استرس عامل اصلی ابتلا به اسکیزوفرنی است

به گزارش مجله جام جهان، یک متخصص روانشناسی گفت: اسکیزوفرنی با درگیری مستقیم مغز موجب تغییراتی در خلق و خوی افراد می شود و استرس یکی از عوامل فعال کننده این بیماری است.

استرس عامل اصلی ابتلا به اسکیزوفرنی است

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران ،حمید خاکباز دکترای تخصص روانشناسی و مشاوره، گفت: اختلال اسکیزوفرنی همانند اختلالات دیگر بروز می کند با این تفاوت که اختلالی مانند دیابت بخش های مختلفی از جسم افراد را درگیر می کند؛ اما در بیماران اسکیزوفرنی فقط مغز این فرد درگیر می شود. در واقع بیماری اسکیزوفرنی موجب تغییراتی در خلق، رفتار، تفکر و ادراک افراد می شود. همچنین در این بیماری ارتباط فرد با واقعیت ها به نوعی قطع خواهد شد.

او اضافه نمود: کسی که به اسکیزوفرنی مبتلا شده است، در ابتدا متوجه ابتلای خود به این بیماری نیست و فقط ناراحتی و سردرگمی را تجربه می کند. از جمله علائم اصلی این بیماری می توان به توهم، هذیان، گفتار و رفتار آشفته، بی حسی، تنبلی و گوشه گیری اشاره کرد.

خاکباز اعلام نمود: در واقع این بیماری یک درصد از جمعیت دنیا را درگیر کرده است؛ به صورتیکه از هر 100 نفر یک شخص به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا می شود. هر شخص بدون در نظر دریافت جنسیت، سبک زندگی و نژاد ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرد.

او در ادامه اضافه نمود: به دلیل اینکه که این بیماری آهسته و به تدریج در افراد صورت می گیرد، ممکن است به مدت طولانی افراد متوجه ابتلای خود نشوند. حتی ممکن است اسکیزوفرنی به طور ناگهانی با تغییر شدید رفتاری طی چند روز یا هفته خود را بروز دهد و این تغییر ناگهانی ناشی از مدت طولانی ابتلا به این بیماری است.

این روانشناس عنوان نمود: از دیگر علائم اسکیزوفرنی می توان به کم حرفی، اشکال در تصمیم گیری، بی ارادگی، تغییر در احساس و هیجان، از دست دادن دادن علایق و بی انگیزگی اشاره کرد. همچنین عدم رعایت بهداشت شخصی را در این افراد شاهد هستیم و حاضر به پذیرش بیماری خود نمی شوند.

خاکباز گفت: یکی از نکات مهم در این بیماری تاکید بر آسیب پذیری و استرس این افراد است. در واقع آسیب پذیری، استعداد ژنتیکی فرد برای ابتلا به بیماری تعریف می شود. همچنین آمادگی و واکنش همه افراد در برابر استرس یکسان نیست؛ بنابراین باید مهارت و راه حل های لازم برای کنترل استرس در نظر گرفته شود.

او در ادامه اضافه نمود: در واقع اسکیزوفرنی را بیشتر در خانواده های از هم گسیخته و عدم ارتباط مناسب با فرزند مشاهده می کنیم. به طور کلی آشفتگی ارتباطی در این خانواده ها بسیار زیاد است.

راه حلهای درمانی برای مبتلایان به اسکیزوفرنی

خاکباز گفت : خط مقدم درمان اسکیزوفرنی همان درمان دارویی است که تجویز فقط باید توسط روانپزشک صورت بگیرد. همچنین درمان های روانشناختی، حمایتی، روانی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. نقش مشاور توانبخشی برای کمک به درمان این بیماران بسیار کمک کننده است.

این روانشناس اعلام نمود: به دلیل نقش میزان استرس در ابتلای افراد به اسکیزوفرنی، لازم است افراد در این زمینه آموزش و آمادگی لازم برای رو به رو شدن با موضوع های مختلف را داشته باشند. افراد به طور متفاوت با استرس کنار می آیند اما نکته مهم این است که بیشتر مردم از راه حل های نامناسب مقابله با استرس استفاده می کنند. به عنوان مثال سیگار کشیدن، رفتار نامناسب با اطرافیان، مصرف مواد مخدر و دارو های غیرقانونی را به عنوان راه حل مقابله با استرس استفاده می کنند.

خاکباز در پایان شرح داد: در صورتیکه افراد بتوانند از راه حل های مناسب مقابله با استرس استفاده کنند؛ می توانند با قدرت بیشتر از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری کنند. البته باید توجه داشت استرس به تنهایی باعث بیماری اسکیزوفرنی نمی شود؛ اما فعال کننده شروع بیمار اسکیزوفرنی محسوب می شود. در واقع استرس باعث افزایش علائم هر نوع بیماری خواهد شد؛ بنابراین توصیه می شود مهارت های مدیریت استرس و کنار آمدن با مسائل مختلف را در خود تقویت کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 857

به "استرس عامل اصلی ابتلا به اسکیزوفرنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس عامل اصلی ابتلا به اسکیزوفرنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید