سلامت روان خود را فدای کووید 19 نکنیم

به گزارش مجله جام جهان، زندگی آنلاین/ پیگیری مداوم و لحظه به لحظه اخبار منفی مثلاً تعداد مبتلایان یا فوتی های بیماری کرونا، صحبت مکرر در خصوص خطرات این بیماری سلامت روان را مختل می نماید.

سلامت روان خود را فدای کووید 19 نکنیم

یک کارشناس ارشد سلامت روان گفت: پیگیری مداوم و لحظه به لحظه اخبار منفی مثلاً تعداد مبتلایان یا فوتی های بیماری کرونا، صحبت مکرر در خصوص خطرات این بیماری سلامت روان را مختل می نماید.

فاطمه هوشمند، اظهار کرد: در هفته سلامت روان با شعار سلامت روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه، همه جا سعی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام بر مطلع سازی افراد و خانواده ها در خصوص اهمیت مراقبت های بهداشتی مربوط به سلامت روان است.

وی گفت: مرکز بهداشت استان ایلام، برنامه هایی را تدوین نموده که با هماهنگی ریاست مرکز بهداشت شهرستان ایلام و همکاری کارشناسان روان شهرستان قابل اجراست که در این برنامه ها کوشش بر آموزش های ساده و قابل فهم برای همه، اما ضروری و عملی است.

این کارشناس ارشد سلامت روان توضیح داد: یکی از فاکتورهای ایمنی در مقابل بیماری ها تقویت سیستم ایمنی بدن است که این امر با رعایت نکاتی مانند خواب کافی، مصرف مایعات به ویژه 8 لیوان آب در روز، تغذیه مناسب از جمله مصرف میوه و سبزیجات که منبع ویتامین ها و نهایتاً غذای اصلی سیستم ایمنی بدن است و کاهش استرس و اضطراب قابل دستیابی است.

هوشمند ادامه داد: در ماه های گذشته چه به وسیله مراجعان به مراکز بهداشتی و چه از ارتباط تلفنی از سامانه کشوری وزارت بهداشت موسوم به 4030 متوجه شدیم متاسفانه اشخاص مرتکب چند اشتباه رفتاری می شوند که موجب افزایش استرس و در نتیجه طبعات ناشی از آن می گردد.

وی گفت: پیگیری مداوم و لحظه به لحظه اخبار منفی مثلاً تعداد مبتلایان یا فوتی های بیماری کرونا، صحبت مکرر در خصوص خطرات این بیماری، تغییرو بی نظمی ساعات خواب از شب به روز، کاهش افراطی ارتباط اجتماعی و عدم خلاقیت برای جایگزینی فضای مجازی بجای ارتباط حضوری و مسایلی از این قبیل موجب افزایش اختلالات اضطرابی، افسردگی، وسواس فکری -عملی و دیگر اختلالات روان شده است.

این کارشناس ارشد سلامت روان توضیح داد: جهت بهداشت و سلامت روان لازم است که تمرکز را به جای بیماری بر سلامت و عوامل تأمین کننده آن قرار دهیم، از پیگیری اخبار منفی و تکرار آن بخصوص در حضور بچه ها و نوجوانان جدا خوداری کنیم چرا که پذیرش شرایط کنونی به عنوان تغییر در سبک زندگی و سازگاری و انطباق با این پاندمی، عامل بسیار مؤثر برای بقا و حفظ سلامتی بویژه سلامت روان است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 902

به "سلامت روان خود را فدای کووید 19 نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت روان خود را فدای کووید 19 نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید