AFC خود را گرفتار جهت گیری های ظالمانه آمریکا نکند

به گزارش مجله جام جهان، محمد عباسی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اتفاقات اخیر و تصمیم ناعادلانه کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: از خبر محروم شدن حق میزبانی باشگاههای ایرانی لیگ آسیا نگران واقعاً متعجب شدم. آن هم به بهانه واهی عدم امنیت در ایران در این زمینه باید دو موضوع مهم را مد نظر قرار داد.

AFC خود را گرفتار جهت گیری های ظالمانه آمریکا نکند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط سنی تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

وی در شرح نظراتش ادامه داد: در حالی که همه تحلیل گران بی غرض جهانی بارها تصدیق نموده اند که علیرغم آتش افروزی آمریکا در منطقه و ایجاد حلقه آتش در سایر کشورهای همسایه ایران و حتی درگیری مستقیم عربستان و امارات با یمن و جنگ های داخلی بحرین و هنگ کنگ سالهاست که نه تنها ایران جزیره امن خاورمیانه به حساب می آید، بلکه خاموش نماینده فتنه های آشوب گران جنگی استکبار یعنی داعش در سایر کشورها بوده است.

پس چطور می شود که برای کشورهایی مانند عربستان، امارات و بحرین و …که خود مستقیماً در گیر جنگ هستند و برخی از سران آنها به خاطر امنیت خودشان به سایر کشورها پناه گرفته اند، این حق میزبانی مراعات می شود.

حتی ماههاست که در فرانسه تظاهرات خیابانی معترضین به بی عدالتی و سیاست های سرمایه سالار دولت فرانسه بی وقفه ادامه دارد و اعتصاب و حوادث متعدد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اما این اروپا همچنان در این کشورها بدون اینگونه بهانه ها ادامه دارد؛ اما کنفدراسیون آسیا با این سابقه امنیت در این همه سال برای باشگاههای ایران این حق مسلم نادیده گرفته می شود.

این در حالی است که ماده 13 اساسنامه کنفدراسیون آسیا به صراحت به عدم تبعیض قائل شدن نسبت به فدراسیون ها و باشگاه ها عضو اشاره دارد. پس این تصمیم نا عادلانه بر خلاف مقررات مصرح فیفا و اساسنامه AFC است که کشور مقتدری مانند ایران زیر بار آن نخواهد رفت.

در اینجا به کنفدراسیون آسیا توصیه برادرانه می کنم که در اینگونه تصمیمات شائبه تاثیرپذیری از سیاستهای ظالمانه امریکا در تنگ تر کردن اقدامات تحریمی علیه ایران به ذهن هر انسان آزاده ای متبادر خواهد شد.

لذا توقع داریم خود را گرفتار جهت گیری های ظالمانه آمریکا و برخی از اذناب منطقه ای او برای فتنه اندوزی در بازی های ورزشی آسیا ننمایند. ساحت ورزش و قواعد اساسنامه ای اینگونه مجامع ورزشی هم اجازه بروز سیاسی کاری های غیر مرسوم را در ورزش نمی دهد. پس بهتر است با ارزیابی غیر جانبدارانه در این تصمیم تبعیض آمیز تجدید نظر نمایند تا حقوق این باشگاه ها مراعات و هم سیل هواداران منطقه ای آنان از نگرانی در بیایند.

محمد عباسی در ادامه گفتگویش با خبرنگاران به دومین نکته اشاره نمود و گفت: اما اینکه شنیدم این چهار باشگاه ایرانی با صراحت اعلام کردند در صورت ادامه این تصمیم ناعادلانه از حضور در این لیگ قهرمانان انصراف می دهند، اقدام بجا و تصمیم درستی است که برای دفاع از حقوق خود اعلام نموده اند. ولی حتماً در این حد کافی نیست. زیرا اینگونه موضع گیری ها ضمن اینکه می تواند یکی از عکس العمل های بحق این باشگاه ها باشد، نمی تواند از جانب همه دست اندرکاران مؤثر کافی باشد.

این نوع تصمیمات گرچه بجا و منطقی است اما تا حدی منفعلانه تلقی می شود و نوعی بی پناهی باشگاههای و حتی مسئولین ورزش کشور را نشان می دهد. زیرا دوستان گرامی آگاهی دارند که در اینگونه تصمیمات در کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور 19 کشور منطقه ای و آسیایی گرفته می شود که ریاست آن را در حال حاضر ویتنام و نایب رئیس آن عراق و کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، هند، اندونزی، ژاپن، اردن، مالزی، کره، نپال، قطر، عربستان، سوریه، پاکستان امارات و ازبکستان عضو آن هستند.

در بین این کشورهای مؤثر در این تصمیم، بجز چند کشور اندک مانند عربستان و امارات که خود را اسیر تصمیمات استکباری آمریکا نموده اند بقیه در نگاه دیپلماسی یا از همراهان متحد منطقه ای ایران هستند یا موضع خصومتی نسبت به ایران ندارند. پس کوشش مسئولین کشور مخصوصاً دستگاه دیپلماسی و سایر اهرم های منطقه ای را چه شده است که اینچنین باشگاه های کشورمان را بی پناه رها نموده اند تا پیشنهاد خصومت آمیز نماینده عربستان بتواند در این کمیته مؤثر ملاک تصمیم باشد.

با این حال همه ما به منافع ملی و حیثیت انقلابی و اعتبار و اقتدار ایران عزیز می اندیشیم و در این عرصه جناح و گروه مؤثر نیست دولت آقای روحانی که بیش از شش سال وقت خود و ظرفیت اجرایی و دیپلماسی کشور را صرف مذاکرات بی حاصل و پر هزینه فرجام نموده است باید هرچه سریع تر به یاری دستگاه ورزش و باشگاههای استقلال، پرسپولیس، سپاهان و شهر خودرو که نماینده این دور بازی ها در لیگ قهرمانان آسیا هستند بیایند.

عباسی در انتها گفتگویش با خبرنگاران اعلام نمود: دولت روحانی نباید ورزش کشور را اینگونه بی پناه رها کند. توان این باشگاه ها بیش از این تصمیم نیست که زیر بار این ظلم و تبعیض بروند اما توان دولت و ارکان دیپلماسی آن والاتر از این است. همانطور که دفاع از حق هسته ای ایران ضروری است دفاع از حیثیت باشگاه های ورزش و حقوق غیر قابل انکار آنان هم جدی و مهم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 287

به "AFC خود را گرفتار جهت گیری های ظالمانه آمریکا نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "AFC خود را گرفتار جهت گیری های ظالمانه آمریکا نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید