گیاه گوشتخواری که میدان مغناطیسی تولید می کند!

به گزارش مجله جام جهان، محققان در کشفی که برای اولین بار تأیید شده است، دریافته اند که یک نوع گیاه گوشتخوار به نام ونوس مگس خوار هنگامی که طعمه خود را گیر می اندازد، میدان مغناطیسی تولید می کند.

گیاه گوشتخواری که میدان مغناطیسی تولید می کند!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محققان به کشف جدید هیجان انگیزی در مورد ونوس مگس خوار (Dionaea muscipula) دست یافته اند.

مدت هاست که شناخته شده است که گیاهان گوشتخوار برای دریافت طعمه خود و بستن برگ های خود از سیگنال های الکتریکی استفاده می کنند.

ونوس مگس خوار یا مگس گیر یک گیاه گوشتخوار است که از راه جلب حشرات کوچک و به دام انداختن آنها تغذیه می کند.

گیاه گوشتخوار ونوس اغلب در زمین هایی می روید که دارای منابع کمی از نیتروژن هستند، از این رو با شکار حشرات سعی در جبران نیتروژن مورد احتیاج خود دارد.

انتهای برگ های آن دارای موهای ریزی در سطوح داخلی است که باعث برانگیخته شدن آن می شود و با ساختار خاصی که در پایانه هر برگ وجود دارد، می تواند طعمه را به دام بیندازد.

هنگامی که حشره یا عنکبوت بر روی برگ ها و موهای ریز روی آن بخزد، در صورتی که در کمتر از بیست ثانیه پس از اولین تحریک مو، تحریک دیگری صورت گیرد، برگ بسته می شود و طعمه به دام می افتد.

دانشمندان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس (JGU)، موسسه هلم هولتز ماینتس (HIM)، مرکز زیستی جولیوس-ماکسیمیلیانس دانشگاه وورزبورگ (JMU) و موسسه PTB در برلین ثابت کرده اند که این سیگنال های الکتریکی میدان های مغناطیسی تولید می کنند.

دکتر آن فابریکانت عضو گروه تحقیقاتی پروفسور دیمیتری بودکر گفت: تحقیقات ما کمی شبیه به انجام MRI در انسان است. مشکل این است که سیگنال های مغناطیسی در گیاهان بسیار ضعیف هستند و این توضیح می دهد که چرا اندازه گیری آنها با کمک فناوری های قدیمی بسیار سخت بوده است.

فابریکانت اضافه نمود: این کشف تا به امروز هرگز تأیید نشده بود و دستیابی به آن کار ساده ای نبود.

تیم تحقیقاتی مجبور شد از مغناطیس سنج های اتمی استفاده کند، چرا که به خنک سازی برودتی احتیاج ندارند و همچنین می توانند کوچک سازی شوند.

محققان سیگنال های مغناطیسی را با دامنه حداکثر 0.5 پیکوتسلا در این گیاه گوشتخوار کشف کردند. این اندازه گیری میلیون ها برابر ضعیف تر از میدان مغناطیسی زمین است.

فابریکانت توضیح داد: اندازه سیگنال ثبت شده مشابه آنچه در هنگام اندازه گیری های سطح تکانه های عصبی در حیوانات مشاهده می شود، است.

اکنون محققان امیدوارند که روزی از فناوری های غیرتهاجمی آنها در کشاورزی برای تشخیص بیماری گیاهان زراعی استفاده شود. به عنوان مثال، آنها می توانند بدون استفاده از الکترودهایی که به گیاهان آسیب می رساند، پاسخ الکترومغناطیسی به تغییرات دما، آفات یا تأثیرات شیمیایی را تشخیص دهند.

این کشف می تواند به روش های کاملا جدیدی برای بهبود کشاورزی و فعالیت های مربوط به آن منجر شود، زیرا تا به امروز زیست مغناطیس بیشتر در انسان ها و حیوانات و نه گیاهان استفاده می شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1029

به "گیاه گوشتخواری که میدان مغناطیسی تولید می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه گوشتخواری که میدان مغناطیسی تولید می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید