5 ویژگی مهم برترین پارچه لباس ورزشی و معرفی انواع مختلف آن ها

به گزارش مجله جام جهان، هنگام انجام فعالیت های ورزشی، لباس انتخابی فرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به وسیله انتخاب برترین پارچه لباس ورزشی می توان راحتی، عملکرد و بهره وری خود را افزایش داد. در این مقاله، انواع مختلف پارچه های لباس ورزشی و ویژگی های آن ها را آنالیز می کنیم تا، برترین نوع پارچه برای لباس ورزشی خود را انتخاب کنید.

5 ویژگی مهم برترین پارچه لباس ورزشی و معرفی انواع مختلف آن ها

ویژگی های برترین پارچه لباس ورزشی

انتخاب پارچه برای لباس ورزشی، نقشی اساسی در بهبود عملکرد، راحتی و زیبایی آن ایفا می نماید. پارچه های ایده آل برای لباس های ورزشی باید دارای ویژگی های منحصربه فردی باشند تا احتیاجهای ورزشکاران را در سطوح مختلف برآورده سازند. در ادامه به آنالیز ویژگی های کلیدی پارچه های لباس ورزشی می پردازیم.

1. جذب عرق و رطوبت

پارچه ی لباس ورزشی باید بتواند عرق را به خوبی جذب نموده و خارج کند تا ورزشکار در طول تمرینات خود خشک و راحت باشد. پارچه های مرغوب و باکیفیت در لباس های ورزشی، به طور موثری عرق و رطوبت بدن را جذب می نمایند. این ویژگی مانع از خیس شدن لباس و ایجاد حس ناخوشایند در ورزشکار حین تمرین یا مسابقه می گردد. استفاده از پارچه های با قابلیت جذب رطوبت بالا، به حفظ تمرکز و آسایش ورزشکاران یاری زیادی می نماید.

2. کشسانی و انعطاف پذیری

انعطاف پذیری و حالت کشسانی مناسب، از دیگر ویژگی های کلیدی پارچه های ورزشی به شمار می رود. برترین پارچه برای لباس ورزشی باید انعطاف پذیری کافی داشته باشد تا به ورزشکار اجازه حرکت آزاد را بدهد و مانع از ایجاد محدودیت در حرکت های او گردد. برخلاف زمان های عادی، حین انجام حرکات ورزشی، احتیاج به آزادی عمل و دامنه حرکتی بیشتری وجود دارد. پارچه های کشی بدون ایجاد محدودیت، به ورزشکاران اجازه می دهند تا حرکات خود را به آسانی انجام دهند و از حدبیشتر توانایی خود بهره ببرند. پس هنگام خرید لباس ورزشی زنانه توجه به این نکته را نباید فراموش کنید.

3. دوام و سبکی

با توجه به احتمال زمین خوردن، برخورد با اشیا یا افراد حین انجام فعالیت های ورزشی، استحکام و مقاومت پارچه از اهمیت بالایی برخوردار است. پارچه های مناسب لباس ورزشی باید در برابر پارگی و ساییدگی مقاوم باشند تا در شرایط مختلف، دوام و ماندگاری خود را حفظ نمایند. بعلاوه پارچه این مدل لباس ها باید سبک و راحت برای استفاده باشد تا وزن اضافی روی ورزشکار گذاشته نگردد و او را در هنگام تمرینات اذیت نکند.

آشنایی با لگ ورزشی مردانه و 3 نکته مهم برای خرید آن

4. محافظت در برابر عوامل خارجی

برای کسانی که در مناطقی با شرایط آب و هوایی نامساعد زندگی می نمایند، پارچه های مقاوم در برابر تغییرات آب وهوا، بسیار ضروری هستند. جنس مقاوم لباس در برابر آب وباد، به شما اطمینان می دهد که بدون توجه به عوامل خارجی، خشک و راحت بمانید.

5. تنفس پذیری

یکی از مهم ترین ویژگی های هر نوع پارچه ورزشی، قابلیت عبور جریان هوا و تنفس پذیری آن است. طبیعتا حین انجام فعالیت های ورزشی، دمای بدن افزایش می یابد و لباس مناسب باید به خنک شدن سریع تر بدن یاری کند. به همین علت، انتخاب پارچه هایی که به گردش هوا در سطح پوست و تبخیر عرق یاری می نمایند، بسیار مهم است.

انواع پارچه های مناسب لباس ورزشی

انتخاب پارچه مناسب برای لباس ورزشی، نقشی کلیدی در راحتی، عملکرد و زیبایی آن ایفا می نماید. انتخاب پارچه بستگی به نوع و شدت فعالیت و بعلاوه ترجیحات شخصی دارد. مثلا برای ورزش های با شدت بالا، پارچه هایی که رطوبت را از بدن شما دور می نمایند و خشکی را حفظ می نمایند، برترین گزینه هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از پارچه های پرکاربرد در صنعت فراوری لباس ورزشی می پردازیم که با توجه به احتیاج خود برترین را انتخاب کنید.

1. پارچه اسپان

اسپان به علت تنوع رنگی بالا، ضخامت های مختلف و متنوع و قیمت مناسب، یک نمونه از برترین پارچه لباس ورزشی مردانه محسوب می گردد. با استفاده از این نوع پارچه می توان لباس های نازک تا ضخیم ورزشی را با هزینه ای ارزان تهیه کرد.

2. پلی استر

پلی استر (Polyester) به علت ویژگی هایی همانند سبکی، مقاومت در برابر چروک و جذب عرق، یکی از پارچه های محبوب و پرکاربرد برای لباس ورزشی است. این پارچه، برای ورزش هایی مانند دویدن و بدمینتون که احتیاج به حرکت و فعالیت زیاد دارند، ایده آل است.

پلی استر به عنوان یک پارچه مصنوعی، به علت دوام و نگهداری آسان، گزینه محبوبی برای ورزشکاران محسوب می گردد. بااین حال، با توجه به تنفس محدود، ممکن است در شرایط مرطوب برای بعضی افراد ناخوشایند باشد. این پارچه معمولا با الیاف دیگر ترکیب می گردد تا لباس های با کارایی بیشتر و متنوع تر فراوری گردد؛ مثلا با اسپاندکس برای خاصیت کشسانی بالا یا با پنبه برای تنفس پذیری بیشتر ترکیب می گردد.

ترکیب پلی استر با اسپاندکس، برترین پارچه لباس ورزشی زنانه با خاصیت کشسانی و قابلیت بازگشت پذیری بالا را به وجود می آورد و در فراوری لباس هایی مانند لگ ها ونیم تنه های ورزشی بسیار استفاده می گردد.

3. نایلون

نایلون، با داشتن جنس قوی و بادوام برای لباس های ورزشی که در معرض ساییدگی و پارگی زیادی قرار می گیرند، ایده آل است. این پارچه به عنوان یک لایه تقویت نماینده در لباس های ورزشی استفاده می گردد و معمولا به عنوان بخشی از نیم تنه های ورزشی یا شورت های دوچرخه سواری به کار می رود. پارچه نایلون به علت داشتن قابلیت جذب رطوبت میانه و خاصیت کشسانی بالا، گزینه مناسبی برای استفاده در لایه های بیرونی لباس های ورزشی است.

پارچه نایلون به علت کیفت و کشسانی زیاد خود، برای ورزش هایی که احتیاج به مقاومت در برابر رطوبت دارند، بسیار مناسب است. بعلاوه این پارچه، دارای ویژگی جذب و خارج کردن عرق است که ورزشکاران را در حین فعالیت های ورزشی خشک و راحت نگه می دارد. نایلون به علت دوام و خشک شدن سریع، اغلب در لباس های ورزشی استفاده می گردد.

4. پارچه فلامنت

فلامنت یکی از ارزان ترین پارچه های موجود در بازار است که به علت داشتن الیاف مصنوعی، قیمت پایینی دارد. این پارچه از دوام بالایی برخوردار بوده و ظاهری کمی براق دارد.

5. پارچه ملانژ

ملانژ از ترکیب نخ پنبه و پلی استر فراوری می گردد. قیمت این پارچه کمی بیشتر از نمونه های صددرصد شیمیایی است. با افزایش درصد پنبه در ملانژ، لطافت، کیفیت و قیمت آن نیز افزایش می یابد.

6. پارچه اسپندکس

پارچه اسپاندکس (لاکرا یا الاستین) به علت انعطاف پذیری و تهویه مناسب، برای دوخت لباس های حرفه ای ورزشی مانند لباس های دو و میدانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. الاستین یا لاکرا به ورزشکاران اجازه حرکت آزاد را می دهد و برای ورزش هایی مانند یوگا یا پیلاتس نیز بسیار مناسب است. اسپاندکس به علت خاصیت کشسانی اش معروف است. بااین حال، در محیط های مرطوب ممکن است چسبنده و آزاردهنده گردد.

این پارچه که با نام الاستین نیز شناخته می گردد، الیافی مصنوعی است که از خاصیت انعطاف پذیری شگفت انگیزی برخوردار است. ویژگی های این پارچه اسپاندکس را به گزینه ای ایده آل برای لباس های ورزشی تبدیل نموده است و معمولا با پلی استر یا پنبه ترکیب می گردد تا ضمن ایجاد دامنه حرکتی کامل، استحکام لباس را حفظ نماید.

7. پارچه پنبه ای

پارچه پنبه ای به عنوان یکی از خنک ترین و لطیف ترین انواع پارچه ها برای لباس های ورزشی، انتخاب ایده آلی محسوب می گردد. این پارچه حساسیتی برای پوست ایجاد نمی نماید و به تهویه مطلوب بدن یاری می نماید. بعلاوه، لباس های ساخته شده از پنبه، از سوزش عرق در نواحی حساس بدن نیز جلوگیری می نمایند. ویژگی های پارچه پنبه ای آن را به یک گزینه محبوب برای بیشتر ورزشکاران تبدیل نموده است.

8. پارچه میکروفایبر

پارچه میکروفایبر از ترکیب نایلون و پلی استر فراوری می گردد و قدرت جذب رطوبت بالایی دارد. رطوبت جذب شده به وسیله این پارچه به سرعت تبخیر می گردد و به همین علت انتخابی عالی برای افرادی است که زیاد عرق می نمایند. میکروفایبر که ظاهر ش با الیاف ریز آن تعیین می گردد، بسیار سبک بوده و به علت جذب بالای رطوبت، زود خشک می گردد. این پارچه اگرچه برای کنترل رطوبت عالی است، اما دوام آن ممکن است نسبتا کمتر باشد و احتمالا منجر به گلوله شدن سطح آن گردد.

9. پارچه مش

پارچه مش (Mesh) دارای سوراخ های ریز میکروسکوپی است که به عبور جریان هوا و تهویه مطلوب بدن یاری می نماید. این پارچه از ترکیب الیاف نایلون و پلی استر فراوری می گردد و مانند پارچه میکروفایبر برای افرادی که تعریق بالا دارند بسیار مناسب است.

10. پارچه نئوپرن

پارچه نئوپرن برای فراوری لباس های ورزش های آبی کاربرد زیادی دارد. دو نوع نئوپرن سلول باز و سلول بسته وجود دارد که نوع سلول بسته قیمت پایین تری داشته و نفوذپذیری آب کمتری دارد. از طرفی نئوپرن سلول باز گران تر بوده، خاصیت ارتجاعی بالایی دارد و برای دوخت انواع مختلف لباس غواصی و دیگر ورزش های آبی ایده آل است.

11. پارچه پلی استر-الاستین

ترکیبی از پلی استر و الاستین، لباس های ورزشی با خصوصیاتی مانند انعطاف پذیری، مقاومت در برابر رطوبت و قابلیت کشش بالا را فراهم می نماید. این پارچه مناسب برای ورزش هایی مانند بدن سازی یا ورزش های رزمی است که احتیاج به حرکت زیاد و انعطاف بالا دارند.

12. پارچه دورس

دورس پارچه ای ضخیم است که کاربرد فراوانی در فراوری انواع هودی و لباس های ورزشی دارد. از این پارچه اغلب برای دوخت گرم کن های ورزشی استفاده می گردد و به همین علت گزینه ای مناسب برای ورزش های صبحگاهی یا پیاده روی به شمار می رود.

انتخاب برترین پارچه برای لباس ورزشی

در این مقاله، به آنالیز مزایا و معایب هر پارچه، پرداختیم تا هنگام خرید لباس ورزشی انتخابی آگاهانه داشته باشید. انتخاب درست پارچه نه تنها به راحتی ورزشکار یاری نموده، بلکه بهبود در عملکرد ورزشی شما را نیز تضمین می نماید. انتخاب پارچه ایده آل برای لباس ورزشی شامل سنجیدن مزایا و معایب هر گزینه است. برترین انتخاب بستگی به احتیاجها و اولویت های خاص شما دارد. اگر دوام و سهولت نگهداری از لباس برایتان حیاتی است، پلی استر یا نایلون ممکن است برایتان مناسب باشند. اگر کنترل رطوبت در اولویت واقع شده است، میکروفایبر ارزش امتحان کرذن را دارد؛ برای مواقعی که در پی انعطاف پذیری بیشتر هستید، اسپاندکس می تواند گزینه ایده آل شما باشد.

در نهایت، پارچه ای که برترین تناسب را با احتیاجهای خاص شما داشته باشد، عملکرد لباس ورزشی شما را به سطوح جدیدی ارتقا خواهد داد. انتخاب نهایی پارچه مناسب برای لباس ورزشی به عوامل مختلفی همانند نوع ورزش، فصل، سلیقه و بودجه شما بستگی دارد.

منابع: tackapparel, sportcasuals, apparelnbags

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1855

به "5 ویژگی مهم برترین پارچه لباس ورزشی و معرفی انواع مختلف آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ویژگی مهم برترین پارچه لباس ورزشی و معرفی انواع مختلف آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید