آیا واکسن کرونا باید هرساله تزریق گردد

به گزارش مجله جام جهان، تهران (پانا) - کارشناسان و ایمونولوژیست ها به این سوال که آیا تزریق واکسن کرونا مانند آنفلوآنزا، هرساله ضروری خواهد بود، پاسخ دادند.

آیا واکسن کرونا باید هرساله تزریق گردد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از مدیکال اکسپرس، در حالی که تعداد افراد کاملا ایمن شده در برابر کووید-19 به صد ها میلیون نفر در دنیا افزایش یافته است، ایمونولوژیست ها و کارشناسان بیماری های عفونی اکنون در حال آنالیز یک سوال نو در خصوص همه گیری در حال توسعه هستند.

یعنی چه مدت مصونیت واکسن دوام خواهد داشت و آیا افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند برای محافظت از خود نیاز به دوز های تقویت نماینده دارند یا خیر؟

به گفته کارشناسان این یک سوال مهم است، زیرا کاهش ایمنی در برابر انواع قوی تر کووید-19 می تواند باعث افزایش عفونت در آینده و در بدترین حالت بازگشت کامل قرنطینه ها گردد. ایمنی فرد همواره در پی ایمن سازی یا عفونت طبیعی تا حدی کاهش می یابد.

اما آیا مصونیت شما در برابر کووید مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی به سرعت محو می گردد یا مانند بیماری هایی مانند سرخک یا سیاه سرفه طولانی تر خواهد ماند؟

کارشناسان می گویند سطح آنتی بادی با گذشت زمان کاهش می یابد. این در خصوص هر واکسنی که تزریق می کنیم صادق است. ما قبلا هرگز در برابر ویروس های کرونا ایجاد ایمنی نکرده ایم.

مصونیت افراد در برابر ویروس های فصلی (آن هایی که باعث سرماخوردگی می شوند) به سرعت محو می گردد. به همین علت می توانید بار ها و بار ها سرما بخورید، اما به نظر می رسد واکسن هایی که علیه ویروس سار-کوو 2 فراوری شده مقادیر بالایی از آنتی بادی ها را ایجاد می نمایند که حتی با کاهش آن ها از افراد محافظت می گردد.

آیا واکسن ها در مهمترین رسالت خود پیروز می شوند؟

دکتر پل اوفیت، مدیر مرکز آموزش واکسن در بیمارستان بچه ها فیلادلفیا و مشاور مواد غذایی آمریکا گفت: هدف این واکسن این است که شما را از بیمارستان و ICU و سردخانه خارج کند.

با این معیار کارشناسان تصور می نمایند که به زودی برای بیشتر افراد یا شاید برای همه کسانی که واکسینه شده اند، به دوز های تقویت نماینده نیاز باشد. حتی در مواجهه با انواع نوتر و عفونی تر مانند نوع دلتا که در هند پدیدار شد، واکسن های موجود قادر به جلوگیری از بیماری شدید در بین واکسیناسیون های کامل هستند.

آفیت بعلاوه گفت: پیشگیری از بیماری شدید بحرانی بسیار آسان تر است و من فکر می کنم شما احتمالا محافظت طولانی مدت تری در برابر بیماری شدید بحرانی دارید. اگر این هدف باشد، پس تصور می کنم که واکسن ها سال ها دوام داشته باشند. هنگامی که واکسن می زنید، اما از ماسک استفاده نمی کنید هنوز احتمال اینکه ویروس وارد بینی و گلوی شما شده و تکثیر گردد، وجود دارد؛ و همچنان هم ممکن است بعضی علائم را قبل از فعال شدن سیستم ایمنی بدن ایجاد کند.

کارشناسان پیگیری مقدار بستری شدن به علت ابتلا به ویروس کرونا را با دو فاکتور ارزیابی می نمایند؛ سلامت سیستم ایمنی بدن هر فرد و ایجاد انواع نو ویروس کرونا.

به گفته کارشناسان افراد مبتلا به سیستم ایمنی آسیب دیده مانند افراد سیگاری، افراد مبتلا به دیابت، افراد چاق و سالمندان ممکن است زودتر به دوز های تقویت نماینده نیاز داشته باشند، از طرف دیگر افراد جوان با سیستم ایمنی سالم ممکن است از محافظتی که سال ها و سال ها به طول می انجامد، برخوردار باشند.

اظهار نظر قطعی درباره ایجاد ایمنی وجود ندارد

دکتر دیال هیولت می گوید هنگامی که تعداد قابل توجهی از افراد واکسینه شده را مشاهده می کنید که به بیماری بسیار شدید مبتلا شده و مجبور می شوند در بیمارستان بستری شوند، قطعا این می تواند سیگنالی باشد که نشان می دهند دوز تقویت نماینده لازم است.

آنتونی فائوچی متخصص برجسته بیماری های عفونی در آمریکا گفته است که ایمنی ابدی نخواهد بود. او اخیرا به یک کمیته فرعی سنای آمریکا گفت: تصور می کنم ما مدتی به تقویت نماینده نیاز داشته باشیم. آنچه ما در حال حاضر فهمیدیم این است که این فاصله قرار است چگونه باشد.

کارشناسان می گویند اکنون ترس اصلی این است که نوع نوی ظاهر گردد که به میزان کافی متفاوت از ویروس نوع وحشی بوده و آنقدر شبیه به نوع قبلی باشد که بدن قادر به تفکیک آن از گونه قبلی نباشد. به همین علت متخصصان بهداشت عمومی اصرار دارند تا افراد بیشتری در اسرع وقت واکسن را دریافت نمایند. طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، این کشور فقط نیمی از راه را پشت سر گذاشته است، در حال حاضر بیش از 50 ٪ از افراد 12 ساله و بالاتر کاملا علیه کووید-19 واکسینه شده اند.

دستیابی به یک مدل دلگرم نماینده

کارشناسان معتقدند مدلی وجود دارد که نشان می دهد اگر بتوانیم 50 ٪ مردم را واکسینه کنیم، از حدود 6 میلیون مورد ابتلا به کووید جلوگیری خواهیم کرد. این واقعا مهم است، زیرا اگر ویروس نتواند آلوده گردد، همانندسازی رخ نمی دهد و اگر این امر اتفاق نیفتد جهشی هم رخ نخواهد داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1267

به "آیا واکسن کرونا باید هرساله تزریق گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا واکسن کرونا باید هرساله تزریق گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید