آشنایی با دلایل افتادگی سینه در خانم ها

به گزارش مجله جام جهان، شاید شما هم جزء کسانی باشید که با این مشکل روبرو شده اید و به دنبال دلایل آن هستید. با ما همراه شوید تا با دلایل افتادگی سینه آشنا شوید…

آشنایی با دلایل افتادگی سینه در خانم ها

سالخوردگی

بدلیل نوع ساختار سینه، افتادگی آن با افزایش سن متداول و تا حد زیادی غیر قابل اجتناب است. بهرحال سینه هیچ عضله ای ندارد تا بتواند خود را بالا نگاه دارد. در عوض، از چربی، غدد، مجاری شیر، و یک نوع بافت همبند به نام رباط کوپر ساخته شده است، که بنظر می رسد کمی ساختمان سینه را پشتیبانی می کنند.

همین که یک زن پا به سن می گذارد، این رباط ها ممکن است کشیده شوند و قابلیت ارتجاعی شان از بین برود. ممکن است با از دست دادن پشتوانه زیرین سینه که همان بافت و چربی ها بود، سینه ها پر بودن و اندازه شان را از دست بدهند.

دویدن بدون نگهدارنده مناسب

زمانی که خانمی می دود، تند راه می رود، یا اینکه درگیر ورزش های شدید دیگر می شود، سینه هایش به سه جهت حرکت می کنند، عمودی، افقی و دایره وار. بدون داشتن یک سینه بند ورزشی با اندازه مناسب، سینه ها بیش از حد آزادانه حرکت می کنند و ممکن است باعث کش آمدن رباط کوپر و نهایتاً افتادگی سینه بشوند.

تغییرات وزنی یا هورمونی

این تغییرات، نوسان افزایش و کاهش وزن با توجه به عادات غذایی، و بارداری را شامل می شود. هر چه یک خانم بیشتر باردار شود، به احتمال بیشتری سینه هایش کوچک شده و سفتی خود را از دست خواهند داد.

سیگار کشیدن

شما می دانستید که سیگار کشیدن می تواند به ریه و قلب شما آسیب برساند، اما آیا این را هم می دانستید که حتی می تواند شکل سینه شما را نیز تغییر دهد؟ سیگار کشیدن الاستین را از بین می برد، پروتئینی که به پوست حالت ارتجاعی می دهد. هر چه سطح الاستین بدنتان کمتر باشد، سینه ها سست و افتاده تر خواهند بود.

اما چیزی که باعث نخواهد شد سینه ها افتاده شوند، شیر دادن به نوزاد است. تحقیقات نشان داده است که تغییرات اندازه ای که سینه خانم ها در دوران بارداری دارد باعث ایجاد تفاوت می شود، نه زمانی که وی به نوزادش شیر می دهد. شیر مادر همچنان بهترین غذا برای یک کودک در حال رشد است، پس اجازه ندهید که نگرانی های بی مورد درباره افتادگی سینه هایتان باعث جلوگیری از شیر دادن به فرزدنتان شود.

افتادگی سینه ها می تواند با پوشیدن یک سینه بند با اندازه مناسب متعادل شود، مخصوصاً هنگام کار. برای خانم هایی که پوست کشیده و سینه های کوچکی دارند، اصلاح افتادگی سینه می تواند یک راهکار باشد.

اما خانم هایی که باردار، شیرده، یا در حال کاهش وزن هستند، نباید به عمل جراحی فکر کنند، چرا که شکل سینه هایشان تغییر خواهد کرد.

راهکارهایی جهت پیشگیری و ترمیم افتادگی سینه ها:

اندازه و مدل سینه ها، به نوعی، سنبل و نشان دهنده ملیّت هر فرد می باشد، در فرهنگهای غیر اسلامی به دلیل نحوه پوشش آنها، زیبایی این عضو زنانه، در دید بیشتری قرار گرفته است، با توجه به اینکه امروزه، بیشتر خانم ها به دلیل مد روز بودن، تمایل به داشتن سینه های بزرگ دارند، لازم است موارد زیر را رعایت کنند:

1- وزن خود را ثابت نگاه دارید، نوسان و کم و زیاد شدن وزن بدن، تأثیرات بسزایی در افتادگی سینه و دیگر اندام ها دارد، شما می توانید با کنترل و رعایت یک رژیم غذایی مناسب، همواره وزن خود را ثابت نگاه دارید، از رژیم های لاغری که مقدار وزن زیادی را در مدت کم توصیه می کنند، جداً خودداری کنید، چرا که به همان سرعتی که وزن شما کاسته شده، در مدتی کم نیز دوباره افزایش می یابد، در نتیجه احتمال افتادگی سینه نیز افزایش می یابد.

2- سوتیئن مناسبی انتخاب کنید، دقّت در خرید سوتیئن، طبق اندازه و سایز سینه، بهترین راه مبارزه با افتادگی و شل شدن سینه است، بنابراین در موقع خرید، تنها به زیبایی و فانتزی بودن آن توجه نکنید، در این بین کاملاً مراقب باشید که در صورت تغییر در وزن خود، اندازه سوتیئن را طبق وزن و سایز جدید، تغییر دهید، استحکام بند و نوع کش سوتیئن برای کسانی که سینه های بزرگ دارند، بسیار ضروریست، کسانی که سینه های کوچک دارند با استفاده از سوتیئن های پددار می توانند، ظاهر و اندازه سینه را بزرگتر و زیباتر جلوه دهد. البته وجود این پد ها مانع از تنفس پوست می شود و خود به نوعی مضرّ است، در مراسم و میهمانی های خاص برای جلوه ای زیباتر می توانید از سوتیئن های فنردار و ژله ای استفاده کنید.

3- عادت کنید که صاف و بصورت قائم بایستید، طریقه ایستادن قائم و صاف، یکی از عوامل مهم در زیبا جلوه تر کردن حالت سینه است، برای این منظور می توانید بطور منظم در ورزشهای خود، از دستگاههای تناسب اندام و تمرینهایی که مخصوص تقویت عضلات سرشانه ها و نگه دارنده ماهیچ های سینه است، استفاده کنید، در صورت نیاز ماساژهای دوره ای را نیز در برنامه خود بگنجانید.

4- خشکی پوست، از آنجاییکه پوست سینه و سرشانه بسیار ظریف و حساس هست، برای زیبایی و جوانی بیشتر آن، بطور مداوم از کرمهای مرطوب کننده مخصوص مصرف کنید، همچنین در هنگام تابش مستقیم آفتاب و سولاریم، حتماً از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنید.

5- تست ماموگرافی، بطور منظم برای کنترل و معاینه به پزشک مراجعه کنید، به دلیل تغییرات هورمونی در مواقع تخمک گذاری، قاعدگی و …، سعی کنید ماهانه تاریخ مشخصی را برای این کار در نظر بگیرید. با مشاهده توده ای غیرعادی نرم در بازو یا سینه که زیر دست بصورت گردشی حرکت کند، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

6- به هنگام ورزش و دویدن، حتماً از سوتیئن های مخصوص ورزشی استفاده کنید، طبق مطالعات اخیر دانشگاههای انگلیس، افتادگی سینه در کسانی که بطور دائم از سوتیئن های مناسب استفاده می کنند تا 40% کاهش می یابد، همچنین این آمار گویای این است که درصد افتادگی سینه در خانم هایی که در هنگام ورزشهای پرتحرک از سوتیئن های مخصوص ورزشی استفاده می کنند تا 78% کاهش خواهد یافت.

گردآوری شده توسط گروه هفت گنج

منبع: هفت گنج
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 495

به "آشنایی با دلایل افتادگی سینه در خانم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دلایل افتادگی سینه در خانم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید