محتوای ترسناک کوزۀ 1200 ساله ای که در مکزیک کشف شد

به گزارش مجله جام جهان، بقایای اسکلت یک انسان قربانی شده که قدمتش به 1200 سال قبل برمی شود اخیرا در جریان کاوش های باستان شناسی در کشور مکزیک کشف شده است.

محتوای ترسناک کوزۀ 1200 ساله ای که در مکزیک کشف شد

به گزارش فرادید، این استخوان ها که در یک کوزۀ سفالی قرار داشتند، در یک سایت باستانی در منطقۀ کامپه چه از زیر خاک بیرون آورده شدند. این خبر را موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک (INAH) در روز 14 آگوست اعلام نموده است.

باور باستان شناسان این است که این فرد در دورۀ متاخر کلاسیک یعنی بین 600 تا 800 میلادی دفن شده است؛ زمانی که تمدن مایا در اوج رونق و شکوه خود بوده است.

مایا ها که بخشی از مکزیک امروزی و بخش هایی از آمریکای مرکزی را در قلمرو خود داشتند، به ویژه به خاطر بنا های یادبود هرمی، نظام تقویم نگاری و همینطور سازماندهی خاص اجتماعی شان مشهور هستند.

آنالیز بقایای اسکلت به دست آمده نشان می دهد که این فرد در سن جوانی بوده و به عنوان بخشی از یک مناسک خاص قربانی شده است. تصاویر منتشر شده نشان می دهند که اسکلت در کف یک ظرف سفالی قرار گرفته و اندام هایش به صورتی فشرده بر روی یکدیگر تا شده اند.

سنت قربانی کردن انسان یک کنش معمول در بسیاری از جوامع باستانی از جمله تمدن مایا بوده است. در فرهنگ مایا، بچه ها معمولا به عنوان پیشکش هایی ارزشمند به خدایان در نظر گرفته می شدند، زیرا به باور مایا ها سن کم آن ها باعث می شد به خدایان و روح نیاکان نزدیک تر باشند.

علاوه بر اسکلت، یک حلقۀ یشمی منحصر به فرد که در وضع بسیار خوبی هم به جای مانده است در درون ظرف سفالی کشف شده است. البته اهمیت و معنای این حلقۀ یشمی هنوز برای باستان شناسان ناشناخته است.

به گفتۀ مقامات، این یافته ها برای آنالیز های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده خواهند شد. باستان شناسان می گویند یافت شدن اسکلت هایی با قدمت چند صد ساله امری غیر عادی در منطقۀ کامپه چه در نزدیکی شبه جزیرۀ یوکاتان نیست. تا امروز 177 مقبره مربوط به دوران پیش از ورود اروپایی ها به مکزیک، در این منطقه کشف شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1826

به "محتوای ترسناک کوزۀ 1200 ساله ای که در مکزیک کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محتوای ترسناک کوزۀ 1200 ساله ای که در مکزیک کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید