امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟

به گزارش مجله جام جهان، رئیس سازمان خصوصی سازی به دنبال صحبت های مطرح شده در زمینه احتمال توقف در عرضه صندوق های ETF گفت: اقدامات لازم در راستای عرضه این صندوق ها انجام می گردد و امکان توقف برای عرضه آنها در بازار وجود ندارد.

امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، با توجه به نزدیک شدن زمان عرضه مرحله دوم صندوق های ETF، از صبح امروز آدینه 20 تیرماه خبری با عنوان احتمال توقف در عرضه این صندوق ها منتشر شد که حاشیه های زیادی را در فضای مجازی و بین متقاضیانی که بی صبرانه در انتظار عرضه هر چه زودتر این صندوق ها هستند، ایجاد کرد.

سخنگوی کمیسیون مالی مجلس صبح امروز ضمن اعلام احتمال توقف عرضه باقی مانده سهام دولتی در قالب صندوق های ETF گفت: دولت نباید منابع باقی مانده سهام عدالت را به عناوین دیگر در بازار سرمایه عرضه کند، این منابع مربوط به سهام عدالت است و طرح مجلس این است که منابع به جاماندگان واگذار گردد و نباید تحت عنوان صندوق یکم که واگذار شد یا صندوق های دوم و سوم فروخته شوند.

  • عرضه صندوق های دولتی تا انتها سال

به دنبال صحبت مطرح شده از سوی سخنگوی کمیسیون مالی مجلس، علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازی در واکنش به حاشیه های ایجاد شده در این زمینه به ایرنا گفت: قانونی در کشور به عنوان قانون بودجه وجود دارد که طبق آن قانون در حال اقدام برای عرضه صندوق های دولتی هستیم و نمی توان اقدامی جز آن را در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: طبق قانون بودجه به طور حتم باقی صندوق های ETF نهایتا تا انتها سال و به مرور در بازار عرضه خواهند شد.

  • جزئیات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به 3 گروه عظیم جامانده | احتمال توقف عرضه صندوق دارا دوم و سوم

صالح اعلام نمود: صحبت های مطرح شده از سوی بعضی از افراد را نمی توان ملاک فعالیت قرار داد بلکه ما طبق قانون، اقدامات لازم در این زمینه را پیش خواهیم برد و به هیچ عنوان احتمال توقف برای عرضه این صندوق ها در بازار وجود ندارد.

رییس سازمان خصوصی سازی درباره زمان عرضه این صندوق ها گفت: در این زمینه نامه ای به وزیر کشور ابلاغ شده تا هر چه زودتر تصمیمات لازم برای عرضه این صندوق ها را اتخاذ نمایند.

وی با بیان اینکه دومین مرحله عرضه این صندوق ها در تابستان و سومین مرحله در پاییز انجام خواهد شد، اضافه کرد: اکنون در حال اتخاذ تصمیمات لازم برای عرضه باقی سهام بانکی ها و رایزنی با وزارت نفت برای عرضه سهام پالایشی ها در قالب صندوق های ETF به بازار هستیم.

رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه باید متناسب با کشش بازار اقدامات مربوط به عرضه صندوق های ETF در بازار صورت گیرد، گفت: سهام گروه خودرو و صنایع فلزی در قالب این صندوق ها در تابستان عرضه می گردد و بعد از آن نوبت به عرضه صندوق پالایشی ها خواهد رسید.

  • توقف عرضه صندوق های ETF احتیاج به قانون دارد

معاون سازمان خصوصی سازی هم در این خصوص به ایرنا گفت: طبق تبصره دو بند ب قانون بودجه قرار بر عرضه سهام دولتی در قالب صندوق های ETF است و اگر قرار بر توقف آن باشد فقط با حکم قانون صورت خواهد گرفت.

حسین علایی توضیح داد: برای توقف عرضه این صندوق ها، مجلس باید آن را مصوب و شورای نگهبان تایید کند.

  • عرضه صندوق های دولتی طبق برنامه پیش می رود

همچنین در این زمینه یاسر فلاح، مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار طی یادداشتی اعلام نمود که طبق قانون مصوب بودجه سال 99 دولت موظف است به جامانده سهام خود را در شرکت ها و بنگاه های دولتی در قالب ETF عرضه کند و این روال طبق یک برنامه زمان بندی شده انجام خواهد شد.

به گفته وی، عرضه ETF های دولتی بدون وقفه طبق برنامه پیش می رود.

  • دلیل اضافه نشدن دارایکم به پرتفوی خریداران | سجامی ها و غیرسجامی ها چه نمایند؟
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 657

به "امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید