آپترا؛ خودرو خورشیدی که شارژ لازم ندارد

به گزارش مجله جام جهان، سلول های خورشیدی که بدنه خودرو را پوشانده اند، تنها می توانند آنقدر انرژی خورشیدی جذب کنند که برای پیمودن 60 کیلومتر در روز کافی باشد و حتی این مقدار هم نیازمند هوایی آفتابی مانند کالیفرنیا است.

آپترا؛ خودرو خورشیدی که شارژ لازم ندارد

آپترا بی نیاز از شارژ هستند و آن قدر نور خورشید جذب می کنند که در بیشتر مناطق، می توانند سالانه بیش از 17 هزار کیلومتر طی کنند - عکس از اینستاگرام شرکت آپترا سازندگان خودرو 26هزار دلاری خورشیدی که ادعا می کنند بی نیاز از شارژ است، اولین محموله این خودرو ها را طی 24 ساعت فروختند.

شرکت تازه کار آپترا، مستقر در کالیفرنیا، خودرو سه چرخی خود را اولین خودروی برقی-خورشیدی بی نیاز از شارژ در جهان توصیف کرده است و می گوید که برد آن حدود یک هزار و 600 کیلومتر است. این شرکت در تارنمای خود می گوید:

آپترا از پیشرفت های انقلابی در سازه های سبک، آیرودینامیک کم پسا و خنک کننده، علم مواد و فرایند های تولید استفاده کرد تا پربازده ترین خودروی را که تا به امروز در اختیار مشتریان قرار گرفته است، بسازد. تک تک خودرو های آپترا بی نیاز از شارژ هستند و آن قدر نور خورشید جذب می کنند که در بیشتر مناطق، می توانند سالانه بیش از 17 هزار کیلومتر طی کنند.

شکل غیرعادی و قطره اشکی خودرو، بیشترین بازده آیرودینامیکی را به وجود می آورد تا انرژی کمتری برای به حرکت در آوردن آن لازم باشد.

در حال حاضر هیچ خودرو برقی تولید انبوهی در بازار نیست که بردی بیشتر از 825 کیلومتر داشته باشد. با این حال، گفته می شود که ادعای برد زیاد آپترا و بی نیازی آن از شارژ، محدودیت هایی دارد. سلول های خورشیدی که بدنه خودرو را پوشانده اند، تنها می توانند آنقدر انرژی خورشیدی جذب کنند که برای پیمودن 60 کیلومتر در روز کافی باشد و حتی این مقدار هم نیازمند هوایی آفتابی مانند کالیفرنیا است.

استیو فامبرو، از بنیان گذاران آپترا، گفت: 60 کیلومتر زیاد به نظر نمی رسد، اما مثل این است که خودرو را پارک کنید و در طول شب به صورت معجزه آسایی پر از دو گالن بنزین بشود.

یعنی می توانید در محل کار یا هر جای دیگر پارک کنید و وقتی برمی شد، انرژی بیشتری از زمانی که ترکش کردید ذخیره کرده باشد. بدون این که پولی بپردازید شارژ می شود و هر روز می توانید آن را برانید. به نظر من مردم عاشق این نوع آزادی اند.

خودرو یک خروجی 110 ولت دارد که امکان شارژ دستی را فراهم می کند و می توان آن را به پریز عادی وصل کرد. با یک شب شارژ به این شکل، خودرو می تواند 235 کیلومتر طی کند. در وهله اول، تنها 330 دستگاه از این خودرو سه چرخه آینده گرا موجود بود و قرار است تحویل آن ها در سال 2021 آغاز شود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 932

به "آپترا؛ خودرو خورشیدی که شارژ لازم ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپترا؛ خودرو خورشیدی که شارژ لازم ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید