یافته جدید محققان درباره اثر دارویی که خطر سرطان پستان را نصف می نماید

به گزارش مجله جام جهان، پژوهشگران انگلیسی می گویند سودمندی دارویی که خطر سرطان پستان را در زنان 50 درصد کاهش می دهد، مدت ها پس از قطع شدن ادامه می یابد.

یافته جدید محققان درباره اثر دارویی که خطر سرطان پستان را نصف می نماید

از سفر با تور پاتایا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، آناستروزول فراوری هورمون جنسی استروژن را در زنان که در رشد بسیاری از سرطان های پستان دخیل است، مهار می نماید.

آناستروزول را فقط می توان پس از یائسگی تجویز کرد، زیرا نمی توان فراوری استروژن را در زنان جوانتر مهار کرد.

این دارو هم اکنون برای درمان در هنگام تشخیص سرطان پستان به کار می رود اما کارآزمایی های بالینی جدید بر تأثیر آن بر پیشگیری از سرطان ها متمرکز بوده اند.

پژوهش های پیشین نشان داده اند که آناستروزول خطر سرطان پستان را در طول پنج سالی که زنان این دارو را دریافت می نمایند، به نصف کاهش می دهد.

اما یک آنالیز جدید روی 3864 زن نشان می دهد خطر سرطان پستان در زنانی که این دارو را مصرف نموده اند، حتی هفت سال پس از قطع این دارو 49 درصد کمتر است. به عبارت دیگر سودمندی این دارو ادامه می یابد.

یافته های این آنالیز در نشریه پزشکی معتبر لنست منتشر شده است.پروفسور جک کوزیک، رئیس انستیتو پزشکی پیشگیری در دانشگاه کوئین مری لندن در این باره می گوید: سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان است و همچنان به سرعت در حال افزایش است.

او می افزاید: اکنون ما دارویی در اختیار داریم که واقعاً مؤثر به نظر می رسد و عوارض جانبی چندانی ندارد.

  • چه کسانی باید این دارو را مصرف نمایند

از سال 2017 در انگلیس توصیه شده است که زنان در دوران پس از یائسگی که به علت سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطرساز در معرض خطر بالای دچار شدن به سرطان پستان هستند، این دارو را مصرف نمایند.

البته به گفته پروفسور کوزیک در حال حاضر فقط 10 درصد زنانی دی این کشور که باید این دارو را مصرف نمایند، آن را دریافت می نمایند.

یک علت تجویز کم این دارو ممکن است نگرانی پزشکان درباره این باشد که آیا این دارو در درازمدت سودمند هست یا نه. یک مشکل دیگر عوراض جانبی این دارو مانند ستی مفاصل، گرگرفتگی و خشکی واژن است.

با این حال این آنالیز نشان داد 75 درصد زنانی که آناستروزول دریافت می کردند، توانسته بودند مصرف آن را ادامه دهند (در گروه دارونما این میزان 77 درصد بود).

کارشناسان می گویند این یافته نشان می دهد که عوارض جانبی دارو آنقدر شدید نبوده اند که باعث شوند زنان مصرف دارو را متوقف نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 198

به "یافته جدید محققان درباره اثر دارویی که خطر سرطان پستان را نصف می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته جدید محققان درباره اثر دارویی که خطر سرطان پستان را نصف می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید