بچه ها همچنان بیشترین ناقلان کرونا هستند

به گزارش مجله جام جهان، فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، خطرات تزریق واکسن کرونا را به مراتب کمتر از عدم تزریق آن دانست.

بچه ها همچنان بیشترین ناقلان کرونا هستند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدرضا هاشمیان، گفت: تعداد افراد منتظر تزریق واکسن کم نیستند، کادر درمان هم قصد دارد این واکسن را دریافت کنند.

وی ادامه داد: ایران یکی از اولین کشور هایی است که بیماری کرونا به آن وارد شده، بنابراین به نظر می رسد منطقی است که جزو اولین کشور هایی هم باشیم که کاندید دریافت واکسن باشیم.

هاشمیان، اخذ سیاست های واحد و شفاف برای نحوه ورود و اعلام زمان تزریق را از سوی سیاست گزاران حوزه درمان خواستار شد و تاکید کرد: باید زمان دقیق واکسینه شدن مردم در برابر کرونا تعیین باشد.

به گفته وی، جو متلاطم پاندمی زمانی آرام می گیرد که تاریخ دقیق شروع واکسیناسیون از سوی کشور ها اعلام شود. اگر می خواهیم جامعه آرام بگیرد باید تاریخ دقیق ورود واکسن کرونا به کشور اعلام شود.

هاشمیان با اشاره به شرایط شیوع مبتلایان به کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر نسبت آمار مرگ و میر به موارد تشخیص داده شده کاهش پیدا کرده است. از ابتدای شیوع اپیدمی کووید 19 آمار ابتدایی مبتلایان 2 تا 2 و نیم برابر کاهش یافته است.

وی، یکی از مهم ترین دلایل کاهش موارد مرگ و میر در مبتلایان به کرونا را تحت پوشش قرار دریافت دارو های مؤثر در درمان کرونا بیان کرد.

هاشمیان گفت: با پیگیری های مستمر وزارت بهداشت بیماران دارو های تأثیر گذار در بهبود فرایند درمان را همانند رمدسیویر و یا فاویپیراویر را تحت پوشش بیمه و در شرایط مناسب تری دریافت می کنند.

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، از شرایط رضایت بخش آی سی یو ها در مقایسه با ماه های گذشته خبر داد و تاکید کرد: فرایند درمان کرونا نسبت به روز های شروعین شیوع کاملاً در کل کشور متفاوت شده است امروز درمان های منظم و منسجم تری به بیماران ارائه می شود.

وی انجام مداخلات سخت گیرانه و اعمال محدودیت ها برای کاهش و قطع زنجیره شیوع کرونا را راه حل مناسبی برای کنترل بیماری ذکر کرد و گفت: اگر از همان اولین روز شیوع اپیدمی در شهر هایی که آتش ویروس شعله ور بود محدودیت های بیشتری اعمال شده بود، به طور قطع با امواج کمتری از این بیماری دست به گریبان بودیم.

استمرار تعطیلات بار بیماری کرونا را کاهش می دهد

هاشمیان با اشاره به اینکه کاهش آمار مبتلایان به کرونا در بیمارستان ها کاملاً محسوس است، تاکید کرد: استمرار اعمال محدودیت ها به خصوص در روز های تعطیل می تواند به میزان قابل توجهی از بار بیماری بکاهد.

وی ادامه داد: در کل دنیا ثابت شده هر نوع اعمال محدودیت با هدف کاهش تردد ها می تواند میزان مبتلایان به کرونا و در نهایت چرخش ویروس را کمتر کند.

بچه ها و دانش آموزان همچنان بیشترین ناقلان کرونا

فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه، به برخی مداخلات برای کاهش اپیدمی در کشور اشاره کرد و توضیح داد: به طور مثال بستن مدارس یکی از مهمترین اقداماتی بود که از همان اولین روز های شیوع بیماری در کشور اعمال شد. در بسیاری کشور ها این اتفاق نیفتاد و به رغم گسترش ویروس مدارس به ادامه آموزش های حضوری خود پرداختند و این بار بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

وی در ادامه گفت: طی تحقیقاتی در آمریکا تعیین شد، بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا شدند، راننده های سرویس مدارس بودند، چرا که بچه ها و دانش آموزان به دلیل شرایط سیستم ایمنی بیشتر بدون علامت و ناقل کرونا هستند و به راحتی ویروس را منتقل می کنند.

ضرورت سرعت بخشیدن به واکسیناسیون

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بیشترین ویروس کرونا در بخش های مراقبت های ویژه در چرخش است خواستار تسریع در فرایند تولید و توزیع واکسن شد و گفت: انستیتو پاستور ایران یکی از بهترین مراکز آزمایشگاهی دنیاست بنابراین باید به محض تولید واکسن داخلی به این تولیدات اطمینان کرد تا سیر رشد و شیوع ویروس کاهش یابد.

هاشمیان تاکید کرد: مهم ترین موضوع در کنترل همه گیری و پیشگیری از خسارت های بیشتر جانی، سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون علیه کرونا است.

کشور های هند و چین پیشروترین تولیدکنندگان واکسن کرونا

وی، کشور های هند و چین را ازجمله پیشروترین تولید کنندگان واکسن کرونا معرفی کرد و برنامه ریزی برای ایجاد کارت واکسن، خرید و عرضه واکسن کرونا را مورد توجه قرار داد.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تجربه ثابت کرده خیلی از افراد کاندید تزریق واکسن در کشور و یا در دنیا نیستند کما اینکه در مورد واکسن آنفلوانزا هم اینچنین بوده و تمامی آحاد و اقشار جامعه تمایلی به واکسینه شدن نداشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 925

به "بچه ها همچنان بیشترین ناقلان کرونا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها همچنان بیشترین ناقلان کرونا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید