سوالات بدون جواب جهان درباره واکسن کرونا ، فریب تبلیغات را نخورید

به گزارش مجله جام جهان، رییس سازمان غذا و دارو درباره بعضی تبلیغات در فضای مجازی در زمینه واکسن کرونا هشدار داد و گفت: خواهشم این است که واقعا مردم به تبلیغات در فضای مجازی توجه نکنند. این تبلیغات قصد خیری ندارند. درباره فراوری و میزان اثربخشی واکسن در جهان، از سوی مراجع رسمی سوالات بسیار زیاد و بعضا بدون جوابی مطرح است.

سوالات بدون جواب جهان درباره واکسن کرونا ، فریب تبلیغات را نخورید

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا شانه ساز در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگاران، درباره تبلیغات پیش فروش واکسن کرونا در فضای مجازی، گفت: اولا واقعا خواهشم این است که واقعا مردم به تبلیغات در فضای مجازی توجه ننمایند. این تبلیغات قصد خیری ندارند. در زمینه واکسن کرونا، واقعا در این کار قصد خیری نیست. آنچه که عنوان می گردد الان در جهان فراوری و میزان اثربخشی آن، توسط مراجع رسمی سوالات بسیار زیاد و بعضا بدون جوابی مطرح است. حال اینکه یک نفر اعلام کند که این واکسن را پیش خرید کنید، یقینا قصد سوءاستفاده دارد و هیچ منبع رسمی و ذی صلاحی آن را تایید نمی نماید.

وی ادامه داد: در عین حال حتی اینکه مطرح می گردد بعضی کشورها واکسن را پیش خرید نموده اند، اینطور نیست. یکی دو کشور بیشتر پیش خرید نکردند و موسسات فراوری هم اعلام کردند که اگر نتوانستیم واکسن کرونا را فراوری کنیم، پول شما سوخت می گردد. احتمالا کشورهایی این کار را می نمایند که منابع باد آورده دارند. وگرنه هیچ عقل سلیمی پولش را به این صورت خرج نمی نماید. آنچه که درباره دوره ایمنی واکسن نیز مطرح شده، بسیار کوتاه است و فرد باید چهار بار در سال واکسن بزند.

داروی سنتی کرونا نداریم

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران درباره تخلفات عطاری ها در حوزه کرونا نیز گفت: تاکید می کنم که هنوز هیچ دارویی چه در طب سنتی و چه در داروهای شیمیایی وجود ندارد که مجوز و تاییدیه ای از سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع رسمی صدور مجوزهای دارو در کشور، داشته باشد. بارها هم این موضوع را تکرار کردیم. موارد زیادی در این زمینه مطرح شده اما هنوز کسی مجوزی دریافت ننموده است.

ماجرای نشت فاویپیراویرهای اهدایی به ایران در بازار آزاد

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نشت داروی فاویپیراویر اهدایی به ایران در بازار آزاد، گفت: میزان دارویی که تحت عنوان اهدایی وارد کشور شد، بسیار کم بود و به صورت حساب شده و تحت کنترل به بیمارستان ها داده شد. آنچه در بازار غیررسمی دیده می گردد، آن داروها نیستند. در حال حاضر فراوری داخلی فاویپیراویر را چند ماهی آغاز نموده ایم و به میزانی که بیمارستان ها احتیاج داشته باشند، در اختیارشان قرار داده شده است. منتها ورود این داروها به فهرست به عنوان دارویی برای درمان آنفلوآنزا است و هیچ منبع رسمی در جهان آن را برای درمان کرونا مورد تایید قرار نداده است. به نظر می آید افراد سودجو از التهاباتی که در بازار است، سوءاستفاده کردند. کسانی که می گویند این داروها وارد بازار غیررسمی شده، می خواهند تقلبات خودشان را توجیه نمایند و اعلام نمایند که داروهایشان اصل است. این یک ترفند است.

شانه ساز اضافه نمود: به ما گزارش شده بود که محلی داروی رمدسیویر را به مردم با قیمت های بالا می فروشد، بلافاصله همکاران ما با همکاری مراجع قضایی و انتظامی مراجعه کردند و دیدند که این اتفاق می افتد. وقتی کشف کردند متوجه شدیم که بر اساس آزمایشات حتی یک عدد از آن ویال ها رمدسیویر نبود. منتها فرایند بیماری در بسیاری موارد به این صورت است که بیمار با درمان های حمایتی و مراقبت رو به بهبود می رود.

وی درباره تاثیر داروی رمدسیویر در کرونا، گفت: داروها به دلیل مصرف گسترده ای که دارند، عوارض جانبی شان هم ظاهر می گردد. به عنوان مثال در یک زمانی می گفتند هیدروکسی کلروکین می تواند برای درمان موثر باشد، اما بعد از مدتی معین شد که موثر نیست و عوارض این دارو که آریتمی قلبی بود، به ویژه زمانی که همراه با کلترا استفاده می شد، منجر به عوارض قلبی برای مصرف نماینده و فوت شد. برآورد ما این است که رمدسیویر بیش از مواردی که از نظر علمی باید تجریز گردد، دارد تجویز می گردد و موارد خارج از بیمارستان نیز به صورت بسیار خطرناک است. بنابراین مصرف این داروها به دلیل گستردگی مصرف می تواند عوارض شدیدتری را برای بیماران ایجاد کند.

وی اضافه نمود: در بحث کرونا هم در کشور سه چهار گروه دارند کار می نمایند و شرکت هایی که واقعا این حرکت را دنبال می نمایند و درصد بالایی از موفقیت را برای خودشان در نظر می گیرند، نه تنها اطلاعات را اعلام نمی نمایند، بلکه اطلاعات شان را مخفی می نمایند. در عین حال اصرار ما و خودشان این است که از نظر خطراتی که می تواند برای محققین داشته باشد، این افراد معرفی نشوند. بنابراین به مردم یقین می دهیم آنچه که عده ای درباره دارو و درمان کرونا ادعا می نمایند، درست نیست.

شانه ساز درباره شرایط حقوق مسئولان فنی داروخانه ها گفت: واقعا این بحث را دنبال کردیم. نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان جلسات متعددی را با ما برگزاری می نمایند که در این جلسات کل ایرادات، اشکالات و خلاء های قانونی در حال آنالیز است. حداقل سه نفر از نمایندگان مجلس پیگیر این موضوعات هستند تا راه حلی اساسی و صحیح برای شان پیدا کنیم.

شانه ساز درباره میزان تامین واکسن آنفلوآزا نیز اظهار کرد: واکسن آنفلوآنزا را به میزان پنج تا شش برابر سال گذشته سفارش واردات گذاشتیم و بیش از دو میلیون هم واکسن آنفلوآنزای فراوری داخلی وارد بازار می گردد.

قیمت واکسن آنفلوآنزا در امسال

وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت مصوب واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: برنامه ما برای قیمت واکسن آنفلوآنزا این بود که به جز آن قیمت که به صورت رایگان و یارانه ای برای گروه های خاص در اختیار معاونت بهداشتی قرار می گیرد، مابقی واکسن ها با ارز نیمایی تهیه گردد، اما با مشورت وزیر بهداشت قرار شد برای اینکه واکسن بیش از حد گران نگردد، حتما ارز 4200 تومانی به آن تعلق بگیرد. بر همین اساس قیمت این دارو برای مصرف نمایندگان غیرقابل تحمل نخواهد بود. البته باید توجه داشته باشند که بخش اعظم واکسن ما امسال، وارداتی است و به هر حال قیمت آن را تا حدی می توانیم رقابتی کنیم. از آنجایی که هم باید از بحث کیفیت و منبع مطمئن واکسن اطمینان حاصل کنیم، تا یک میزانی می توانیم قیمت را کاهش دهیم و شاید قیمت پایین تر از آن به صلاح کیفیت نباشد.

وی درباره شرایط داروی بیمارن خاص نیز گفت: در اینکه تحریم ها مسائلی در جهت تهیه داروها ایجاد نموده، شکی نیست و همواره نسبت به این موضوع که تحریم ها بیماران ما را مورد هدف قرار داده است، در مجامع بین المللی گلایه نموده ایم. خصوصا در بحث کرونا که مسائل حمل و نقل هم مزید بر علت شده است. البته داروهای بیماران خاص در داروخانه های خاصی عرضه می گردد و داروخانه های عمومی آن را عرضه نمی نمایند. در عین حال اولویت ما در تامین دارو با توجه به ارزی که به صورت کاملا برنامه ریزی شده و میلی متری به ما ارائه می گردد، داروهای بیماران خاص است. البته علی رغم اینکه سال هاست که نمونه های فراوری داخلی این داروها در کشور وجود دارد و مصرف شده و عوارض خاصی از آن ها گزارش نشده است، اما باز هم می بینیم که بعضی همکاران پزشک و بیماران اصرار دارند که داروهای برند خارجی را مصرف نمایند و این موضوع را به عنوان کمبود اعلام می نمایند. این درست نیست که در حالی که داریم با مسائل ارزی سروکله می زنیم، داروی خارجی مشابه فراوری داخلی را وارد کنیم. دارویی که 10 سال وارد بازار شده و مسائل بیماران را حل می نماید، اصرار به تهیه نوع خارجی آن به دور از انصاف است.

و اما واکسن کرونای روسیه

شانه ساز درباره شرایط واکسن کرونای فراوری روسیه، گفت: هر کشوری که بتواند واکسن کرونا را فراوری کند، در درجه اول آن را برای هموطنان خودش استفاده می نماید. البته ما هم درصدد دریافت دانش فنی جدید که ممکن است وجود داشته باشد، هستیم. البته شرکت های ما می دانند که در چه جهت و با چه روشی در روسیه کار شده است. در عین حال اگر میزان فراوری آن ها بالا رود و تا آن موقع فراوری داخلی خودمان به نتیجه نرسیده باشد، از آن منابع هم استفاده می کنیم.

از دستفروش ها ماسک نخرید

وی درباره کیفیت ماسک های فراوریی، گفت: فراوری ماسک یک فرایند پیچیده و دشواری نیست که بخواهد کیفیت را به صورت جدی تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که بارها اعلام شده است، همان ماسکی که در منازل هم می تواند با کیفیت چند لایه ایجاد گردد، به ما اطمینان کیفی را می دهد. در عین حال اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو نظارت های مداوم خود را انجام می دهد. ما با استفاده از ظرفیتی که در سازمان انرژی اتمی وجود دارد، مرتب نمونه های ماسک های عرضه شده را به آنجا ارائه می دهیم. تاکید ما این است که از دستفروش و جاهایی که امکان پیگیری ندارند، ماسک تهیه ننمایند، بلکه از مراجع رسمی و خصوصا داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی ماسک تهیه نمایند.

شانه ساز درباره شرایط نسخه پیچی الکترونیک، گفت: نسخه پیچی الکترونیک فرایند ای است که حتما باید از پزشک آغاز گردد. داروخانه ها و آزمایشگاه ها سال هاست که نسخ پزشکان را به صورت الکترونیک وارد می نمایند. سازمان غذا و دارو بارها اعلام نموده است که اگر می خواهیم فرآیند نسخه نویسی الکترونیک انجام گردد، حتما باید همکاران پزشک در این فرایند وارد شوند. در غیر این صورت به اهداف مان نمی رسیم.

شانه ساز درباره موج دوم کرونا گفت: هنوز متخصصان اعتقاد ندارند که موج دوم کرونا آغاز شده است. البته رفتار ویروس به لحاظ ماهیت خاصی که دارد، دائم در حال تغییر است، اثربخشی داروها هم متغیر است و کارشناسان و داروسازان و پزشکان هم در این باره نگرانی هایی دارند.

غذاهای چرب و سرخ کردنی نخورید

شانه ساز با اشاره به بعضی توصیه های تغذیه ای در دوران کرونا، گفت: توصیه اصلی ما این است مردم از مواد غذایی چرب و محرک و سرخ کردنی ها استفاده ننمایند؛ چرا که می تواند موجب تحریک سیستم ایمنی گردد و حساسیت را بیشتر کند. نگرانی اصلی ما این است که افراد چاق در برابر این بیماری بیشتر مورد هجمه قرار می گیرند و خواهش مان این است که رژیم غذایی سالم استفاده گردد و بحث کنترل و کاهش وزن به ویژه در این روزها که امکان فعالیت کمتر شده است، مورد توجه قرار گرفته و روی رژیم غذایی بیشتر دقت گردد.

موفقیت واکسن کرونای ایرانی در فاز حیوانی

شانه ساز درباره بعضی اظهارات مبنی بر ایمنی 79 روزه واکسن کرونای ایرانی، گفت: ماده اولیه واکسن در چند شرکت داخلی فراوری شده است و واکسن ایرانی کرونا همانطور که وزیر بهداشت اعلام کردند، فاز حیوانی را با موفقیت سپری نموده است. موضوع ایمنی 79 روز واکسن کرونا مربوط به واکسن ایرانی نیست، بلکه بعضی فراورینمایندگان جهان این ادعا را دارند و منابع و اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، نشان می دهد که این دوره زمانی را برای ایمنی واکسن کرونا مطرح نموده اند.

وی درباره برخورد با متخلفان در بازار ناصر خسرو یا عطاری ها که اقدام به عرضه داروی کرونا می نمایند، گفت: برخورد با متخلفان، فرایند کاملا قانونی دارد و مراجع قانونی ذی صلاح بر اساس نوع تقلب و تخلف و میزان تخلف و تقلب، جرایم قانونی را به عنوان حکم صادر می نمایند و برخورد با متخلفان صورت می گیرد. این فرایند مرتبا به صورت روزمره انجام می گردد.

رییس سازمان غذا و دارو درباره عرضه ماسک در داروخانه ها، بالاتر از نرخ مصوب، گفت: ماسک صنعتی از اواخر این هفته یا اوایل هفته آینده در داروخانه ها عرضه خواهد شد و قطعا نرخ مصوبی که سازمان حمایت از مصرف نمایندگان اعلام می نماید، مبنا خواهد بود. البته درباره گرانفروشی ماسک در داروخانه ها هم صحبت هایی شد، اما ما این اظهارنظرهای بدون استناد را منطقی نمی دانیم و باید دید خرید داروخانه از کدام شرکت و بر اساس چه قیمتی بوده است و باید دید بر اساس سودی که در مجامع رسمی و ذی صلاح پیش بینی شده، باید آنالیز کرد که قیمت ماسک در داروخانه قانونی بوده یا بالاتر از نرخ مصوب بوده است و بر اساس آن برخورد گردد. بنابراین طلاعات باید کامل باشد. زیرا وقتی می خواهیم شکایت را به مرجع قضایی ارسال کنیم، از ما و فرد شکایت شده مدرک درخواست می نمایند.

انسولین کمبود ندارد

شانه ساز درباره کمبودهای دارویی نیز گفت: کمبودهای دارویی باید به صورت موردی آنالیز گردد. برای مثال در بحث انسولین که بسیار داغ است، باید توجه کرد که داروی انسولین در کشور دارای کمبود نیست، بلکه قلم انسولین به صورت سهمیه ای عرضه می گردد. گاهی ما درباره کمبود دارو نگرانی داریم که اگر این دارو نباشد هموطن ما چه کار کند، اما انسولین به وفور در دسترس است و هموطن ما نگران کمبود انسولین نباشند. در عین حال باید توجه کرد که بالاترین میزان ارزبری را در کشور ما انسولین های قلمی وارداتی دارند. البته در یک یا 2 هفته آینده برند اصلی گلارژین انسولین قلمی فراوری داخلی با حضور وزیر بهداشت افتتاح می گردد. تاکید دارم هموطنان نگران نباشند و اگر قلم انسولین به احتمال بسیار بسیار ضعیف قابل تهیه نباشد، می توانند به صورت موقت از ویال انسولین استفاده نمایند و نباید به هموطنان استرس وارد کنیم.

وی درباره مهندسی معکوس واکسن کرونا در کشور، گفت: ما هیچ گاه به عنوان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بحث مهندسی معکوس در واکسن کرونا را مطرح نکردیم. اصلا واکسنی در دسترس نیست و نمی دانیم منبع این خبر کجاست. واکسن از پایه در کشور در حال فراوری است. ما در حوزه داروسازی به نقطه ای در جهان رسیده ایم که حرف برای گفتن داریم. حدود دو سه هفته گذشته، ضابطه ای را امضا و ابلاغ کردم که مربوط به نیودراگ ها است که به معنی داروهایی است که برای اولین بار در جهان دارد فراوری می گردد. معنای این کار این است که داروسازی ما آنقدر پیشرفت نموده و جلو رفتیم که محققین و شرکت های داروسازی ما می خواهند داروهایی را فراوری نمایند که سابقه فراوری در جهان را ندارد. ما این ضابطه را اعلام کردیم و اکنون با این ضابطه که در سایت سازمان غذا و دارو بارگذاری شده است، مولکول ها و موادی را که برای اولین بار در جهان ادعا می گردد که می تواند به عنوان دارو استفاده گردد، به جهان عرضه می کنیم و فکر می کنم از یکی دو سال آینده داروهایمان را که به عنوان نیودراگ ها در جهان عرضه کنیم.

شانه ساز در پاسخ به سوال دیگری امکان صادرات رمدسیویر، گفت: اولا این دارو هنوز به عنوان درمان قطعی برای بیماری کووید-19 معرفی نشده است، بلکه یکی از داروهایی است که می تواند در درمان کرونا به میزان کمی موثر واقع گردد. این دارو را علاوه بر اینکه چهار شرکت داروسازی کشور، درخواست فراوری شکل نهایی آن را داده اند، با دو شرکت از نظر تکمیل مدارک و فاز پایداری موافقت شده که در حال فراوری هستیم و از همین هفته وارد بازار می گردد. قطعا آمادگی صادرات این دارو را بعد از تامین احتیاج داخلی، داریم. در عین حال یکی دو شرکت دانش بنیان هم اعلام کردند که ماده اولیه آن را هم می توانند فراوری نمایند و امیدواریم ماده اولیه آن هم در کشور فراوری گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره امکان فراوری انبوه واکسن کرونا از نظر زیرساختی، گفت: اطلاعات مربوط به فراوری واکسن کرونا بین افراد محدودی در حال گردش است، اما از این نظر که زیرساخت آن را برای فراوری انبوه داریم یا خیر؟. باید اعلام کنم که حتما به موازات صدور مجوزها و انجام مطالعات بالینی، بحث زیرساخت هم در حال پیگیری است و مشکل خاصی وجود ندارد. ما برای فراوری انبوه واکسن کرونا نگرانی نداریم.

شانه ساز درباره آخرین شرایط سامانه تیتک نیز اظهار کرد: با جدیت دنبال کار تیتک هستیم و به جز مقطع چند ماهه ای که به دلیل کرونا تمام فعالیت های سازمان غذا و دارو به تامین اقلام مورد احتیاج مربوط به کرونا معطوف شده بود، دنبال اقدامات مربوط به سامانه بودیم. در عین حال جا دارد از همکاران مان در سازمان غذا و دارو و معاونت های غذا و دارو در دانشگاه ها تشکر کنم که علی رغم آنکه سال بسیار سختی را در تحریم ها پشت سر گذاشته بودیم و بعد به کرونا برخورد کردیم، اما در کشورمان آبرومندانه عمل کردند و اجازه ندادیم در کشورمان اتفاقات ناگواری که در کشورهای صاحب ادعا ایجاد شد، رخ دهد. در این فاصله نتوانستیم بحث تیتک را به روال قبل دنبال کنیم، اما امروز داریم به سرعت جبران مافات نموده و کارها را انجام می دهیم.

وی گفت: بحث قرارداد جدیدی که در این باره با پیمانکار تهیه و تنظیم شده بود، دارد به سرعت نهایی می گردد و امیدواریم در چند روز آینده قرارداد رسمی را که بحث مالکیت این برنامه و پشتیبانی های آن را نهایی می نماید، نهایی گردد و دغدغه های وزیر بهداشت رفع گردد. تیتک سامانه ای بسیار جامع و عظیم است و از مگاپروژه های آی تی در کشور محسوب می گردد که می تواند در حوزه سلامت و مبارزه با تخلفات و تقلبات، کاربرد گسترده ای داشته باشد. با توجه به تنوعی که در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داریم که شامل چند ده هزار IRC مربوط به دارو و مواد اولیه دارویی، مکمل ها، مواد غذایی و... است، باید در بستر تیتک تعریف گردد و صفر تا 100 آن را بتوانیم به صورت یک سیستم آی تی هوشمند نظارت کنیم. این پروژه بسیار عظیم است و از اولیت های اصلی ما است که داریم به سرعت پیگیری می کنیم تا قبل از خاتمه سال این برنامه را نهایی شده استفاده کنیم. اکنون هم بسیاری از ذی نفعان مانند بیمه ها و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از آن استفاده می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 705

به "سوالات بدون جواب جهان درباره واکسن کرونا ، فریب تبلیغات را نخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوالات بدون جواب جهان درباره واکسن کرونا ، فریب تبلیغات را نخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید