جزئیات اخذ جریمه های تخلفات کرونا، افزایش ظرفیت انجام تست PCR

به گزارش مجله جام جهان، معاون وزیر بهداشت ضمن تشریح جزئیات اخذ جریمه های تخلفات کرونایی که روز شنبه (19 مهر) در جلسه ستاد ملی کرونا به تصویب رسید، درخصوص تمهیدات اندیشیده شده در زمینه مقابله با بیماری توضیحاتی ارائه کرد.

جزئیات اخذ جریمه های تخلفات کرونا، افزایش ظرفیت انجام تست PCR

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به اینکه حدوداً هشت ماهی از درگیری کشور با ویروس کرونا می گذرد، گفت: می دانیم که این ویروس دارو و واکسن مشخصی ندارد بنابراین تنها راه مقابله با آن رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است که این موضوع احتیاجمند افزایش مسئولیت پذیری مردم و دولت است.

وی با اشاره به کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در میان مردم اظهار کرد: طی ماه های گذشته شرایط متفاوتی را تجربه کردیم. اواخر فروردین ماه میزان رعایت پروتکل ها در کشور به 76 درصد رسیده بود اما متاسفانه براساس آخرین آمار طی روزهای اخیر رعایت پروتکل های بهداشتی به 42 درصد رسیده است که این موضوع واقعا نگران نماینده است. البته در نظر بگیرید که این عدد در شهرستان های مختلف نیز متفاوت است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا تمایل چندانی به دریافت جریمه از متخلفان نداشت، اعلام کرد: سعی می کردیم کاری کنیم تا مردم با توصیه ها نکات بهداشتی را رعایت نمایند اما به جایی رسیدیم که حتی افرادی که رعایت می کردند نیز به خاطر سهل انگاری عده ای دیگر بیمار می شدند به همین دلیل به سمت وضع جریمه برای متخلفان رفتیم. استان تهران به عنوان استانی برای انجام آزمایشی این طرح انتخاب شده است و پس از آنکه نواقصش رفع شد در کل کشور اجرایی خواهد شد.

رئیسی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم این روزها کتمان بیماری از سوی افرادی با تست PCR مثبت است، توضیح داد: این افراد که معمولا علائم خفیف کرونا را دارند یا تصور می نمایند بیماری شان سرماخوردگی است و یا حتی با در دست داشتن پاسخ تست مثبت در جوامع حاضر شده و حتی ممکن است به محل کار خود نیز بروند. ما در شرایط فعلی که با اپیدمی کرونا روبه رو هستیم تاکید می کنیم هر علامتی مانند تب و لرز، گلودرد، آبریزش بینی و غیره باید کرونا در نظر گرفته گردد مگر آنکه خلافش ثابت گردد. براساس مصوبه امروز یکی از گروه هایی که مشمول جریمه می شوند کسانی هستند که بیماری خود را پنهان می نمایند.

وی اضافه نمود: از تمامی آزمایشگاه های خصوصی و دولتی که تست PCR را انجام می دهند خواسته ایم که تمام تست های اخذ شده را در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمایند بنابراین ما نسبت به ابتلای افراد آگاه خواهیم بود. از سوی دیگر فرد مبتلا با نصب اپلی کیشن ماسک بر روی گوشی خود ردیابی می گردد. همچنین یکی از مهمترین مبادی در شناسایی متخلفان مراقبین سلامت و بهورزان هستند که اطلاع مستقیم از جمعیت تحت پوشش خود دارند. متخلفان کرونا که بیماری خود را پنهان می نمایند در مرحله اول 200 هزار تومان جریمه می شوند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به گروه دوم متخلفان یعنی کسانی که ماسک نمی زنند، ادامه داد: درخصوص ناوگان حمل و نقل عمومی در صورتی که راننده تاکسی ماسک نزده باشد در صورتی که پلیس هدایت و رانندگی و یا ناظران بهداشت محیط او را بدون ماسک ببینند حدود 100 هزار تومان جریمه خواهد شد. همچنین به ازای هر یک از مسافران داخل خودرو که ماسک نزده باشند مجدداً راننده 20 هزار تومان جریمه می گردد و خود مسافر نیز موظف به پرداخت جریمه 50 هزار تومانی است.

رئیسی درباره محل پرداخت جریمه های کرونایی گفت: فرد پس از آنکه تخلف کرد بدهکار شناخته می گردد و باید بدهی خود را به حساب وزارت بهداشت واریز کند. این بدهی الزاما قرار نیست از یارانه های افراد اخذ گردد و به شیوه های دیگر نیز می تواند پرداخت گردد. این پول صرفا باید برای مقابله با کرونا هزینه گردد و نه در مبادی دیگر.

وی با تاکید بر اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا به خاطر پول کسی را جریمه نمی کند، اعلام کرد: در کنار چنین برخوردهای قهری صحبت هایی را نیز نموده ایم تا از افرادی که پس از بیماری در منزل می مانند حمایت کنیم به شکلی که یا وسایل حفاظت فردی رایگان در اختیارشان قرار دهیم و یا درمانشان به شکل رایگان صورت گیرد.

البته تصمیم گیری در خصوص این موضوع هنوز قطعی نیست.

معاون وزیر بهداشت اضافه نمود: ما ابتدا شاهد موجی از بیماری در استان های قم و گیلان بودیم. در اردیبهشت ماه پس از کسب بعضی تجربیات به شرایط نسبتاً آرامی رسیدیم و میزان استفاده از ماسک نیز افزایش پیدا کرد. اما در ماه های بعدی شاهد کاهش رعایت پروتکل ها بودیم. مردم باید بدانند رفتار ویروس هیچ تغییری ننموده است. آنچه که دچار تغییر شده است رفتار ما در مقابل ویروس است. در صورتی که رفتار خود را اصلاح کنیم ویروس تسلیم خواهد شد. اکنون 45 شهرستان را شناسایی نموده ایم که بیشترین میزان بروز بیماری را دارند.

رئیسی با اشاره به اینکه ایران کشوری پهناور است، تاکید نمود: همین موضوع سبب می گردد که گاهی ندانیم که در پیک دوم هستیم و یا پیک سوم را تجربه می کنیم و این موضوع به دلیل گستردگی کشور جای بحث دارد. در حال حاضر با توجه به افزایش موارد مبتلا نسبت به روزهای ابتدایی کاهش موارد فوتی را شاهد هستیم. در صورتی که بتوانیم انجام تست را افزایش دهیم قطعا مبتلایان بیشتری شناسایی خواهیم کرد. امروز قرار شد ظرفیت انجام تست PCR به اندازه 10 هزار تست در روز زیاد گردد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر فوتی های کرونا در سنین بالاتر از 70 سال هستند، گفت: یکی از عوامل ابتلای سالمندان اطرافیان بدون علامت آنها هستند. نباید فراموش کنید که سالمندان احتیاج به مراقبت بیشتری دارند. البته در استان های مختلف میانگین سنی ابتلا و فوت متفاوت است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود با اشاره به بازرسی های اجرا شده از صنوف و صنایع توضیح داد: طی 10 روز گذشته حدود 252 هزار بازدید توسط بازرسان بهداشت محیط اجرا شده است که از این تعداد 9 هزار مرکز اخطار دریافت نموده و 656 واحد نیز پلمب شده اند. در حال حاضر بیشترین اخطار برای نانوایی ها بوده است و در مراتب بعدی مدارس، رستوران ها، بانک ها، ادارات، صندلی های سوخت و... بوده اند.

رئیسی ضمن تشکر از پرسنل بهداشت و درمان که طی هشت ماه گذشته برای مراقبت از بیماران کرونایی از خودگذشتگی به خرج داده اند، گفت: دیدن بیمارانی که زجر تنفسی را تجربه می نمایند باعث ایجاد استرس در کادر درمان می گردد که همین موضوع می تواند کاری کند تا کارکنان بیمارستان ها مستعد ابتلا به کرونا شوند. از طرفی نباید فراموش کنیم که حجم ویروس در محیط های بیمارستانی بسیار بالاست و متاسفانه تعداد موارد ابتلای بیمارستانی کادر درمان بالا است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 788

به "جزئیات اخذ جریمه های تخلفات کرونا، افزایش ظرفیت انجام تست PCR" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اخذ جریمه های تخلفات کرونا، افزایش ظرفیت انجام تست PCR"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید