توضیحات قاضی صادرکننده رای جنجالی برائت راننده تریلی

به گزارش مجله جام جهان، قاضی صادرکننده رای برائت راننده تریلی که به صورت گسترده در فضای مجازی نشر یافت با انتشار بیانیه ای نکاتی را در مورد این حکم توضیح داد.

توضیحات قاضی صادرکننده رای جنجالی برائت راننده تریلی

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قاضی صادرکننده رای برائت راننده تریلی که به صورت گسترده در فضای مجازی نشر یافت با انتشار بیانیه ای نکاتی را در خصوص این حکم شرح داد که به شرح زیر است:

باسمه تعالی

بنده اساساً قصد نقد و تحلیل نداشته و ندارم و انتشار آرای قضایی صرفاً برای جامعه حقوقی و دانشجویان و همکاران خود است؛ لکن در فضایی که تفاسیر مختلف و بعضا سوءبرداشت هایی از رأی بنده در گروه ها و مجامع مختلف در حال رد و بدل شدن است، لازم می دانم که به تبیین کوتاهی از دیدگاه خود بپردازم:

1. در پروندۀ حاضر متهمان، دو برادر با دو خودروی سنگین (تریلی) پس از تخلیه بار، در حال تردد در جاده قزلحصار به سمت منزل خود بودند که در همان صبح پس از گرانی بنزین، در میان خودرو های خاموش شده در جاده گرفتار می شوند. در این میان عده ای از موتورسواران، رانندگان را به تخریب شیشه های خودرو در صورت حرکت تهدید می کنند. این متهمان نیز از ترس خسارت خوردن تا چند ساعت در خیابان متوقف می مانند. پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان با تلفن همراه آنان تماس گرفته و خواستار ترک فوری محل می شوند، اما آن ها به علت ترس از عواقب احتمالی حرکت دادن خودرو در جای خود باقی مانده و تا آرام شدن فضا در جای خود متوقف می مانند.

2. ناگفته پیدا است که در بادی امر مرزبندی دقیقی میان افرادی که صرفاً به سیاست های دولت اعتراض داشته و کسانی که از این فضا سوء استفاده کرده و اقدام به تخریب اموال عمومی یا خصوصی مردم و برهم زدن امنیت مردم کرده اند، وجود ندارد و قاضی بر اساس اختیارات و تکالیف قانونی تشخیص این مهم را برعهده دارد. همانگونه که رهبری عزیز صف مردم را از اغتشاشگران جدا کرده و حتی در خصوص افراد مشکوک الحال نیز وفق مبانی فقهی و قاعدۀ درأ رفتار منطبق با رأفت اسلامی را مورد تأکید قرار دادند.

3. این دادنامه هم نشان می دهد که تدابیر رهبری معظم انقلاب و تاکیدات شخص تراز اول دستگاه قضایی در حفظ و احیای حقوق عامه و صیانت از آن صرفاً به بیان محدود نیست و در مرحله عمل نیز نمود دارد. با این حال هر سیاستی ممکن است هزینه هایی برای متصدیان امر داشته باشد، اما دستگاه قضایی بدون دلیل قانونی آن را به دوش مردم تحمیل نخواهد کرد. چه اینکه پیام های بیشمار خیل عظیم مردم نشان از همین امر داشته و استقلال دستگاه قضایی نسبت به قوه مجریه را در این دادنامه مورد ستایش قرار دادند.

4. نکته مهم دیگر آنکه بنا به تذکرات برخی از اساتید و همکارانم، در بخش هایی از دادنامه که با پرانتز هم تعیین شده است، از چهارچوب پرونده خروج موضوعی شده و این امر در صلاحیت دادگاه نیست. این نقد عالمانه را وارد دانسته و بهتر بود نقد سیاست های دولتی را از حیث کارشناسی به متخصصان این امر واگذار نمایم.

5. علی ای حال داعیه بنده در صدور این دادنامه، پاسداری از اصل بیست و هفتم قانون اساسی مبنی بر آزادی اعتراض مسالمت آمیز بوده و به هیچ وجه با رفتار های مخل نظم و امنیت عمومی مدارا نخواهد شد، چه اینکه در پرونده دیگری که در خصوص حادثه آتش زدن خودروی آتش نشانی شهر چهارباغ تحت رسیدگی است، یازده نفر از متهمان تحت قرار وثیقه بازداشت هستند و پس از طی مراحل دادرسی حکم مقتضی صادر خواهد شد.

رسول احمدزاده - 1398/09/18

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 192

به "توضیحات قاضی صادرکننده رای جنجالی برائت راننده تریلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات قاضی صادرکننده رای جنجالی برائت راننده تریلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید