گنجعلی خان کرمان تجلی گاه وحدت اقوام شد، هدف؛ گردشگری موسیقی

به گزارش مجله جام جهان، آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پنجشنبه شب شانزدهم آبان با اجرای چند برنامه موسیقایی و سخنرانی تعدادی از مدیران این دوره در مجموعه تاریخی گنجعلی خان شهر کرمان برگزار گردید.

گنجعلی خان کرمان تجلی گاه وحدت اقوام شد، هدف؛ گردشگری موسیقی

به گزارش گروه فرهنگی مجله جام جهان، مراسم افتتاحیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران پنجشنبه شب شانزدهم آبان با اجرای چند برنامه موسیقایی و سخنرانی تعدادی از مدیران این دوره در مجموعه حمام گنجعلی خان شهر کرمان برگزار گردید.

آیین سرنا و دهل نوازی، آیین دستمال بازی توسط گروه دستمال بازی سیرجان، آیین نوبت نوازی، اجرای چند برنامه موسیقایی توسط گروه صحرا روشن از خراسان شمالی، گروه فرامرز گلزار از آذربایجان شرقی، گروه زهی زنگ شاهی از سیستان و بلوچستان، گروه سزیکلی از کشور ترکیه، گروه ویسی از کرمانشاه، گروه جرجانی از ترکمن، گروه طوفان ریگان از کرمان، گروه آوای اصلان از علی آباد کتول و گروه میسان با پایکوبی شمشیر از خوزستان از جمله برنامه هایی بودند که در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند. این در حالی است در حین برگزاری این مراسم از کتاب دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز رونمایی شد.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در ابتدای این مراسم که با استقبال قابل توجه شهروندان و تعدادی از گردشگران داخلی و خارجی برگزار گردید، توضیح داد: خوشحالم از اینکه دوازدهمین جشنواره مسویقی نواجی ایران به همت مردم عزیز کرمان و مدیران استان در شهر های مختلف استان کرمان برگزار می گردد. این جشنواره همزمان با ایام گرامی هفته وحدت و میلاد حضرت رسول اکرم (ص) برگزار می گردد امروز بسیار خوشحالم که بیش از 280 هنرمند افتخار مهمانی این جشنواره را به ما دادند. ما سال جاری به لحاظ کمی و کیفی هم شاهد روند رو به رشدی بودیم که جا دارد از همه عزیزانی که در این دوره همراه ما بودند قدردانی کنیم.

وی پس از انتها صحبت های خود پیغام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای حاضران در برنامه قرائت کرد.

استان کرمان به دنبال توسعه گردشگری موسیقی است

محمد جواد فدایی استاندار کرمان هم در این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در استان کرمان اظهار کرد: از همه کسانی که تلاش کردند این جشنواره بار دیگر در استان کرمان برگزار گردد بسیار قدردانی می کنم. من عادت به صحبت کردن ندارم بنابراین فکر می کنم بهتر است در این جا کنار شما عزیزان کمتر صحبت کنیم. من می خواستم مطالبی را در حوزه موسیقی گردشگری و توسعه موسیقی در این عرصه بگویم، اما فقط به یک جمله بسنده می کنم. اینکه ما در استان کرمان به دنبال گردشگری فرهنگی به ویژه گردشگری موسیقی هستیم و در این راه موسیقی نواحی برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و امیدوارم روزی شاهد این باشیم که در تمامی شهر های کرمان موسیقی مقامی اجرا گردد که هر وقت گردشگری در این استان وارد گردد از برنامه های هنرمندان فعال این عرصه استفاده کند.

گگرددن یک پنجره به منظره گستره فرهنگ

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی با انتشار پیغامی توضیح داد: موسیقی نواحی توضیح شریف سرزمین هاست و نغمه و الحان این موسیقی در سوگ و سور در ستایش و نیایش قرین آدمی است و روایتگر زندگی. نوا هایی که نشان دار کوه و دشت و دریاست و با خاک و خورشید هم پیوند. نغمه هایی که موزه مزامیر و مضامینی است که به مرحمت پنجه کاردان و حنجره هنردان پنجره ای می گشاید به منظر گسترده فرهنگ از دیروز تا همواره ای که صدا باقی است.

موسیقی نواحی بدین صفت نه تنها پدیده ای شنیدنی که نگارخانه ای دیدن است. حتی حرمان و هجران منظومه هایش رنگ امید دارد و رنگ تلاش؛ و جشنواره موسیقی نواحی گردهمایی مشتاقانه ای که پیر و جوان می خواهند از ارمغان دلپذیر هنر در گوش محرمان فرهنگ قصه های ناب زمزمه نمایند، از این روست که دغدغه تمامی دست اندرکاران نه صرف نغمه پردازی که ایجاد معرض است برای مصاحبه، برای آنکه ببینیم و بدانیم از اقلیم رنگارنگ و اقوام مختلف نجد ایران چه گوهر ها برای فردا می توان سفت. دیروز را چراغ راه فردا قرار دادن و امروز را با امید و وحدت و یکدلی سپری کردن حاصل ارزشمند این روزهاست. روز هایی که می تواند بر جذابیت های کرمان کریم بیفزاید.

بر من است تا ضمن ادای ارادت به هنرمندان موسیقی نواحی ایران، هم از استاندار فرهیخته و ممتاز کرمان جناب دکتر فدایی و مسئولان عزیز استان و همکاران عاشق و سخت کوشم در کرمان بویژه آقای علیزاده و در تهران خاصه برادرانم آقایان الهیاری، ثابت نیا، و دبیر دانشور این رویداد دکتر احمد صدری صمیمانه قدردانی کنم. پیش من آوازت آواز خداست/عاشق از معشوق حاشا، کی جداست - آتش عشق از نوا ها گشت نیز آن چنان که آتش آن جوز ریز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 114

به "گنجعلی خان کرمان تجلی گاه وحدت اقوام شد، هدف؛ گردشگری موسیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنجعلی خان کرمان تجلی گاه وحدت اقوام شد، هدف؛ گردشگری موسیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید