معرفی جاذبه های گردشگری توس

به گزارش مجله جام جهان، توس یکی از شهرهای تاریخی و مشهور استان خراسان رضوی است که نامش بیش از همه چیز یاد فردوسی را در ذهن تداعی می نماید.

معرفی جاذبه های گردشگری توس

برای سفر با قیمت تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

شهر توس خود یک شهر ثبت شده تاریخی است و جای جای این شهر می تواند جاذبه ای برای دیدن داشته باشد. معروف ترین جاذبه های گردشگری توس را می توان آرامگاه فردوسی نامید که نزد عاشقان و علاقه مندان زبان و ادبیات و فرهنگ فارسی و ایرانی دارای مقامی بی بدیل است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا به آنالیز بعضی جاذبه های گردشگری توس بپردازیم.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در 28 کیلومتری غرب روستای پاژ، شهرستان توس واقع شده است.بنای آرامگاه فردوسی یکی از زیباترین مقبره های ایران به شمار می رود که در طول زمان تغییرات زیادی داشته است و معماران عظیمی برای طراحی بنای مقبره شاعر عظیم ایران طرح هایی ارائه نموده اند. مقبره با در ورودی در سمت جنوب، روبروی استخری به ابعاد 10 در 30 متر واقع شده است که تصویر آرامگاه را منعکس می نماید. در قسمت داخلی این آرامگاه، سنگ قبری مرمرین با ابعاد یک در یک و نیم متر و در حدود نیم متر ارتفاع، روی سکویی مرمرین واقع شده است. این اثر ارزشمند در تاریخ 12 فروردین 1342 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بقعه هارونیه

بقعه هارونیه که با نام مقبره امام محمد غزالی نیز شناخته می گردد، در قلب دشت توس واقع شده است. این بنا کاملا آجری است و هیچ گونه تزیینات کاشی کاری در آن به کار نبرده اند. گنبد بنا دو پوسته دارد که پوشش خارجی آن ویران شده بود و در سال های اخیر، بازسازی شده است. بر سطح خارجی گنبد داخلی، اثرهایی از تیغه آجری دیده می گردد که ساختمان دو پوش گنبد را به هم متصل می کرد. این بنا دارای یک ورودی در سمت جنوب با سردر فوق العاده رفیع است. درون گنبد ساده است و مقرنس کاری هایی مربوط به دوره تیموری در رواق وسطی پشت ضلع شمالی گنبدخانه دیده می گردد. این اثر تاریخی در سال 1382 تحت عنوان مقبره امام غزالی به شماره 8944 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تابران توس

شهر تاریخی تابران توس در قرون پیشین به منطقه ای در میان دو رشته کوه بینالود در جنوب و هزار مسجد در شمال اطلاق می شده است. این ولایت مشتمل بر چهار شهر تابران، رادکان، نوغان و تروغبذ بوده و تابران که اکنون به توس مشهور است در قرن 4 هجری قمری عظیم ترین شهر منطقه محسوب می شده است. آنچه از تابران توس قدیم بر جای مانده عبارتند از: باروی شهر، ارگ توس، گنبد هارونیه، بقایای مسجد جامع تابران باغ و بنای نوساز آرامگاه فردوسی.

موزه شهر توس

نمای بیرونی بنای موزه توس برگرفته از معماری دوره هخامنشی و همچنین مفاهیم اسطوره ای اشعار فردوسی است و از نقاط گردشگری توس است. این موزه متشکل از چهار قسمت یا بخش است، که بر اساس اشیای موزه تقسیم بندی شده است. موزه توس همچنین دارای غرفه فروش کتاب، نشریات و محصولات فرهنگی است که به لحاظ موضوعی با حال و هوای آرامگاه فردوسی جور در می آیند.

قبرستان عاشقان

قبرستان عاشقان مربوط به اواخر دوره تیموریان تا دوره قاجار است و در شهرستان مشهد، بخش مرکزی، دهستان طوس، 150 متری شمال غرب روستای عاشقان واقع شده که در آن سنگ قبرهای صندوقی با حجاری های مذهبی و همچنین سنگ مزار محرابی وجود دارد. این اثر در تاریخ 27 اسفند 1386 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از جاذبه های گردشگری توس است.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 810

به "معرفی جاذبه های گردشگری توس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های گردشگری توس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید