تیر هوک در انگلیس هم به سنگ خورد

به گزارش مجله جام جهان، ایرنا نوشت: نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که برای جلب حمایت بین المللی از تمدید تحریم تسلیحاتی تهران به انگلیس سفر کرده نتوانست حمایت قطعی لندن را برای دفاع از قطعنامه پیشنهادی واشنگتن در این زمینه جلب کند.

تیر هوک در انگلیس هم به سنگ خورد

برایان هوک عصر چهارشنبه در کنفرانس ویدیویی با خبرنگاران در لندن تلاش کرد با استناد به اینکه تا به امروز کسی با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مخالفت نکرده طرح پیشنهادی واشنگتن در این زمینه را حائز اهمیت نشان دهد.

وی لغو تحریم های تسلیحاتی ایران بر اساس برجام را اشتباه بزرگی نامید و مدعی شد این مساله، یکی از دلایلی است که ما برجام را ترک کردیم.

این سیاستمدار امریکایی به جزئیات دیدارش با مقام های دولت لندن اشاره نکرد اما مدعی شد که لندن و واشنگتن به یک اندازه نسبت به تهدید ایران نگرانند و دو کشور هرگز اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته ای را نخواهند داد

سفر هوک به لندن پس از دیدار وی با مقامات تونس، کویت، قطر و استونی، در خصوص تحریم های تسلیحاتی ایران صورت می گیرد که موعد آن در ماه اکتبر(مهر) به پایان خواهد رسید.

هوک در تونس مدعی شد که اگر تحریم های تسلیحاتی علیه ایران تمدید نشود درگیری ها در سوریه و نقاط دیگر تشدید خواهد شد. نماینده آمریکا ضمن متهم کردن تهران به نقض قطعنامه 2231 ادعا کرد؛ ما به منظور حفاظت از صلح در منطقه برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تلاش می کنیم.

موعد تحریم تسلیحاتی ایران براساس برجام اکتبر سال جاری (2020) پایان می یابد و این یکی از موارد مخالفت شدید دولت آمریکا با توافق هسته ای است که سال 2015 میان ایران گروه 1+5 به دست آمد.

دولت های فرانسه، انگلیس و آلمان در رابطه با ادامه تحریم تسلیحاتی ایران باب مذاکره با آمریکا را بازگذاشته اما چین و روسیه با این طرح مخالف هستند.

ایالات متحده پیش نویس این طرح را میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع کرده اما تحلیلگران بر این باورند که دولت آمریکا تنها می تواند امیدوار به جلب حمایت تروئیکای اروپایی برجام باشد.

هوک امروز به خبرنگاران گفت که اگر چین از ایران در شورای امنیت جانب داری کند، با تحریم های بیشتری از سوی ایالات متحده روبرو خواهد شد.

واشنگتن همچنین تهدید کرده از حق خود به عنوان یکی از امضا کنندگان قطعنامه 2231 استفاده می کند و مکانیسم ماشه را که ضامن بازگشت همه تحریم های بین المللی علیه ایران است، فعال خواهد کرد.

با این حال اعضای باقی مانده در برجام تاکید دارند که آمریکا با خروج از این توافق هیچ حقی در برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل ندارد. به گفته جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آمریکا حق دارد به عنوان یک عضو مستقل سازمان ملل خواستار تحریم تسلیحاتی ایران شود.

کشورهای اروپایی عضو برجام ماه گذشته با صدور بیانیه ای تصریح کردند که به اجرای کامل قطعنامه 2231 پایبند هستند. هرچند آن ها باب اشتراک نظر با آمریکا درباره تحریم های تسلیحاتی ایران را بازگذاشته اما بر لزوم حفظ برجام و پرهیز از اقدامی که این توافق را به مخاطره بیندازد تاکید کردند.

در این بیانیه که متعاقب دیدار وزرای خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در برلین منتشر شد، آمده است: ما نسبت به اجرای کامل قطعنامه 2231 که در سال 2015 از برجام پشتیبانی کرد متعهد می مانیم. اما بر این باور نیز هستیم که لغو برنامه ریزی شده تحریم سازمان ملل در خصوص تسلیحات متعارف در اکتبر آینده بر اساس قطعنامه 2231 می تواند پیامدهای قابل توجهی برای امنیت و ثبات منطقه ای داشته باشد.

در این بیانیه تصریح شده؛ ما عمیقاً بر این باوریم که هر تلاش یکجانبه برای توسل به ساز و کار بازگشت اتوماتیک تحریم ها می تواند پیامدهای وخیمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد داشته باشد. بنابراین از هر تصمیمی که می تواند با تلاش های کنونی ما برای حفظ برجام ناسازگار باشد، حمایت نخواهیم کرد.

به نظر می رسد برای برایان هوک و اربابش مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که هفته پیش برای پیشبرد اهداف ضد چینی و ضد ایرانی کاخ سفید به لندن سفر کرده بود، همین سطح از حمایت بسنده می کند.

پمپئو سه شنبه گذشته در نشست خبری مشترک با همتای انگلیسی اش، در یک جمله اشاره کرد که با نخست وزیر انگلیس درباره تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مصاحبه کرده و از بیانیه تروئیکای اروپایی در این باره حمایت می کند.

امریکا با توجه به خروج از برجام بشدت در موضع ضعف برای لغو تحریم های تسلیحاتی ایران قرار گرفته و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که با توجه به خروج امریکا از برنامه جامع اقدام مشترک واشنگتن نمی تواند در امور بعدی مربوط به برجام دخالت کند.

ازسویی بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس که اصلی ترین متحد سنتی آمریکا در اروپا به شمار می فرایند چشم به پیروزی جو بایدن رقیب دموکرات دونالد ترامپ دوخته و پشت پرده از دولت کنونی فاصله می گیرند.

یک عضو ارشد دولت بوریس جانسون به ساندی تایمز گفته است که اگر ترامپ انتخاب نشود، اوضاع بهتر خواهد شد. به گفته وی پیروزی بایدن به عصر فاسد ترامپ پایان داده و بسیاری از امور اصلاح خواهد شد.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که سفر هوک و پمپئو به لندن برای جلب حمایت متحد سنتی واشنگتن در پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران با اقبال چندانی روبرو نشده و تیرشان به سنگ خورده است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 686

به "تیر هوک در انگلیس هم به سنگ خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیر هوک در انگلیس هم به سنگ خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید