تاکید اشرف غنی بر ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح در افغانستان

به گزارش مجله جام جهان، رئیس جمهور افغانستان در کنفرانس ژنو تاکید نمود که اجماع منطقه ای قوی برای تامین صلح پایدار در این کشور لازم است.

تاکید اشرف غنی بر ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست همکاری های منطقه ای در حاشیه کنفرانس ژنو برای افغانستان که مقامات و کنندگان حدود 100 کشور دنیا و سازمان های بین المللی در آن حضور داشتند، خواهان ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح در افغانستان شد.

اشرف غنی در این نشست همچنین توضیح داد که افغانستان یاری خیریه نمی خواهد بلکه رویای این کشور این است که با توجه به موقعیتش به چهارراه منطقه و نقطه اتصال به دنیا تبدیل گردد.

وی با اشاره به اهمیت تاریخی-جغرافیایی افغانستان برای اقتصاد منطقه نیز گفت: نام هایی که به این کشور برای شرح اهمیت موقعیت جغرافیایی داده شده از جمله، قلب آسیا، دروازه هند، پل زمینی، چهارراهی که در آن ایده ها، کالا ها و مردم آزادانه تردد و تعامل می کنند و همچنین سوئیس آسیا بوده است.

رئیس جمهور افغانستان اضافه کرد: افغانستان چهارراه منطقه بوده و جاده های تجارتی تاریخی مانند گرند ترانک، راه لاجورد و جاده ابریشم از آن عبور نموده اند و در حقیقت این چنین یک کشور با این موقعیت مهم، می تواند دیدگاه، دورنمای استراتژیک و برنامه عمل خود را ترسیم کند و خرسندیم که اکنون افغانستان به عنوان یک دورنمای مملو از فرصت دیده می گردد، نه خطر.

اشرف غنی همچنین اجماع قوی منطقه ای را برای تامین صلح پایدار مهم دانست و بر تقویت ابتکاراتی همچون حمایت از تسریع پروژه های منطقه ای اعم از کاسا-یکهزار، خط انتقالی ترکمنستان-افغانستان-پاکستان، خط لوله تاپی و بالا بردن میزان تجارت بین شرکای منطقه ای و افغانستان، تاکید ورزید.

وی ضمن تشکر از همکاری های شرکای بین المللی افغانستان تاکید نمود: توانایی و موفقیت های بدست آمده به ما اجازه داد تا روی یک دیدگاه در راستای مبدل کردن افغانستان به چهارراه منطقه فکر کنیم و این یک رویا نه، بلکه هدف قابل تحقق است.

رئیس جمهور افغانستان در انتهای سخنانش از شرکت کنندگان نشست خواست که با توجه به درد و رنج مردم افغانستان در چهاردهه گذشته، این کشور را در دستیابی به هدفش یعنی مبدل شدن به چهارراه آسیا یاری کنند، تا یک افغانستان مستقل، متحد، مردم سالار به مثابه یک سرمایه برای منطقه و دنیا و مرکز رونق و پیشرفت و فرهنگ و تمدن اسلامی تحمل پذیر، مبدل گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 877

به "تاکید اشرف غنی بر ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید اشرف غنی بر ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید