار منزل جنبه طبیعی و اغلب ضروری از زندگی روزمره بسیاری از افراد است، بنابراین دستیابی به این مورد امکان پذیر است.

نتایج این تحقیق در نشریه BMC Geriatrics منتشرشده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1132

به "کار منزل موجب عظیم شدن مغز سالمندان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار منزل موجب عظیم شدن مغز سالمندان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید