شروع مهم ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران

به گزارش مجله جام جهان، دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری امروز پنجشنبه، با حضور مقامات و وزرای بخش آب 15 کشور منطقه به ریاست وزیر نیروی کشورمان در سالن اجلاس سران تهران شروع شد.

شروع مهم ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران

به گزارش خبرنگاران، نمایندگان 15 کشور منطقه و حدود 9 سازمان منطقه ای و بین المللی در نشست شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری حضور می یابند.

رییس این شورا طبق اساسنامه، وزیر نیرو است و نشست آن سالی یک بار برگزار می گردد، البته این شورا مدتی غیرفعال بود اما در دوره سوم، فعالیت این مرکز با استقبال کشورهای منطقه و حتی بعضی کشورهای اروپایی روبرو شده و وزیر نیرو هم پیش بینی نموده تعدادی از پیشنهادات که شامل انتقال دانش و همکاری های منطقه ای در حوزه آب است، به تصویب شورا برسد و مصوبات این شورا بعد از ظهر امروز اطلاع رسانی خواهد شد.

طبق اعلام، معاون وزیر نیروی ترکیه برای اولین بار در این دوره در نشست شورا حضور دارد. شرکت کنندگان دیگر هم از کشورهای آذربایجان، عراق، عمان، قرقیزستان، تاجیکستان، سوریه، هند و بعضی سازمان های فعال در حوزه آب مستقر در سوییس و آلمان هستند.

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری شاهد حضور سفرا و نمایندگان ویژه کشورهای ارمنستان، لبنان، پاکستان، بنگلادش و افغانستان هم هست. در این بین گفته شده سازمان های بین المللی متعددی همچون یونسکو، نماینده مقیم سازمان ملل در ایران، برنامه توسعه ملل متحد، برنامه اسکان بشر ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد نیز در این اجلاس حضور دارند.

همچنین با توجه به حضور مدیران سازمان همکاری های مالی اکو، بانک توسعه اسلامی و مرکز همکاری های ژاپن و خاورمیانه(JCCME)، در این اجلاس مباحث متعددی از جمله مدیریت آب شهری، سیستم های تصفیه فاضلاب، کیفیت آب، سازگاری با کم آبی، مدیریت مخاطرات آبی اعم از سیل و خشکسالی مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

به گفته علس چاووشیان - مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری -در این اجلاس جوانب اجتماعی، مالی و زیست محیطی مسائل مرتبط با آب مورد آنالیز قرار خواهد گرفت و حاضران درصدد دست یابی به چارچوبی برای گفت وگو و مفاهمه در مورد مسائل آبی هستند تا به دور از تنش ها و چالش هایی که بعضا ممکن است توسط قدرت های فرامنطقه ای تحمیل شده باشد، بتوان این مسائل را در یک فضای آرام و صلح آمیز مورد بحث و گفت وگو قرار داده و برای آن ها راه چاره های مبتنی بر حفظ منافع مشترک اتخاذ گردد.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 163

به "شروع مهم ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مهم ترین گردهمایی آبی منطقه غرب آسیا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید