15 عادت بد خانه داری که کارتان را سخت تر می نماید

به گزارش مجله جام جهان، خبرنگاران: اغلب افراد به دنبال راه هایی هستند که بتوانند کار های خانه داری منزل و خانه تکانی را با سرعت بیشتر و البته با راه حل های ساده تر انجام دهند. شاید باورتان نشود، ولی گاهی میانبر هایی که برای تمیز کردن خانه می زنید، حتی کار را سخت تر هم می نمایند.

15 عادت بد خانه داری که کارتان را سخت تر می نماید

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در بسیاری از خانه ها عادات بد و اشتباهی برای تمیز کردن وسایل و خانه تکانی وجود دارد که مانع انجام صحیح کار می شوند، حتی در بعضی از موارد این روش ها باعث آسیب رسیدن به خانه نیز می گردند. ولی حالا زمان آن رسیده است که این عادات اشتباه را بشناسید و برای داشتن خانه ای تمیزتر، آن ها را سریعتر کنار بگذارید. در ادامه این مطلب با 15 عادت اشتباه خانه داری آشنا می شوید.

1. اجازه می دهید کاغذ و برگه های مختلف انباشته شوند

حتی با وجود پرداخت قبوض و خدمات بانکی آنلاین هنوز هم در هر خانه ای کوهی از کاغذ های باطله و دور ریختنی وجود دارند. مجله، روزنامه، جزوه های درسی و ورقه های امتحانی از مواردی هستند که در هر خانه ای پیدا می شوند و به یک کابوس تبدیل می گردند. ولی شما دیگر اجازه ندهید کاغذ های باطله در خانه تان تجمع پیدا نمایند. باکس یا محفظه کوچکی در ورودی خانه در نظر بگیرید و نامه، مجله، روزنامه و کاغذ های خرید را درون آن بریزید. می توانید سطل بازیافت خانه را در کنار این باکس قرار دهید تا کمکی هم به محیط زیست نموده باشید.

حداقل هفته ای یکبار به سراغ این محفظه بروید، هر برگه ای که لازم دارید را نگه دارید و هرچه دیگر مورد احتیاجتان نیست را درون سطل بازیافت بیندازید. برگه های پرداختی و قبوض مهم را درون یک پوشه قرار دهید، کار های هنری و نقاشی های فرزندانتان را درون کلاسور قرار داده یا به صورت تابلو روی دیوار نصب کنید. مجله ها را با خانه های سالمندان یا کتابخانه ها به اشتراک بگذارید و سعی کنید برای مصرف کمتر کاغذ به سراغ مقاله های آنلاین بروید.

2. حوله ها و پرده حمام را خیس رها می کنید

آیا دوست دارید زمان کمتری را صرف از بین بردن کپک های درون حمام خانه خود کنید؟ پس پرده حمام را خیس رها نکنید و حوله های مرطوب را هم روی زمین و روی هم نگه ندارید. شما به راحتی می توانید این عادت غلط را کنار بگذارید. کافی است بعد از هر بار دوش دریافت پرده را باز کنید و اجازه دهید رطوبت آن از بین رفته و پرده کاملا خشک گردد. در این صورت از رشد کپک هم جلوگیری می کنید. حوله های خیس را هم روی بند یا شوفاژ قرار دهید تا خشک شوند، سپس اگر احتیاج است آن ها را درون ماشین لباسشویی قرار داده یا به کمد مخصوص خود منتقل کنید.

3. از محصولات شوینده به مقدار زیاد استفاده می کنید

وقتی که مقدار کمی از مواد شوینده تاثیر گذار است، آیا تصور می کنید اگر به میزان بیشتری از این محصولات بهره ببرید نتیجه بهتر است و سریعتر همه چیز تمیز می گردد؟ باید گفت: این روش شما اشتباه است. استفاده زیاد از مواد تمیز نماینده و شوینده های ماشین لباسشویی به جای اینکه تاثیر مثبت داشته باشند، آسیب رسان هستند. اگر مواد اضافی پاک نماینده به خوبی شسته نگردد، باقی مانده آن به عنوان ماده ای عمل می نماید که کثیفی را به سمت خود جذب نموده و بیشتر گرد و خاک می گیرد.

به همین دلیل باید قبل از استفاده هر مایع شوینده ابتدا دستورالعمل آن را مطالعه کنید و درست به مقدار توصیه شده یا حتی کمتر از آن ها بهره ببرید. با استفاده بیش از حد مواد شوینده هم زمان و پول خود را هدر داده اید و هم آب زیادی را برای شستشوی آن اسراف نموده اید.

4. برای تمیزکاری از وسایل کثیف استفاده می کنید

چطور می توانید انتظار نتیجه موثر و تمیز داشته باشید در حالی که از وسایل کثیف برای خانه تکانی استفاده می کنید؟ زمانی که ماشین لباسشویی به دلیل تجمع باکتری در باقی مانده مواد شوینده بوی نامطبوعی می دهد، لباس ها هم بوی بد آن را جذب می نمایند. اگر کیسه یا فیلتر جاروبرقی شما پر از گرد و خاک و خرده ریزه زباله ها باشد، نمی تواند مکش کافی برای جارو کردن خانه را داشته باشد.

یک تی یا اسفنج کثیف به راحتی همه گرد و خاک و باکتری را به سطح زمین منتقل می نماید؛ بنابراین بعد از هر بار استفاده، برای تمیز کردن کامل وسایل پاک نماینده خود وقت بگذارید، آن را از گرد و خاک و کثیفی پاک کنید، در صورت امکان کاملا با آب داغ بشویید و از ماده ضد عفونی نماینده بهره ببرید. به یاد داشته باشید که بعد از مدتی استفاده، وسایل تمیز نماینده را با وسایل جدید جایگزین کنید.

5. از یک دستمال ضد عفونی نماینده برای کل سرویس بهداشتی استفاده می کنید

دستمال های یکبار مصرف ضدعفونی نماینده برای تمیز کردن سریع روشویی دستشویی بسیار مناسبند. ولی این دستمال کوچک تنها مقدار کمی ماده ضدعفونی نماینده دارد و نمی تواند کل سرویس بهداشتی شما را تمیز کند. هر زمان که روی توالت فرنگی می نشینید و از دستگیره، شیر آب و شلنگ استفاده می کنید خاصیت ماده ضد عفونی نماینده از بین می رود و به راحتی باکتری و میکروب را از یک سطح به سطح دیگر منتقل می کنید.

برای تاثیر بیشتر ماده ضدعفونی نماینده، زمانی که از دستمال استفاده می کنید باید حاوی مقدار رطوبت کافی حاصل از ماده ضدعفونی نماینده باشد تا سطح مورد نظر را حداقل برای چند دقیقه مرطوب نگه دارد. برای تمیز کردن کامل و صحیح از چند دستمال یکبار مصرف یا پارچه تمیز بهره ببرید و سطوح را با محلولی از ماده ضدعفونی نماینده و آب پاک کنید.

6. ظروف کثیف را درون سینک رها می کنید

اگر بخواهید یک لیوان کثیف را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، نسبت به زمانی که آن را درون سینک می گذارید، چقدر زمان بیشتری احتیاج دارد؟ وقتی که ظروف کثیف را درون سینک ظرفشویی رها می کنید، در واقع بستر مناسبی برای رشد باکتری به وجود می آورید و حشرات گرسنه را هم به سمت آنجا راهنمایی می کنید. به همه افراد خانه یاد بدهید که یا مستقیما ظروف کثیف را درون ظرفشویی قرار دهند و یا آن ها را فورا بشویند.

7. کفش بیرون را درون خانه می پوشید

زمانی که به خانه بر می گشت چند ثانیه وقت بگذارید و کفش های خود را از پا در آورید، در این صورت ساعات تلف شده برای جارو کشیدن و تمیز کردن خانه را ذخیره نموده اید. کفش های بیرون باکتری، میکروب و آلودگی های خارج از خانه را به فضای زندگی شما وارد می نمایند. یک نیمکت یا جایگاه در قسمت ورودی خانه قرار دهید تا افراد خانه بتوانند با نشستن روی آن به راحتی کفش های خود را در بیاورند و دیگر بهانه ای نداشته باشند. یک سینی مخصوص در ورودی خانه قرار دهید تا کفش های خیس و گلی را درون آن بگذارند.

8. مواد شوینده را به طرز اشتباهی نگهداری می کنید

آیا شما هم زمان زیادی را صرف پیدا کردن ماده شوینده مورد نظر خود می کنید؟ این مشکل به دلیل عادت اشتباهی است که البته به راحتی هم تغییر می نماید. مواد و وسایل شوینده مخصوص هر فضای خانه را کنار هم گذاشته و آن را نزدیک به همان فضا قرار دهید. برای مثال شوینده های سرویس بهداشتی را درون ظرف پلاستیکی بگذارید و آن را درون کابینت زیر روشویی نگهداری کنید. وسایلی که برای تمیز کردن مبلمان و اثاثیه منزل به کار می برید را در کنار هم درون کابینت قرار دهید. مواد شوینده ماشین لباسشویی را در اتاق لاندری یا در کابینت کنار ماشین لباسشویی نگهداری کنید.

9. مواد غذایی زیادی را درون یخچال نگهداری می کنید

اگر باقی مانده مواد غذایی در خانواده شما خورده نمی شوند، پس چرا آن ها را درون یخچال نگه می دارید؟ اگر عادت دارید فقط از غذا های تازه مصرف کنید، پس باقی مانده مواد غذایی را دور بریزید یا آن ها را به حیوانات بی پناه بدهید. مواد غذایی باقی مانده درون یخچال می توانند باعث به وجود آمدن کپک و قارچ شده و محیطی برای رشد باکتری ها به وجود آورند. در این شرایط تمیز کردن یخچال هم به یک فعالیت سخت و سخت تبدیل می گردد.

10. تخت خواب را مرتب نمی کنید

حتی اگر همه اتاق خواب شما مرتب و تمیز باشد، یک تخت خواب به هم ریخته و نامرتب باعث می گردد کل اتاق نامنظم به نظر برسد. هر صبح که از خواب بیدار می شوید، تخت خواب خود را مرتب کنید و سعی داشته باشید این مورد را به یک عادت صبحگاهی تبدیل کنید تا اتاقتان همواره مرتب باشد، شاید هم این تاثیر در کل فضای خانه به چشم آید.

می توانید از نوعی روتختی و پتو بهره ببرید که به راحتی روی تخت خواب کشیده شده و صاف و مرتب باشد. هرچه تعداد کوسن و بالشت های روی تخت بیشتر باشد، مرتب کردن تخت خواب هم به کار سختتری تبدیل می گردد.

11. دستورالعمل روی محصولات را مطالعه نمی کنید

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که با انجام یکی از مراحل خانه تکانی، به دلیل نبود نتیجه مطلوب و مناسب مجبور به دوباره کاری شده باشید؟ یکی از دلایل این اتفاق این است که دستورالعمل نوشته شده روی محصولات را مطالعه نمی کنید. بیشتر مواد شوینده به سرعت تاثیر نمی گذارند و احتیاج به کمی زمان دارند تا آلودگی را شکسته و آن را از روی سطح بلند نمایند، در این صورت کثیفی به راحتی تمیز شده و از بین می رود. 30 ثانیه زمان بگذارید و دستورالعمل نوشته شده روی محصولات را بخوانید. در این صورت دیگر احتیاجی نیست 30 دقیقه بیشتر برای از بین بردن لکه ها انرژی مصرف کنید.

12. مواد شوینده قوی به کار می برید

درست همان گونه که استفاده بیش از اندازه در حجم ماده شوینده یک عادت اشتباه و بد است، استفاده از ماده شوینده بسیار قوی هم صحیح نیست. با استفاده از این مواد به جای آنکه تاثیر بهتری مشاهده کنید، آسیب بیشتری زده اید. چون شوینده های قوی ممکن است سطوح را از بین برده و خراب نمایند یا برای حیوان خانگی و همچنین افراد خانه خطرناک باشند. یکی از مثال های خوب برای شوینده های قوی ماده سفید نماینده کلر است.

این ماده یک ضدعفونی نماینده مناسب به شمار می رود، ولی برای از بین بردن جرم و آلودگی مناسب نیست و گازی که متصاعد می نماید، ممکن است سمی باشد. سعی کنید همواره از ملایم ترین شوینده بهره ببرید و تاثیر مورد نظر را ببینید.

13. گردگیری را در مرحله آخر انجام می دهید

بهتر است قبل از استفاده جاروبرقی، گردگیری خانه را انجام دهید. یک فضا باید از قسمت های بالایی تمیز گردد، گرد و غبار روی سطح زمین بریزد تا بعد از آن جاروبرقی بتواند کثیفی و گرد و خاک را از روی سطح زمین پاک کند. یادتان می آید گفتیم یک دستمال ضدعفونی نماینده نمی تواند کل دستشویی را تمیز کند؟ این نکته در خصوص دستمال گردگیری یکبار مصرف هم صادق است. بعد از کمی کردگیری که دستمال به رنگ خاکستری در آمد، به سراغ دستمال دیگری بروید. زمانی که با دستمال کثیف به سراغ تمیز کردن سطوح می روید، دیگر گرد و غبار را از روی آن ها پاک نمی کنید، بلکه در حال انتقال و انتشار این آلودگی ها به سطوح دیگر هستید.

14. کار ها را به طور کامل انجام نمی دهید

همه ما در حین انجام یک کار، حواسمان به چیز های دیگر پرت می گردد و ممکن است کار را نصفه رها کنیم. ولی سعی کنید کاری که آغاز نموده اید را تمام کنید و آن را به طور کامل انجام دهید. اگر میز اتو را در آورده و آن را وسط اتاق باز نموده اید، تا اتو کردن همه لباس های چروک به سراغ چک کردن شبکه های اجتماعی خود نروید. چنانچه فقط 15 دقیقه فرصت دارید تا خانه را تمیز کنید، ابتدا وسایل اضافی و انباشته شده درون خانه را از جلوی چشم بردارید و هر کدام از آن ها را سر جای خود قرار دهید. اگر باز هم زمان پیدا کردید، می توانید به سراغ مراحل بعدی تمیزکاری بروید.

15. صبر می کنید تا همه کار های خانه داری روی هم تلنبار گردد

یکی از اشتباه ترین عادات خانه داری این است که صبر می کنید همه قسمت های خانه کثیف گردد و همه مراحل تمیزکاری را با هم انجام می دهید. سعی کنید هر روز یکی از کار های خانه داری و تمیز کردن را انجام دهید، بر فرض ظرفشویی را خالی کنید، لباس ها را بشویید، جاروبرقی بکشید یا گردگیری کنید. با این روش همه کار های خانه روی هم تلنبار نمی شوند و مجبور نیستید انرژی و زمان زیادی را برای تمیز کردن خانه مصرف کنید.

منبع: thespruce

منبع: برترین ها
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 593

به "15 عادت بد خانه داری که کارتان را سخت تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 عادت بد خانه داری که کارتان را سخت تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید