درمان سل در ایران رایگان است

به گزارش مجله جام جهان، رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: بیشترین میزان بروز سل در ایران مربوط به گروه سنی 65 سال به بالا بوده و درمان سل در نظام بهداشتی کشور رایگان است.

درمان سل در ایران رایگان است

به گزارش گروه اجتماعی مجله جام جهان، مهشید ناصحی رئیس اداره کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: تعداد مبتلایان به سل در سال 97 بالغ بر 8 هزار و 713 نفر بودند که 54 درصد از این افراد مرد و 46 درصد زن هستند. 16 درصد از موارد بیماری نیز غیرایرانی اند.

وی نسبت موارد مسلول غیرایرانی در کشور از کل موارد را در سال 91 بالغ بر 12 درصد گفت و گفت: این میزان در سال گذشته به 16.3 درصد رسیده است. در 50 سال گذشته آمار بروز سل از 140 مورد در هر 100 هزار نفر به 11 مورد در هر 100 هزار نفر رسیده است.

رئیس اداره کنترل سل و جذام اضافه نمود: مهمترین و شایعترین علامت بیماری سل عبارت است سرفه طول کشیده بیش از دو هفته. سایر علایم نیز تب، تعریق شبانه، بی اشتهایی و کاهش وزن است. همچنین در بعضی موارد بخصوص بیماری طول کشیده، پیشرفته و شدید، علائمی همچون خلط خونی، تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز می تواند وجود داشته باشد.

دکتر ناصحی بیان داشت: در 90 تا 95 درصد موارد، هنگامی که میکروب سل به بدن منتقل می گردد به شکل نهفته باقی می ماند و علاوه بر آنکه قابل انتقال به دیگران نیست، خود فرد را هم بیمار نمی کند.

وی بیماری سل را کاملا درمان پذیر دانست، به شرط آن که فرد دارو ها را به موقع شروع و دوره درمان را بطور کامل مصرف کند. بیشترین میزان بروز سل در ایران مربوط به گروه سنی 65 سال به بالا بوده و درمان سل در نظام بهداشتی کشور رایگان است.

وی در انتها هزینه درمان عادی بیماری برای هر فرد را 500 هزار تومان و هزینه هر بیمار دارای سل مقاوم به درمان را 100 تا 250 میلیون تومان گفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 72

به "درمان سل در ایران رایگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سل در ایران رایگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید