دنبال هیچگونه حوزه نفوذ یا اهداف خودخواهانه در خاورمیانه نیستیم

به گزارش مجله جام جهان، سخنگوی وزارت خارجه چین در تشریح پیام سفر وزیر خارجه این کشور به منطقه غرب آسیا گفت که پکن دنبال دستیابی به اهداف خودخواهانه، لشکرکشی منطقه ای یا هرگونه حوزه نفوذ در خاورمیانه نیست.

دنبال هیچگونه حوزه نفوذ یا اهداف خودخواهانه در خاورمیانه نیستیم

به گزارش خبرنگاران، هووا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در رشته پیامی توئیتری به تشریح پیام های سفر وانگ یی وزیر خارجه چین به منطقه غرب آسیا پرداخت.

وی در این پیام های توئیتری نوشت: چین از کشورهای منطقه در مقابله با فشارها و آشفتگی های خارجی، حفظ استقلال و یافتن یک سیستم اجتماعی و مدل حاکمیتی با توجه به ویژگی ها، حمایت می کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: ما از کشورهای منطقه در خارج شدن از سایه رقابت قدرت های بزرگ کمک می کنیم تا اختلافات و نزاع های منطقه ای را توسط خود حل کنند.

چون یینگ اضافه نمود: چین دنبال دستیابی به اهداف خودخواهانه، لشکر کشی منطقه ای یا هرگونه حوزه نفوذ در خاورمیانه نیست. در مقابل ما روح شراکت محبت آمیز برابر و احترام به انتخاب کشورهای منطقه ای را حفظ کرده و امیدار هستیم که در صلح و توسعه منطقه ای از طریق همکاری صادقانه مشارکت داشته باشیم.

وزیر خارجه چین طی روزهای اخیر به چند کشور منطقه از جمله عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی سفر کرد.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه 25 ساله روز شنبه گذشته در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید. این سند ظرفیت ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

پیش از این نیز نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز با بیان اینکه امضای سند راهبردی بین ایران و چین باعث نقش بر آب شدن نقشه های آمریکا برای منزوی کردن تهران شد، نوشت پکن در سال های اخیر یک شریک تجاری مهم برای ایران بوده است.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1100

به "دنبال هیچگونه حوزه نفوذ یا اهداف خودخواهانه در خاورمیانه نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنبال هیچگونه حوزه نفوذ یا اهداف خودخواهانه در خاورمیانه نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید