کدام همتا معتبر است؟

به گزارش مجله جام جهان، اگر با پیامکی به اسم سامانه همتا روبرو شدید که برای جلوگیری از قطع شدن گوشی از شما درخواست پول کرد، ضروری است بدانید سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir است و این سامانه هم برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی کند.

کدام همتا معتبر است؟

به گزارش مجله جام جهان از ایسنا، کلاهبرداران با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های اقتصادی اقدام می نمایند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ معروف است، به وسیله اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می گردد. اگر بخواهیم در برابر تهدیدات سایبری ایمن باشیم، باید موارد امنیتی را رعایت کنیم، هر ایمیلی را باز نکرده و روی هر لینکی کلیک نکنیم، آدرس سایت ها را دقیق چک کنیم که همان آدرس مورد نظر باشد.

به تازگی پیامکی برای بعضی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت نمایند. کاربر به وسیله لینک موجود در این پیامک ها به صفحه ای شبیه به سامانه همتا و سپس به صفحه ای هدایت می گردد که ظاهر آن شبیه درگاه های پرداخت است و مشخصات کارت بانکی از کاربر دریافت می گردد.

به همین دلیل کانال رسمی آموزش و اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) هشدار داده که این روش، یکی از شیوه هایی است که کلاهبرداران برای دستبرد زدن به حساب بانکی افراد از آن استفاده می نمایند. بنابراین ضروری است درصورت ملاحظه چنین مواردی، مراتب در اسرع وقت به وسیله بخش گزارش مردمی درگاه اینترنتی پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir گزارش گردد.

کاربران باید توجه داشته باشند هرگونه اطلاع رسانی در زمینه طرح ثبت تلفن همراه، به وسیله سرشماره پیامکی HAMTA انجام می گیرد. همچنین در صورت دریافت هرگونه پیامک با محتوای مشکوک، می توانید موضوع را با مرکز پاسخگویی سامانه همتا به شماره 096366 از ساعت 8 صبح تا 12 شب در 7 روز هفته طرح کنید تا هدایت های لازم ارائه گردد.

ازطرفی سایت رسمی سامانه همتا hamta.ntsw.ir و سایت اطلاع رسانی همتا hamtainfo.ntsw.ir است و سامانه همتا دامنه دیگری ندارد. علاوه بر این، سامانه همتا برای انجام فرآیندهای خود وجهی دریافت نمی کند و انجام همه فرایندهای سامانه همتا رایگان است.

بنابراین ضروری است پیش از هرگونه پرداخت حتماً باید از اعتبار درگاه پرداخت مطمئن شد، ویژگی های اولیه درگاه پرداخت معتبر شامل عبارت https و همچنین علامت تأیید سرویس دهنده (معمولاً به صورت قفل سبزرنگ) است که در ابتدای آدرس درگاه پرداخت وجود دارد. درگاه پرداخت زیردامنه ای از دامنه shaparak.ir است و هرگونه ترکیب دیگری از کلمه shaparak و هر پسوند دامنه دیگری به غیر از ir. غیرمجاز است، به عنوان مثال ترکیب هایی نظیر shapaarak یا shaparack نامعتبر هستند. برای اطلاع از آدرس درگاه های پرداخت اینترنتی معتبر می توانید به تارنمای کاشف به آدرس kashef.ir مراجعه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 564

به "کدام همتا معتبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام همتا معتبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید