هرگز این ساعت از روز حمام نروید

به گزارش مجله جام جهان، صدا و سیما/ ما اغلب از والدین یا بستگان نزدیک زمانی که تصمیم به حمام کردن در شب داریم می شنویم حمام کردن در غروب برای سلامتی خوب نیست. علت آن را می توانیم چندین بیماری مانند رماتیسم و یا بیماری های دیگر بیان کنیم. آیا این چیزی که می گویند حقیقت دارد؟

هرگز این ساعت از روز حمام نروید

تعدادی از ضرر های حمام رفتن در عصر و غروب

1. حمام کردن در وقت غروب و عصر باعث رماتیسم می گردد

رماتیسم بیماری خود ایمنی است، و زمانی رخ می دهد که درد مفاصل وجود دارد، بنابراین فرد مبتلا به روماتیسمی، احساس دردناکی در مفاصل خود خواهد داشت. علل روماتیسمی هنوز تعیین نیست. طبق نظر متخصصان پزشکی این بیماری به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ می دهد که می تواند در سنین مفید هر کسی رخ دهد.

چندین بیماری مبتلا به روماتیسمی وجود دارد که باید بدانید:

- درد مفاصل

- بعضی قسمت های متمایل به قرمز در مفاصل

- زمانی که به آن دست می زنید، ناحیه مفاصل گرم هستند.

- مفاصل خشن در صبح

- کاهش عملکرد مفاصل

این بیماری در واقع مضر نیست، اما اگر احساس بیماری روماتیسمی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ و اگر روماتیسم داشته باشید، و مجبور هستید غروب حمام کنید، توصیه می گردد از آب گرم بهره ببرید، چون آب سرد مفاصل را سخت می نماید.

2. پیری زودرس

حمام کردن در غروب می تواند باعث پیری زودرس گردد. افراد زیادی می گویند که بدن آن ها به اندازه کافی قوی نیست که با آب سرد شست وشو نمایند وقتی در عصر حمام می نمایند باعث افزایش متابولیسم بدن آن ها می گردد. در نتیجه بدن به کالری و سطح بالایی از اکسیژن احتیاج دارد تا آن را تثبیت کند.

3 - ذات الریه

حمام کردن در غروب می تواند موجب ذات الریه گردد. در واقع، این فکر نادرست است. این بیماری از عفونت ویروس و باکتری هوا ناشی می گردد. فرد مبتلا به ذات الریه معمولا سرفه می نماید، به سختی نفس می کشد و می لرزد. ذات الریه برای مدتی طولانی درمان نمی گردد. علایم اولیه این بیماری مشابه کسانی هستند که سرفه و آنفولانزا مشترکی دارند.

4. اسید اوریک

حمام کردن در غروب می تواند خطر اسید اوره را افزایش دهد. این بیماری زمانی رخ می دهد که اسید اوره در بدن در حال افزایش است. سپس می تواند باعث گردد که کلیه ها قادر به وفق دادن و همچنین آزاد کردن ترکیبات نباشند. نشانه های مختلفی از این بیماری مانند:

درد مفاصل

التهاب و قرمزی

در صبح و عصر، فرکانس بالاتر از حد معمول خواهد بود؛ و آن ها با اسید اوره شدید، بسیار دردناک خواهند بود. آن به انگشتان، پاها، پاشنه، آرنج و یا مچ آسیب می زنند؛ و اگر علائم و یا حتی اسید اوره داشته باشید توصیه می گردد از خوردن قهوه خود داری کنید.

پیشگیری: بعضی مضرات حمام کردن در غروب برای سلامتی وجود دارد. باید از خوردن غذا هایی حاوی مواد پورین مانند آجیل، غذا های دریایی، یا غذا های کنسرو شده اجتناب کنید.

5. فرآیند سوخت و ساز را مختل می نماید

زمانی که در عصر حمام می کنید باید بیشتر مراقب باشید، چون می تواند فرایند متابولیسم را به هم بزند. چرا این طور است؟ علتش این است که در طول شب دمای بدن رو به کاهش است و به استراحت احتیاج دارید؛ و اگر حمام کنید و منافذ باز شوند، آب به بدن وارد خواهد شد و می تواند باعث ایجاد اختلال هورمونی در بدن گردد.

6. سرما

شب برای استراحت است. بنابراین، حمام کردن در شب می تواند باعث سرما خوردگی گردد، به خصوص وقتی دمای بدن بالا است و هنوز احساس گرما می کنید، حمام بکنید.

7. تب

آن به منافذ بدن و سطح گرم بدن مربوط است که در شب در حال افزایش است. چون وقتی بدن ما گرم است و با آب سرد می شویید و منافذ باز می شوند، این می تواند باعث گردد که احساس کنید تب دارید.

8. درد ماهیچه

بسیاری از مردم فکر می نمایند که حمام رفتن در شب باعث ایجاد درد در ماهیچه می گردد به این دلیل که آب سرد به داخل حفرات بدن آن ها وارد می گردد.

این فقط یک افسانه است یا واقعیت؟

صرف نظر از اثرات آن، متخصصان پزشکی وجود دارند که فکر می نمایند ابتلا به روماتیسمی بر اثر حمام کردن شبانه فقط یک افسانه است. آن ها همچنین اضافه کردند که حمام کردن در شب عامل اصلی پیری زودرس نیست، زیرا می تواند ناشی از شرایط استرس، بیماری های دیگر، ژنتیک و یا سایر عوامل روان شناختی باشد. با این حال توصیه می گردد که در عصر از حمام کردن خودداری کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1084

به "هرگز این ساعت از روز حمام نروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این ساعت از روز حمام نروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید