آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی

به گزارش مجله جام جهان، انجام تمهیدات لازم در جهت محافظت از خانه در برابر آتش سوزی برای همگان مهم و حیاتی می باشد. اگر به تازگی قصد ساخت خانه دارید، استفاده از متریال ضد حریق می تواند تا اندازه زیادی در این زمینه به شما یاری کند. اگر به دنبال ایجاد تمهیداتی در جهت کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی هستید، در ادامه این مطلب از ما با ما همراه باشید.

آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی

استفاده از متریال مقاوم در برابر آتش

یکی از راهکارهایی که می توانید در برابر محافظت از آتش انجام دهید، استفاده از متریال ضد حریق می باشد. از جمله متریالی که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید، شن و ماسه و بتن می باشد. برای مثال می توانید برای طراحی راه ورودی خانه از این متریال استفاده نمایید. بعضی از گیاهان نیز می توانند تا اندازه زیادی در برابر آتش سوزی مقاومت داشته باشند. برای مثال لوندر فرانسوی می تواند چینین خاصیتی داشته و مقاومت بیش تری در برابر آتش داشته باشد. به طور کلی می توان گفت بهتر است برای کاشت گیاهانی که در برابر حریق مقاومت بالاتری دارند، از نمونه هایی که رزین پایینی دارند، استفاده نمایید.

در صورتی که از چوب در ساخت خانه استفاده شده است، بهتر است نسبت به جایگزین کردن آن با متریال ضد حریق دیگر اقدام نمایید. برای مثال در ساخت بعضی از خانه ها از پنل های بتنی که در بین آن ها فوم به کار رفته است، استفاده می گردد. این متریال در برابر آتش بسیار مقاوم می باشند.

استفاده از متریال ضد حریق برای پشت بام نیز از دیگر نکات ایمنی است که باید به یاد داشته باشید. برای مثال به این منظور می توانید از کاشی، فلز، بتن یا آجر استفاده نمایید. برای مثال در صورتی که در پشت بام خانه از چوب استفاده است، باید این اطمینان حاصل گردد که از رنگ های ضد حریق برای رنگ آمیزی آن ها استفاده شده است.

استفاده از فلز برای ساخت فریم پنجره ها نیز می تواند تا حد زیادی از گسترش آتش سوزی جلوگیری به عمل آید. استفاده از پنجره های دوجداره نیز می تواند در این زمینه کارگشا باشد.

بهتر است برای طراحی ورودی خانه یا بالکن از چوب استفاده نکنید. از آن جایی که چوب نمونه ای از متریال با قیمت مناسب می باشد، عموما در طراحی خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به جای استفاده از چوب می توانید از کاشی، بتن و آجر استفاده نمایید.

انتخاب مکانی برای خرید یا ساخت خانه که دسترسی آتش نشانی به آن جا آسان باشد، از نکات مهم دیگر در این زمینه می باشد. برای مثال انتخاب خانه در کوچه های پهن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رفع کردن موارد آتش زا از خانه و اطراف آن

توجه داشته باشید که در فواصل زمانی معین نسبت به تمیز کردن پشت بام خانه نیز اقدام نمایید. چرا که وجود برگ های خشک درختان نیز می تواند در گسترش آتش سوزی نقش داشته باشد. تمیز کردن دودکش نیز از دیگر نکاتی است که باید به یاد داشته باشد.

در صورتی که در نزدیکی خانه تیر چراغ برق وجود دارد، هر از چندگاهی آن ها را چک نموده و اطمینان حاصل کنید شاخه های درخت بر روی آن نیافتاده باشد. به یاد داشته باشید درختان باید با تیر چراغ برق فاصله داشته باشند.

از دیگر نکات مهمی که شاید کم تر کسی به آن توجه می نماید، عدم استفاده از موارد غیر ضروری می باشد. چرا که وجود المان هایی از این دست مانند لباس های کهنه می تواند در صورت رخ دادن آتش سوزی باعث گسترش آن گردد.

توجه داشته باشید در صورت استفاده از شمع در خانه، نکات ایمنی را رعایت کنید. برای مثال از قرار دادن آن ها در کنار پرده خودداری نمایید. بعضی از تاسیسات الکتریکی نیز می تواند باعث ایجاد آتش سوزی گردد. به همین خاطر باید از ایمن بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

اطمینان از سالم بودن سیستم الکتریکی و برق کشی ساختمان نیز از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید سیم کشی ساختمان باید سالم باشد. در حد امکان از سیم کشی برق در زیر فرش خودداری نمایید.

بهتر است پس از استفاده از بعضی وسایل برقی مانند مایکروویو دوشاخ آن را از برق بیرون بکشید. چرا که قرار داشتن دوشاخ برق داخل پریز می تواند باعث ایجاد جرقه و منجر به آتش سوزی گردد.

در صورت استفاده از آباژور نیز باید نکات لازم در این زمینه را رعایت کنید. از آن جایی که لامپ استفاده شده در آباژور گرم می گردد، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی می تواند باعث ایجا آتش سوزی گردد. برای مثال بهتر است آن را در فاصله مناسب از پرده یا روتختی قرار دهید.

در صورتی که از هیتر برقی برای گرمایش خانه استفاده می کنید، باید نکات ایمنی در استفاده از آن را در نظر داشته باشید. بهتر است هرگونه وسیله اشتعال زا را از کنار آن بردارید.

پیاده سازی تدابیر ایمنی

نصب سیستم هشدار دهنده و اطفاء حریق از دیگر تدابیر امنیتی است که می توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.

در صورتی که از این سیستم در خانه خود استفاده نموده اید، بهتر است دو بار در سال آن راچک کنید.

بهتر است از یک کپسول آتش نشانی در محل سکونت خود استفاده نمایید. بهترین مکان برای نگهداری از این کپسول، آشپزخانه می باشد. چرا که بیش تر مواقع آتش سوزی از این نقطه شروع می گردد. در صورتی که در خانه چند طبقه زندگی می کنید، بهتر است در هر طبقه به طور جداگانه از یک کپسول آتش نشانی استفاده نمایید.

همواره پیش زمینه ای از این اتفاق و عملکرد خود در لحظه وقوع آن داشته باشید و آن را با اعضای خانواده در میان بگذارید.

استفاده از یک نردبان مناسب در هر اتاق نیز می تواند در زمان آتش سوزی به شما یاری کند. جنس نردبانی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرد باید از متریالی مانند آلومینیوم باشد.

قیمت سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق انواع مختلفی دارد که می توان از آن ها در صنعت ساختمان سازی و در جهت ایمن سازی ساختمان استفاده کرد.

برای دریافت قیمت سیستم اطفاء حریق اینجا کلیلک کنید

منبع: ساختمانچی
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 180

به "آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تمهیدات لازم برای جلوگیری از آتش سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید