هنوز نصف پزشکان از کارتخوان فراری هستند!

به گزارش مجله جام جهان، درحالیکه طبق قانون مالیات های مستقیم از ابتدای مهر امسال، فعالان حوزه درمان به نصب و استفاده از سامانه فروش ملزم شدند، طبق آخرین اعلام سازمان امور مالیاتی، طی شش ماهه دوم سال فقط 50 درصد پزشکان در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت نام کرده اند و عملکرد 50 درصد باقی مانده در سال 1399 مشخص خواهد شد.

هنوز نصف پزشکان از کارتخوان فراری هستند!

به گزارش مجله جام جهان، از ابتدای مهر 1398، سرانجامه های فروشگاهی (کارتخوان) باید توسط همه مشاغل پزشکی بکار گرفته می شد و در صورت عدم استفاده از کارتخوان، همه تراکنش پزشکان مشمول اقتصادیات قرار می گرفت. همچنین جریمه ثبت نام نکردن سرانجامه های فروش در سامانه مکانیزه فروش، موجب تعلق دو درصد درآمد و در صورت بکار نگرفتن سرانجامه مذکور از ابتدای مهر سال جاری، معادل 10 درصد درآمد پزشکان مشمول جریمه می شد.

با وجود جریمه های درنظر گرفته شده از سوی سازمان امور اقتصادیاتی برای جلوگیری از سرپیچی پزشکان، در آبان سال جاری، مدیرکل تنظیم مقررات سازمان امور اقتصادیاتی گفت که فقط 40 درصد پزشکان کشور اقدام به نصب کارتخوان کرده اند و پس از گذشت بیش از دو ماه، فقط سه درصد دیگر به جمعیت پزشکانی که به این سامانه متصل شدند اضافه شد؛ چرا که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصادیاتی، درصد قابل توجهی از فعالان این صنف از این قانون سرپیچی کرده و فقط 43 درصد از پزشکان در سامانه سرانجامه فروشگاهی ثبت نام کرده اند.

هنوز 50 درصد پزشکان کارتخوان ندارند!

با توجه به اینکه تا آن زمان، 57 درصد از پزشکان از این قانون تبعیت نکرده بودند، رئیس سازمان امور اقتصادیاتی گفت که آن ها برای ثبت نام در سامانه سرانجامه فروشگاهی تا 30 بهمن 1398 مهلت دارند.

پس از اعلام این موضوع، سرپرست دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور اقتصادیاتی در تاریخ 19 بهمن از ثبت نام بیش از 50 درصد از مشمولان حوزه درمان تا سرانجام دی سال جاری در سامانه فروشگاهی به مجله جام جهان خبر داد که بر این اساس هفت درصد دیگر از جامعه پزشکی به ثبت نام در سامانه سرانجامه فروشگاهی ترغیب شدند.

با رسیدن به 30 بهمن 98 و اتمام مهلتی که رئیس سازمان امور اقتصادیاتی به جامعه پزشکان به عنوان فرصتی دوباره برای ثبت نام در سرانجامه فروشگاهی و نصب کارتخوان داده بود، پیگیری های مجله جام جهان از سازمان امور اقتصادیاتی برای دریافت جدیدترین اطلاعات از تعداد اضافه شده به 50 درصد از پزشکان تمکین کرده از قانون بی نتیجه ماند و آن ها پاسخگو نبودند و آمار مربوطه به روز نشد.

فرار 6700 میلیاردی پزشکان از اقتصادیات!

لازم به ذکر است که طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، میزان فرار اقتصادیاتی پزشکان حدود 6700 میلیارد تومان در سال است. در حالی که این صنف در حال حاضر فقط حدود 150 میلیارد تومان اقتصادیات پرداخت می کند و ثبت نام پزشکان در سامانه سرانجامه فروشگاهی به دلیل مشخص شدن و شفاف شدن درآمدهای این صنف، موجب جلوگیری از فرار اقتصادیاتی آن ها می شود.

از سوی دیگر باتوجه به اینکه درآمدهای نفتی در بودجه سال 99، کاهش یافته و تمرکز دولت برای درآمدزایی در سال آینده بر اقتصادیات و صادرات غیرنفتی است؛ به گونه ای که طبق آمار و اطلاعات بدست آمده از لایحه بودجه 99، دولت درآمدهای اقتصادیاتی را حدود 195 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده که به عبارت دیگر درآمد اقتصادیاتی پیش بینی شده برای سال 1399 در مقایسه با رقم مصوب سال جاری، 23 هزار میلیارد تومان افزایش دارد. الزام سازمان اقتصادیاتی در مرحله اول باید بر مقابله با فرارهای اقتصادیاتی باشد.

درآمدهای پزشکان مطابق با کد ملی آن ها مشمول اقتصادیات شود

در این میان الزام پزشکانی با 6700 میلیارد تومان فرار اقتصادیاتی به نصب کارتخوان، موجب جلوگیری از فرار اقتصادیاتی این صنف، کمک به فرآیند حسابرسی اقتصادیاتی کشور و محقق شدن درآمدهای اقتصادیاتی در لایحه بودجه 99 خواهد شد که در صورت محقق شدن این امر، هم نگرانی بابت تحقق درآمدهای درنظر گرفته شده در لایحه بودجه سال 99 از بین خواهد رفت و هم اینکه با معضلی به نام فرار اقتصادیاتی که دست و پا گیر دولت شده مقابله خواهد شد که در نهایت، این پیامدها نشان دهنده اهمیت ثبت نام پزشکان در سامانه سرانجامه فروشگاهی است.

اما تا به امروز با توجه به عدم تمکین 50 درصد پزشکان از این قانون، باید منتظر اقدامات، تمهیدات و مجازات بازدارنده بهتر و موثرتری در این زمینه توسط مسئولان سازمان امور اقتصادیاتی در سال 99 باشیم؛ زیرا همانطور که شواهد نشان می دهد جرائم درنظر گرفته شده تا به امروز نتوانسته عامل موثری در تمکین این صنف از نصب کارتخوان باشد. حتی در این زمینه برخی کارشناسان اقتصادی پیشنهاد می کنند برای جلوگیری از فرارهای اقتصادیاتی جامعه پزشکان کل درآمدهای پزشکان مطابق با کد ملی آن ها مشمول اقتصادیات شود.

لازم به ذکر است که صندوق مکانیزه فروش یک سیستم حسابداری فروش کامپیوتری است که با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی در مدل های مختلف عرضه می شوند. همچنین، از این سیستم برای ثبت اطلاعاتی همچون خرید و فروش، موجودی کالا، نگهداری هزینه در یک واحد شغلی و در جهت اجرای هر چه بهتر از قوانین و مقررات مربوط به اقتصادیات استفاده می شود.

علاوه براین، استقرار نرم افزار صندوق فروش برای کمک به فرایند حسابرسی اقتصادیاتی یکی از راهکارهای ارائه شده در بسکمک از کشورهای جهان است که باعث شفافیت بیشتر می شود و در نهایت این اصناف هم دیگر به فرار اقتصادیاتی متهم نمی شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 408

به "هنوز نصف پزشکان از کارتخوان فراری هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز نصف پزشکان از کارتخوان فراری هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید