ایجاد موزه شهرهای حاشیه جاده ابریشم در شهر تاریخی سمنان

به گزارش مجله جام جهان، شهر تاریخی سمنان در جهت جاده ابریشم موقعیت ویژه ای داشته و موزه شهرهای حاشیه جاده ابریشم در این شهر ایجاد می شود.

ایجاد موزه شهرهای حاشیه جاده ابریشم در شهر تاریخی سمنان

موقعیت سمنان در همجواری با دیگر استان ها و کریدور جنوب به شمال و غرب به شرق کشور، این شهر را در منطقه ای استراتژیک قرار داده است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

علیرضا احمدیان دبیر کل مجمع شهرهای جاده ابریشم با اشاره به برگزاری مجمع شهرهای جاده ابریشم در شهر سمنان گفت:

سمنان به عنوان یکی از شهرهای اصلی در جهت جاده ابریشم، نقش به سزایی را در شناخت جاذبه های این جهت ایفا می کند.

سید محمد ناظم رضوی، شهردار سمنان نیز در این دیدار با اشاره به عبور سالانه 20 میلیون زائر از استان سمنان، گفت:

هدف ما تغییر شرایط سمنان از یک معبر به یک مقصد گردشگری است و در این راستا تلاش داریم جاذبه های گردشگری و تفریحی سمنان را معرفی و سامان دهیم.

سید محمد ناظم رضوی ایجاد موزه جاده ابریشم در حاشیه مجمع شهرهای جاده ابریشم را از برنامه های پیش رو خواند و اضافه کرد:

در حاشیه این مجمع، از شهرهای مختلف کشور دعوت خواهیم کرد تا محصولات و مصنوعات خود را ارائه دهند و در بخشی ویژه، با محصولات، مصنوعات و جاذبه های گردشگری سمنان آشنا خواهند شد.

استراحتگاه های درخور و شایسته ای در شهر سمنان ایجاد خواهد شد تا از این طریق مخاطرات جاده ای برای زائران علی ابن موسی الرضا کاهش یافته و در کنار آن سمنان به عنوان شهری تاریخی با جاذبه های طبیعی و گردشگری معرفی شود.

جاده ابریشم یا راه ابریشم شبکه راه های به هم پیوسته ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که خاور، باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می داد؛ جهتی که تا سده پانزدهم میلادی به مدت 1700 سال، بزرگ ترین شبکه بازرگانی دنیا بود.

فعل ماضی به کار بردن برای این جاده شاید زیاد درست نباشد، زیرا این جاده هنوز هم وجود دارد و در حال کار است، اما دیگر از شکوه و رونق افسانه ای گذشته را شاید نداشته باشد. این جاده افسانه ای از جنوب آسیا، شمال آفریقا و قاره اروپا گذر می کرده و تاجران و بازرگانان بسیاری را به خود دیده است که برای تبادل کالاها و در پی آن فرهنگ ها از این جاده گذر کرده اند.

در بسیاری از کتب تاریخی این گونه نوشته اند که جغرافی دان آلمانی، فردیناند ریختوفن برای اولین بار در سال 1877 به این جاده پهناور نام ابریشم را داده و تنها دلیل آن هم حمل ابریشم چین از این جاده به کشورهای حوزه دریای مدیترانه و منطقه ها دیگر بوده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1532

به "ایجاد موزه شهرهای حاشیه جاده ابریشم در شهر تاریخی سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد موزه شهرهای حاشیه جاده ابریشم در شهر تاریخی سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید