تشخیص میزان پایبندی و تعهد به رابطه عاشقانه

به گزارش مجله جام جهان، برای تشخیص میزان پایبندی و تعهد به رابطه عاشقانه باید ابتدا به دنبال علت تعلل شخص در ازدواج و گریز از نشان دادن احساساتش نسبت به نامزدش بود.

تشخیص میزان پایبندی و تعهد به رابطه عاشقانه

بیکی از مشکلانی که برخی از دختران جوان با نامزد خود دارند این است که گاهی در مورد اینکه نامزدشان چقدر تعهد به رابطه عاشقانه دارد و واقعا در رابطه اش جدی است یا نه شک می کنند. آنان از آن جهت که می بینند نامزدشان برای رفع مسائل و نگرانی های آنان تلاشی نمی کند، در خودش تغییراتی ایجاد نمی کند و برای ازدواج تعلل می کند سرخورده و ناامید می شوند. در این مقاله به علت گریز از تعهد برخی از افراد و روش های حل این مشکل اشاره می کنیم.

اگر نامزدتان در ازدواج تعلل می کند

رابطه برای آنکه دوام داشته باشد باید رشد کند. تعهد است که به رابطه سمت و سو و هدف می بخشد و احساس امنیتی که برای دو طرف به وجود می آید باعث می شود هر دو احساس آزادی روحی کنند.

سعی کنید بفهمید سهل انگاری نامزدتان از کجا ناشی می شود. اگر می گوید هنوز آمادگی ازدواج ندارد هم از او و هم از خودتان بپرسید چرا آمادگی ندارد؟ اگر او دلیل تعهد ندادنش را نداند کاری از شما ساخته نیست اما اگر بگوید دارم مشکل را حل می کنم ممکن است یا بخواهد شما دست از سرش بردارید یا اینکه واقعا دارد تلاش می کند تا علت ترس از تعهد را در خود بیابد. از او بپرسید منظورش چیست و این کار را چطور انجام می دهد، چه کار خاص و ویژه ای در این زمینه کرده است.

فرار از تعهد به خاطر ترس از صمیمیت

ممکن است نامزد شما در دادن تعهد به رابطه عاشقانه تعلل می کند چون می ترسد که مبادا فرد مناسب ازدواج را انتخاب نکرده باشد. شاید می ترسد دوباره مرتکب اشتباه شود و همه چیز خراب از آب در بیاید. شاید از اینکه باز هم صدمه ببیند می ترسد، یا شاید از ناشناخته ها می ترسد. افراد با کار کردن در مورد مسائل روحی احساسی خود حل و فصل کردن آنها می توانند به ریشه و منشا ترس هایشان دست یابند و آنها را از بین ببرند.

چنانچه شخصی متوجه شود از صمیمیت می ترسد و با ترس خود مقابله کند، جای نگرانی نیست. در واقع وقتی کسی خودش بداند که مشکلش از کجا ناشی می شود، ساده تر می تواند برای حل و فصل اقدام کند. هنگامی که نامزدتان می گوید من آمادگی ندارم ممکن است این گفته او عین حقیقت باشد. او برای شما احترام قایل است. بدین معنی که نمی خواهد به شما تعهد نهایی را بدهد مگر وقتی که در تمامی بخش های وجودش احساسی خوب داشته باشد. مشکل اینجاست که او مطمئن نیست چگونه می تواند به وضوح و شفافیت کامل برسد. شاید منتظر است روزی معجزه شود و ترس از صمیمیت او بریزد، اما این چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد.

چنانچه شما نیز از صمیمیت می ترسید بهتر است درباره آن با نامزدتان صحبت کنید تا او احساس نکند در این زمینه تنهاست. برای مثال شاید به شما بگوید می ترسد با گذشت زمان جاذبه امان را برای یکدیگر از دست بدهیم. چنانچه یکدیگر را به راحتی از مسایل، دلواپسی ها و نگرانی های خودتان باخبر کنید، می توانید مطمئن باشید به راستی هر دوی شما در جهت بهبود رابطه تان به طور جدی کار کرده اید و می خواهید با در میان گذاشتن تمام احساسات خوب و بد، همیشه می توانید شور و حرارت و عشق میان خود را زنده نگه دارید. چه بسا پس از چنین ابراز صمیمیت هایی ببینید که ترس نامزدتان به سرعت ناپدید شده است.

تمرین شناخت علت گریز از تعهد به رابطه عاشقانه

با انجام تمرین زیر می توانید احساسات خود و نامزدتان را بشناسید و به علل ترس ها و نگرانی ها پی ببرید. این تمرین از دو قسمت تشکیل شده است. هر جمله را به مدت یک دقیقه تکرار کنید و جای خالی را پر کنید. نامزدتان می تواند با صدای بلند جملات را برای شما بخواند یا در خلوت و تنهایی خودش این کار را انجام دهد یا آن را روی کاغذ بنویسد.

1- من وقتی آمادگی ازدواج و تعهد دادن را دارم که...

به عنوان مثال:

 • خانه ای مستقل داشته باشم.
 • پنجاه میلیون پس انداز در بانک داشته باشم.
 • سی سال داشته باشم.
 • مطمئن شوم که هیچ وقت نسبت به همسرم سرد نخواهم شد.
 • بفهمم که از ازدواج خود خیلی شاد و راضی هستم.

2- می ترسم ازدواج کنم چون...

به عنوان مثال:

 • می ترسم نامزد / همسرم از من جدا شود، همان طور که مادرم از پدرم جدا شد.
 • احساس می کنم تا ابد به دام افتاده ام.
 • دیگر هرگز بیشتر از این احساس شادی و شادی نکنم.
 • آزادی ام را از دست بدهم.
 • دست آخر مثل پدر و مادرم بدبخت شوم.

اینگونه تمرین ها گاهی مسایل و موضوعاتی را برای آن شخص روشن می کند که روحش هم از آن خبر نداشته و همین ترس ها بوده اند که باعث شده اند از تعهد دادن و ازدواج واهمه داشته باشد. شناسایی این ترس ها اولین قدم برای التیام دادن آنهاست. در مورد تمام این مسایل با نامزد خود حرف بزنید، اگر بتوانید او را قانع کنید که برای رفع ترس ها و نگرانی هایش کار کند، هردو باهم خواهید توانست به سطوح بالاتر و عمیق تر عشق و صمیمیت برسید.

اگر رفتار نامزدتان نشانی از تعهد به رابطه عاشقانه ندارد

برای اغلب زنان ارتباط با احساسات ودنیای درونی آسان تر است تا برای مردان. برای زنان طبیعی است که معنای باز بودن یا کسی ر ا به درون خود راه دادن یا تسلیم لحظه حال شدن را بفهمند. این در حالی است که برای بسکمک از مردان درک چنین مفاهیمی بسیار سخت و حتی ممکن است بسیار ترسناک به نظر برسد.

قبل از هر چیز مطمئن شوید که نامزدتان همان رابطه ای را می خواهد که شما می خواهید. وقتی نامزدتان می گوید می خواهد تغییر کند و تمام تلاشش را خواهد کرد به احتمال زیاد راست می گوید. مشکل آنجاست که اغلب مردان نمی دانند وافعا چگونه این تغییرات را در خود به وجود بیاورند و بتوانند صمیمی تر شده و از لحاظ روحی بازتر باشند و بتوانند تعهد به رابطه عاشقانه با شما را نشان دهند.

هر چه زنان درخواست ها و نیازهایشان را واضح تر و شفاف تر نزد نامزد / همسرشان مطرح کنند و در این راستا ابزارهای ملموس تر و عملی تری به آنان پیشنهاد دهند، آنان نیز ساده تر می توانند به این درخواست ها درخواست عمل بپوشانند.

تمرین نشان دادن تعهد به رابطه عاشقانه

به نامزد / همسر خود دست کمک و همکاری دهید تا بتوانید این تغییرات را در خود ایجاد کند، مطمئنا او نیز در آینده تلاش بیشتری برای حل مسائل خود انجام خواهد داد. تمرین زیر را به همین دلیل با یکدیگر انجام دهید:

بر روی یک کاغذ دو ستون عمودی رسم کنید. در ستون اول فهرستی از نیازها و خواسته هایی که دارید و همچنین مواردی را که دوست دارید در نامزدتان تغییر کند بنویسید. در ستون دوم راه هایی را که نامزدتان می تواند نشان دهد چگونه به تعهدات خود عمل کرده است بیاورید.

من چه خواسته و نیازهایی دارمتو نامزد/همسرم چگونه می توانی آنان را برآورده کنی
من می خواهم تو از نظر روحی - احساسی بازتر باشی و احساساتت را با من در میان بگذاری.
 • قبل از اینکه چندبار از او بپرسم، خودش ناراحتی اش را به من بگوید؛حتی اگر تصور می کند که خیلی مهم نیست.
 • گاهی قبل از اینکه من بگویم دوستش دارم او به من بگوید دوستم دارد.
 • وقتی با هم قدم می زنیم گاهی او پیش قدم شود و دست مرا بگیرد، قبل از اینکه من این کار را بکنم.

از اینکه این تمرین چقدر مفید واقع خواهد شد، حیرت خواهید کرد. این ابزار به نامزد شما کمک می کند تا خواسته های شما را برآورده کند و نشانه های تعهد به رابطه عاشقانه را در نامزدتان ببینید. به او نیز کمک خواهد کرد که بتواند احساسات و عواطف خود را ابراز و نیز نیازهایش را نزد شما مطرح کند. همین که در این کار پیروز شد و کمتر حالت دفاعی گرفت می توانید راه های دیگری همچون رفتن نزد مشاور را به او پیشنهاد دهید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 825

به "تشخیص میزان پایبندی و تعهد به رابطه عاشقانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص میزان پایبندی و تعهد به رابطه عاشقانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید