حقیقت سیاه پنهان در آرد سفید

به گزارش مجله جام جهان، آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در نانوایی حضور داشته باشید و فرایند پخت نان را ببینید یا این که بخواهید در آشپزخانه یک رستوران، شاهد درست کردن یک پاستا باشید؟ احتمالاً متوجه شده اید که در چنین مکان هایی از آرد سفید استفاده می نمایند. آرد سفید یک ماده تصفیه شده است که در غذا های فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد و یک ماده ارزان و سبک محسوب می گردد. متاسفانه آرد سفید تصفیه شده ارزش غذایی خود را از دست می دهد و هیچ ویتامین، مواد معدنی و چربی مفیدی ندارد.

حقیقت سیاه پنهان در آرد سفید

آرد سفید تصفیه شده چیست ؟

سه بخش از غلات کامل وجود دارد. سبوس یا پوست گندم خارجی ترین بخش غلات است که حاوی فیبر، آنتی اکسیدان و ویتامین های b می باشد. درونی ترین بخش آن ریشه گندم محسوب می شوند و سرشار از ویتامین های b هستند و مواد معدنی، پروتئین و چربی سالم دارند. اندوسپرم هم در میانه قرار گرفته که حاوی کربوهیدرات است. زمانی که آرد سفید تصفیه شده را درست می نمایند، معمولاً سبوس و لایه داخلی را برمی دارند و فقط اندوسپرم باقی می ماند که سرشار از کربوهیدرات است. در نتیجه مواد مغذی اصلی آن از بین می رود و حتی ممکن است به بدن آسیب برساند.

مواد غذایی حاوی آرد سفید تصفیه شده

بعضی از رایج ترین غذا ها حاوی آرد سفید تصفیه شده هستند که شامل مواردی می باشند که در ادامه میخوانید :

نان

پاستا

کلوچه

کیک

چیپس

کراکر

سرلاک

نان پیتزا

نان کلوچه

دونات

تمام این مواد غذایی نه تنها به دلیل وجود آرد سفید مضر هستند، بلکه ممکن است دارای چربی نا سالم، شکر، طعم دهنده های مصنوعی و نگهدارنده هم باشند که آن ها هم آسیب زیادی به بدن وارد می نمایند.

نان سفید غنی شده چیست ؟

برای تهیه نان سفید غنی شده کمپانی ها مواد مغذی را از غلات کامل جدا می نمایند و آرد سفید را تصفیه می نمایند و ممکن است آن را غنی هم بنمایند. مشکل اینجاست که معمولاً ویتامین ها و مواد معدنی که استفاده می نمایند، ارگانیک نیستند و مواد مغذی کامل را برای بدن تامین نمی نمایند. بدن هم نمی تواند به راحتی آن را شناسایی نموده و از آن ها استفاده کند. بدن هم می تواند به راحتی آن را شناسایی نموده و از آنها استفاده کند. در نتیجه باز هم اثرات و عوارض جانبی آرد سفید باقی می ماند.

اضافه وزن و چاقی

آرد سفید حاوی مواد مغذی که برای سیر شدن بدن احتیاج است، نمی باشد. آرد سفید از نشاسته تشکیل شده است که یک کربوهیدرات ساده است به راحتی در معده هضم شده و در مدت زمان کمی احساس گرسنگی می کنید. همچنین با مصرف مواد غذایی تهیه شده با آرد سفید گرسنگی شما را رفع نشده و شما مایلید غذایی بیشتری بخورید. همین باعث افزایش چربی در شکم می گردد، همچنین سطح کلسترول را بالا خواهد برد.

دیابت و قند خون

شاخص گلایسمیک سطح قند خون را در غذا آنالیز می نماید. آنالیز ها نشان می دهد که مصرف آرد سفید سطح انسولین (هورمون آزاد شده توسط لوزالمعده) را بالا می برد. زمانی که انسولین آزاد می گردد، حرکات تبدیل قند به سلول ها برای فراوری انرژی نیز تند تر صورت می گیرد و همین می تواند عاملی برای ابتلا به قند خون و دیابت نوع 2 باشد.

بیماری قلبی عروقی

مطالعات نشان می دهد که مصرف مقدار زیادی غلات تصفیه شده، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. مصرف زیاد آرد سفید تصفیه شده، جزء همین دسته بندی قرار می گیرد.

التهاب در بدن

التهاب در بدن عامل بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت و بیماری قلبی است. مطالعات نشان می دهد که ارد سفید تصفیه شده سطح التهاب دهندگان داخل خون را بالا می برد و هر نوع التهابی در بدن مانند انواع حساسیت ها، آرتریت.

درد مفاصل و حتی ناراحتی های گوارشی که با استرس اکسیداتیو دست در دست هم دارند، در نتیجه استفاده از آرد سفید بدتر شده و بعد از مدتی به بیماری های مزمن و دوره ای تبدیل می شوند. رژیم غذایی با شاخص گلایسمیک پایین می تواند این التهابات را بهبود ببخشد. آرد کامل یا آرد غلات کامل که سبوس و جوانه گندم دارد، در بسیاری موارد سبب درمان هم می گردد زیرا با مصرف آرد کامل آنتی اکسیدان و مواد معدنی و ویتامین هم دریافت می کنید.

مسائل گوارش

غلات کامل سرشار از فیبر هستند که به حذف سموم ناخواسته در حرکات روده می پردازند. زمانی که آرد سفید تصفیه شده مصرف می کنیم، مضرات گوارشی آن به بدنمان خواهد رسید. مطالعات نشان می دهد که غلات کامل روی میکروب های موجود داخل روده تاثیر می گذارند و اسید های چرب ضروری را فراوری نمی نمایند که بتوانند به بدن یاری نمایند.

سرطان

سلول های سرطانی با افزایش مصرف شکر، تعداد بیشتری پیدا می نمایند. در نتیجه احتمال سرطان بالا می رود. البته رژیم های ضد سرطان هم هستند که در آن ها هیچ آرد تسویه شده سفید رنگی وجود ندارد.

آنتی اکسیدان ماده اصلی ضد سرطان است. جوانه گندم و سبوس حاوی آنتی اکسیدان و فیبر، اسید فولیک و اسید کافئیک Caffeic acid و اسید فیتیک Phytic acid، ویتامین E و سلنیوم است اما آرد سفید هیچ کدام از این مواد ضروری را ندارد یا به میزان بسیار کمی دارد.

مواد شیمیایی

برای تهیه آرد سفید سبوس و جوانه را جدا نموده و آرد را با ماده ای به نام بنزویل پروکسید Benzoyl Peroxide سفید یا bleaching می نمایند. این ماده یک ماده اکسید نماینده قوی محسوب می گردد که بدن را به راحتی در معرض انواع سرطان قرار می دهد.

از دیگر مواد شیمیایی که با خوردن محصولات تهیه شده از آرد سفید وارد بدن می گردد، بهبود نماینده هایی است که در آرد سفید برای پف کردن و طبخ بهتر وارد می گردد.

فاکتور گلوتن

یکی دیگر از موارد مهم در خصوص مشکل آرد سفید این است که این ماده حاوی گلوتن است. گلوتن شامل پروتئین هایی است که گوارش سختی دارند و مسائل روده، آلرژی و التهاب را به همراه دارند.

البته آرد فاقد گلوتن هم می تواند تصفیه گردد...

آرد فاقد گلوتن هم همواره سالم نیست. بعضی از آرد های فاقد گلوتن هم تصفیه می شوند، مثل موارد زیر:

آرد سفید

برنج

نشاسته سیب زمینی

نشاسته ذرت

نشاسته تاپیوکا

آرد اوروروت

دسته بندی آرد گندم

طی استاندارد بین المللی آرد گندم به آرد 7 درصد، 12 درصد، 15 درصد، 18 درصد، 21 و 23 درصد تقسیم بندی می گردد. آرد 7 درصد فقط 7 درصد سبوس آن گرفته شده و مابقی در آرد باقی می ماند. آرد 23 درصد آرد سفید تر و مضرتر است زیرا سبوس بیشتری از آرد گرفته شده است. آرد تیره تر سبوس بیشتر و در نتیجه فیبر و مواد مغذی بیشتری دارد.

اگر مایل هستید که موارد دیگر را جایگزین آرد سفید کنید، بهترین گزینه ها شامل موارد زیر است:

برنج وحشی

برنج قهوه ای

کوینوا

جو فاقد گلوتن

گندم سیاه

دانه تِف

نان سنگک بهترین نان

هر چه نان تیره تری بخرید نان سالم تری به خانه برده اید پس هنگام خرید نان توجه کنید که نان بسیار سفید نباشد.

در تهیه نان سنگک از آرد کامل استفاده می گردد. آرد کامل آردی است که دارای سبوس، انواع ویتامین ها و مواد مغذی بوده و نانی که حاوی سبوس بیشتری است و رنگ تیره تری دارد البته بعضی نانوایان برای عمل آوری بهتر و سریعتر نان به ویژه نان سنگک از آرد سفید استفاده می نمایند که در این صورت نان بربری جایگزین مناسبتری برای این نوع نان های سنگک هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1061

به "حقیقت سیاه پنهان در آرد سفید" امتیاز دهید

910 کاربر به "حقیقت سیاه پنهان در آرد سفید" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقیقت سیاه پنهان در آرد سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید