داوود میرباقری: سلمان فارسی پروژه پیچیده و سختی است

به گزارش مجله جام جهان، برای آن هایی که بیشتر اهل تماشای سریال هستند، داوود میرباقری و پروژه های ماندگارش همانند امام علی (ع)، مختارنامه و معصومیت از دست رفته به خاطراتشان پیوند خورده است، ولی این هنرمند در سینما نیز آثاری، چون آدم برفی، ساحره و مسافر ری را نیز دارد که جزو آثار ماندگار محسوب می شوند.

داوود میرباقری: سلمان فارسی پروژه پیچیده و سختی است

به گزارش روزنامه جام جم، داوود میرباقری چندان اهل مصاحبه نیست و از آن هایی است که حرفش را در آثارش می زند، اما هنگام بازدید رئیس رسانه ملی از کارگاه های سلمان فارسی فرصتی فراهم شد تا با او مصاحبه داشته باشیم. بخش هایی از این مصاحبه را مرور می کنیم.

شنیده ایم شما در صحبت هایی که با رئیس رسانه ملی داشتید، اعلام نموده اید سلمان فارسی از دیگر کار های تاریخی تان یعنی امام علی (ع) و مختارنامه برایتان مجذوب کننده تر است. از چه لحاظ این سریال تاریخی برایتان مجذوب کنندهیت بیشتری دارد؟

مقطع تاریخی ای که سلمان فارسی در آن زندگی می کرد، بسیار پرحادثه و پرتنش بود. طبیعی است در آن مقطع حوادث سیاسی و اجتماعی متفاوتی هم رقم خورده بود؛ بنابراین وقتی می خواستم سریال سلمان فارسی را بسازم، حوادث سیاسی، اجتماعی و مختصات آن خیلی مجذوب کننده تر از مقاطع تاریخی سریال های امام علی (ع) و مختارنامه بود.

ما در آن مقاطع خیلی حادثه نداشتیم، اما در این دوره از تاریخ که سلمان زندگی می کرد، حوادث زیادی روبه رو هستیم. حوادثی که باعث شد زندگی سلمان هم فرازونشیب های زیادی داشته باشد. به همین علت ساخت سریال سلمان فارسی برایم مجذوب کنندهیت زیادی به همراه داشته است.

وقتی تاریخ 100 ساله از انوشیروان تا خسرو پرویز و اتفاقات را مرور می کنیم، خواندن این بخش ها از تاریخ هم مجذوب کننده است. به ویژه برای ما ایرانی ها؛ بنابراین به تصویر کشیدن تاریخ هم مجذوب کننده است و ویژگی های خودش را برای مخاطبان دارند.

به نظرتان سریال سلمان فارسی می تواند هم نظر مخاطبان عام را جذب کند و هم مخاطبان خاص؟

مسلما وقتی از همه پرسیده گردد که قصه خسرو و شیرین را دوست دارند یا نه، پاسخ مثبت خواهند داد. جنگ بهرام چوبین و خسرو پرویز و... این ها مواردی است که برای تاریخ ایران مجذوب کننده است.

به همین علت سریال سلمان فارسی می تواند برای همه مجذوب کننده باشد، حتی برای خودم هم این مجذوب کنندهیت زیاد بود. وقتی در تاریخ جست وجو می کردم و درباره این شخصیت پژوهش داشتم، برایم جالب بود که این کار را بسازم. روایت ما در این سریال به گونه ای است که مخاطب با یک اثر تاریخی روبه رو می گردد و قصه هایی خواهد دید که برایش جالب خواهد بود.

مجذوب کنندهیت های زندگی سلمان فارسی کم نیست، حتی به فرموده پیامبر (ص)، صاحب علوم بود و اشراف زیادی به حوزه های گوناگون داشت. پس ما مقاطع مختلف زندگی سلمان را شاهد هستیم؟

سلمان، زندگی پرفرازونشیبی داشته و داستان سریال تلویزیونی سلمان فارسی از ابتدای تولد سلمان آغاز می گردد و تا خاتمه واقعه غدیر خم ادامه دارد. در این سریال به مهم ترین اتفاقات تاریخ پرداخته می گردد.

سلمان در حقیقت پروژه آنالیز تاریخ ادیان هم هست؟

سلمان با توجه به عشق به حقیقتی که داشت تقریبا همه ادیان را درنوردید تا در کنار پیامبر (ص) آرام بگیرد و این نکته مهمی است. پس آنالیز سلمان فارسی یعنی آنالیز تاریخ ادیان.

ساخت سریال سلمان فارسی مساوی است با دشواری های فراوان، چطور تا این مقدار نسبت به تاریخ دغدغه دارید که باعث می گردد سراغ ساخت چنین آثاری بروید؟

کار های سخت را دوست دارم و همواره دنبال کار های سخت رفته ام. من همواره حریف کار های سخت می شوم و فی نفسه این موضوع برایم مجذوب کننده است. بنابراین، این موضوع، پیچیده نیست که بخواهم به پیچیدگی هایش فکر کنم.

سر هر کاری که می روم و می خواهم بسازم، عاشقانه و باانگیزه کار می کنم. به این علت است که خودم مساله دارم و برای بهتر و بیشتر فهمیدن، دارم کوشش می کنم دنیا وسیع تری را کشف کنم. از سوی دیگر این مجال را پیدا نموده ام که درباره تاریخ بسازم و این موضوع چیز عجیبی نیست.

درحال حاضر بخش های بیزانس را کار می کنید. تا چه مقدار از این فصل کار به جای مانده است؟

برای ساخت فصل بیزانس سراغ لوکیشن های متفاوتی رفته ایم و همچنان این فصل از کار به جای مانده است. حدود 25درصد از تصویربرداری سریال اجرا شده است. از فصل بیزانس حدود 8-7 درصد مانده که جزو بخش های سخت کار است.

ایده آل من این است که بعد از بیزانس، ایران را بتوانیم آغاز کنیم. به علت این که هرچقدر جلوتر می رویم، این قسمت ها سخت می گردد و احتیاج به انرژی بیشتری دارد؛ بنابراین تا هنوز دوستان انرژی دارند بهتر است این بخش از کار را انجام دهیم.

اما اگر نتوانیم طبق برنامه بخش های مربوط به ایران را آغاز کنیم، ادامه کار را از حجاز آغاز خواهیم کرد که به لحاظ بخش های ساخت وسازی اش کمی به نسبت ایران آماده تر است.

چون شهرک ساخته شده داریم و می توانیم در آنجا کار کنیم. از سوی دیگر وقتی درباره بخش های مختلف زندگی سلمان تحقیق می کردم به نشانه هایی دست پیدا کردم که شخصیت او را نشان می داد و من هم کوشش کردم به این موارد در سریال سلمان فارسی بپردازم.

من سال ها درباره سلمان تحقیق کردم و می خواستم بدانم مساله این شخص چه بوده است. پژوهش هایی که برای این پروژه داشتم، خیلی علمی پیش رفت. در مجموع سلمان پروژه پیچیده و سختی است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1435

به "داوود میرباقری: سلمان فارسی پروژه پیچیده و سختی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوود میرباقری: سلمان فارسی پروژه پیچیده و سختی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید