نقض گسترده حقوق بچه ها در زندان های مصر

به گزارش مجله جام جهان، سازمان های حقوق بشری٬ مقامات مصر را به نقض گسترده حقوق بچه ها در زندان های مصر و بازداشت خودسرانه آنها متهم کرده و خواستار توقف این تجاوزات شدند.

نقض گسترده حقوق بچه ها در زندان های مصر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان کشورم-جزیره انسانی مصر٬ سرویس های امنیتی و ارتش مصر را متهم به بازداشت خودسرانه بچه ها و ربودن و شکنجه آنها کردند.

طبق گزارش این دو سازمان٬ نیروهای امنیتی مصر حقوق بچه ها بازداشت شده را نقض می کنند. در این گزارش به نقض حقوق 20 کودک در زندان های مصر با میانگین سنی 12 و 17 سال اشاره شده است. پانزده نفر از این بچه ها گفتند که آنها هنگام بازپرسی در بازداشتگاه های دور افتاده شکنجه می شدند. یک کودک دیگر نیز از شکنجه به دست نگهبانان زندان گفت. در این میان 7 کودک گفتند که عناصر امنیتی مصر آنها را با شوک برقی و سلاح های سنگین شکنجه می کنند.

دو کودک دیگر اعلام کردند که نیروهای امنیتی درحالی که آنها را از پشت به هم بسته بودند٬ از بازو آویزانشان کردند و پس از آن پزشک زندان شانه هایشان را که از جا درآمده بود جا انداخت.

طبق گزارش دو سازمان مذکور نیروهای امنیتی دولت عبدالفتاح السیسی در مصر٬ بدترین تجاوزات و شکنجه ها را ضد بچه ها و نوجوانان در زندان های این کشور انجام می دهند.

سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان مذکور مصری با استفاده از پرونده های قضایی و دادخواست ها و گواهی های پزشکی و نیز کلیپ های ویدئویی٬ بر اظهارات مربوط به شکنجه و نقض حقوق این بچه ها صحه گذاشتند.

یکی از این بازداشت شدگان که 17 سال بیشتر ندارد گفت که عناصر امنیت ملی مصر او را بازداشت کرده و در یک سلول انفرادی انداختند٬ پس از آن این کودک بدون اینکه خانواده اش اطلاعی از او داشته باشند٬ سه روز به صندلی بسته شده بود.

بر اساس گزارش دو سازمان مذکور٬ این بچه ها همراه با زندانیان بزرگسال در سلول های پر ازدحام بازداشت هستند که به دلیل تنگی جا حتی نوبتی می خوابند! و از غذا و نظارت های پزشکی کافی نیز محرومند.

روایت های این بچه ها از شکنجه و تجاوزات٬ تصویری کلیشه ای از تاکتیک های امنیتی وحشیانه ضد بچه ها و زندانیان بزرگسال در نظام مصر است که سازمان های حقوق بشری از سال 2014 در صدها مورد به آن اشاره کرده اند.

بر اساس گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر٬ دستگاه قضایی مصر در رابطه با رسیدگی به اوضاع شکنجه و بدرفتاری با بچه ها زندانی٬ اصلا جدیت به خرج نمی دهد.

در گزارش مذکور آمده که مقامات مصر دو کودک را تنها به جرم آسیب رساندن به نمای یک هتل٬ در دادگاه کیفری بزرگسالان محاکمه کردند.

طبق این گزارش٬ مقامات مصری یک کودک را بدون محاکمه به مدت 30 ماه بازداشت کردند و حتی اجازه ندادند امتحان درسی خود را بدهد که این بر خلاف قانون خود مصر است.

دو سازمان حقوق بشری مذکور از نظام مصر خواستند تا این قانون که به داسراها اجازه می دهد تا بچه ها را در دادگاه های کیفری بزرگسالان محاکمه کنند٬ اصلاح شود و همچنین از مقامات خواستند تا همکاری کامل با کارشناسان سازمان ملل و اتحادیه آفریقا در خصوص شکنجه و بازداشت های خودسرانه داشته باشند.

این سازمان ها همچنین از هم پیمانان مصر به ویژه آمریکا و فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا خواستند تا از حمایت نیروهای امنیتی مصر دست بکشند تا این کشور اقدامات جدی برای سرانجام دادن به تجاوزات در زندان ها انجام دهد.

سازمان های مذکور همچنین خواستار توقف کمک ها به همه عناصر دولتی مصر از جمله ارتش و پلیس و سرویس های امنیت ملی که از طرف های مسئول تجاوزات و نقض خطرناک و گسترده حقوق بشر در زندان های این کشور هستند٬ شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 417

به "نقض گسترده حقوق بچه ها در زندان های مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض گسترده حقوق بچه ها در زندان های مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید