صرفه جویی 107 مگاواتی، راه چاره تابستان بدون خاموشی برای تبریزی ها

به گزارش مجله جام جهان، شرکت توزیع نیروی برق تبریز با تشریح برنامه های پاسخگویی بار سال 99 گفت: صرفه جویی 107 مگاواتی در بخش های مختلف، تابستانی بدون خاموشی را برای مشترکان برق تبریز در پی خواهد داشت.

صرفه جویی 107 مگاواتی، راه چاره تابستان بدون خاموشی برای تبریزی ها

به گزارش مجله جام جهان آنلاین به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز، این شرکت گفت: با توجه به محدودیت های تولید برق و همچنین افزایش شدید رشد مصرف برق، صنعت برق همچنان با چالش گذر از پیک تابستان روبرو است و گذر بدون خاموشی از پیک تابستان در کشور، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا استفاده از تمام ظرفیت های کشور، مورد تاکید مسئولان وزارت نیرو و شرکت توانیر است. هر ساله برای گذر از پیک تابستان، طرح هایی با عنوان برنامه های پاسخگوئی بار از سوی شرکت توانیر برای اجرا به شرکت های برق سراسر کشور ابلاغ می شود.

جهت گذر از پیک بار تابستان سال 99، مطابق تکلیف ابلاغی شرکت توانیر، شرکت توزیع نیروی برق تبریز به مقدار 33 مگاوات کاهش بار از محل همکاری مشترکین خانگی و تجاری در اجرای برنامه پاسخگویی بار توسط نهادهای تجمیع کننده و به مقدار 74 مگاوات نیز کاهش بار از محل سایر برنامه های پاسخگویی بار مشترکین صنعتی دیماندی، کشاورزی، اداری دیماندی و سایر مصارف دیماندی را به انجام خواهد رساند که تحقق این امر مستلزم همکاری تنگاتنگ سازمان ها، ادارات و شرکت های مرتبط و تمامی مشترکین محترم است.

پتانسیل سنجی و اولویت بندی اجرای طرح های موثر و زودبازده با هماهنگی های انجام یافته با استانداری آذربایجان شرقی، شرکت توانیر، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، هیات امنای شهرک های صنعتی، شرکت پخش فراورده های نفتی، واحدهای صنعتی بالاخص واحدهای صنعتی با دیماند بالای یک مگاوات و شرکت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و امید است با همکاری های تمامی ذینفعان، تابستان 99 را بدون دغدغه خاموشی سپری کنیم.

کلیات چارچوب و حوزه عمل برنامه های پاسخگویی بار برای کاهش و کنترل پیک شبکه سراسری در تعرفه های مختلف صنعت برق در این گزارش آمده است و مشترکان می توانند در طرح های پاسخگوئی بار شرکت کرده و از مزایا و پاداش های آن بهره مند شوند.

مشترکین صنعتی دیماندی در سه بخش برنامه ذخیره عملیاتی، برنامه کاهش یا قطع بار برنامه ریزی شده صنایع (شامل جابجایی تعطیلات هفتگی از روز جمعه به یکی از روزهای کاری هفته، کاهش بار برنامه ریزی شده در ساعات اوج بار شبکه، کاهش/قطع بار برنامه ریزی شده 24 ساعته -مانند انجام تعمیرات وتعطیلات سالانه- و تعیین ساعت کار برنامه ریزی شده) و برنامه استفاده از مولدهای اضطراری (خود تامین) اجرا می شود.

بخش مشترکین کشاورزی نیز با هدف مشارکت مشترکین تاثیرگذار در پیک بار شبکه سراسری و مدیریت سمت تقاضا برنامه کاهش/قطع بار برنامه ریزی شده کشاورزی در قالب دو برنامه قطع بار برنامه ریزی شده مشترکین چاه آب کشاورزی (تعرفه 3- الف) و کاهش بار برنامه ریزی شده مشترکین دیماندی کشاورزی (تعرفه های 3-ب و 3-ج) برای مشترکان تعرفه های کشاورزی تدوین شده است.

برنامه کاهش بار برنامه ریزی شده مشترکان عمومی و سایر مصارف و برنامه استفاده از مولدهای اضطراری(خود تامین) نیز برنامه های بخش مشترکان دیماندی اداری را تشکیل می دهند.

مشترکین سایر مصارف (تجاری) دیماندی نیز مشمول برنامه کاهش بار برنامه ریزی شده مشترکین عمومی و سایر مصارف و برنامه استفاده از مولدهای اضطراری (خود تامین) می شوند.

مشترکین دیماندی ایستگاه های پمپ گاز فشرده CNG نیز می توانند با رعایت مصرف از مزایای برنامه قطع بار برنامه ریزی شده مشترکین ایستگاه گاز طبیعی فشرده استفاده کنند.

مشارکت در دو برنامه به صورت همزمان در صورتی مجاز خواهد بود که دو برنامه با یکدیگر تداخل زمانی نداشته و مشترک دارای پروفایل بار حداقل ساعت به ساعت باشد. همچنین شرکت های توزیع مجاز هست، مشترکانی که در برنامه های پاسخگویی بار مشارکت نکنند را برای پایداری شبکه سراسری برق در اولویت مدیریت بار اضطراری قرار دهند.

مشترکین خانگی و تجاری غیر دیماندی نیز با عمل به توصیه های مصرف بهینه برق، و مشارکت در برنامه پاسخگوئی بار مشترکین خانگی و تجاری از طریق تجمیع کننده ها سهم قابل توجهی در کاهش پیک بار سال 99 خواهند داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 383

به "صرفه جویی 107 مگاواتی، راه چاره تابستان بدون خاموشی برای تبریزی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی 107 مگاواتی، راه چاره تابستان بدون خاموشی برای تبریزی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید