این 13 استان منتظر برف و باران های سیل آسا باشند، احتمال تاخیر در پروازها

به گزارش مجله جام جهان، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با هشدار فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما در 13 استان طی امروز از احتمال جاری شدن سیل، خسارت به کشاورزان و آب گرفتگی معابر اطلاع داد.

این 13 استان منتظر برف و باران های سیل آسا باشند، احتمال تاخیر در پروازها

به گزارش تسنیم، پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز در بخش هایی از فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، ارتفاعات شمال و شرق خوزستان، لرستان، همدان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و ارتفاعات البرز مرکزی ابرناکی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است.

این شرایط فردا چهارشنبه در بعضی منطقه ها شمال غرب، سواحل غربی دریای خزر، غرب، مرکز، ارتفاعات مرکزی، ارتفاعات کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و پنجشنبه در نیمه غربی و بخش هایی از مرکز پیش بینی می گردد.

روز آدینه در نیمه غربی کشور، مرکز، شرق و جنوب شرق، سواحل غربی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی ابرناکی با بارش پراکنده پیش بینی می گردد.

شنبه هفته آینده در بخش هایی از شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز رگبار، رعدوبرق، وزش باد و در منطقه ها مرکزی، شرق و جنوب شرق کشور بارش های پراکنده روی می دهد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان خاتمه: آدینه 1402/08/12

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما و احتمال برف در ارتفاعات سبلان و رشته کوه البرز مرکزی.

منطقه اثر:

سه شنبه 1402/08/09: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، زنجان، همدان، مرکزی، شمال خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، نیمه شمالی فارس و غرب کرمان.

چهارشنبه 1402/08/10: جنوب و غرب اصفهان، نیمه شمالی فارس، غرب یزد، مرکز و غرب و جنوب کرمان، شرق هرمزگان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، لرستان، شمال شرق خوزستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، مرکز و جنوب اردبیل، ارتفاعات و دامنه مازندران و شمال استان های البرز و تهران.

پنجشنبه 1402/08/11: ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان، شرق و شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران.

آدینه 1402/08/12: ایلام، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قم، اصفهان، بوشهر، فارس، یزد، غرب هرمزگان، دامنه و ارتفاعات مازندران، شمال استانهای قزوین، البرز و تهران و شمال آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده ها، احتمال آب گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان آب در منطقه ها جنوبی کشور مندرج در منطقه اثر، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال تأخیر در پرواز و احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی

توصیه: عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان خاتمه: پیش از ظهر چهارشنبه 1402/08/10

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

سه شنبه 1402/08/09: سمنان، شمال شرق اصفهان، نوار شرقی خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه 1402/08/10: نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری در فضای باز به ویژه برای افراد سالمند، بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت های کشاورزی.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 9 آبان 1402 بروزرسانی: 9 آبان 1402 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1840

به "این 13 استان منتظر برف و باران های سیل آسا باشند، احتمال تاخیر در پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 13 استان منتظر برف و باران های سیل آسا باشند، احتمال تاخیر در پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید