هشدار بارش برف و باران در 16 استان

به گزارش مجله جام جهان، به گزارش خبرنگاران، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی و نفوذ سامانه جدید به کشور آورده است: بارش باران و برف، رخداد مه و کاهش دید افقی و در مناطق جنوبی بارش باران و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد وقوع تگرگ امروز (2 اسفندماه) در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه غربی کردستان، نیمه غربی کرمانشاه، شمال زنجان، نیمه شرقی بوشهر، جنوب و شرق فارس، غرب و ارتفاعات هرمزگان و جنوب غرب کرمان، یکشنبه (3 اسفندماه) در استان های شرق آذربایجان شرقی، گیلان، اردبیل، شرق و جنوب شرق فارس، ارتفاعات و شمال هرمزگان، نیمه شرقی خراسان جنوبی، شمال غرب سیستان و بلوچستان، مناطق مرکزی و نیمه غربی کرمان و چهارشنبه (6 اسفندماه) در استان های گیلان، غرب مازندران، خراسان شمالی، خوزستان و بوشهر پیش بینی می گردد.

هشدار بارش برف و باران در 16 استان

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی افزایش حجم رواناب و احتمال آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد، احتمال تاخیر یا لغو پروازها، کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستان، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب دیدن سازه های موقت و گلخانه ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی و وقوع صاعقه دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی احتیاط در سفرهای برون شهری به ویژه در مناطق کوهستانی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، کنترل و بازگشایی آبروها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و انجام سایر اقدامات پیشگیرانه را توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی همچنین با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: افزایش تلاطم و ارتفاع امواج بین 2 تا 25 متر و در نواحی فراساحل گاهی تا 3 متر فردا (3 اسفند ماه) در مناطق ساحلی گیلان و مازندران و چهارشنبه (6 اسفندماه) در دریای خزر، مناطق ساحلی گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به ممنوعیت تفریحات آبی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به ویژه فراساحل توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری از افزایش ارتفاع موج 1 تا 1.5 متر و فراساحل تا 2 متر فردا (3 اسفندماه) در نواحی مرکزی خلیج فارس و مناطق ساحلی بوشهر، دوشنبه (4 اسفندماه) در خلیج فارس، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر و غرب هرمزگان، سه شنبه (5 اسفندماه) در خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و شرق سیستان و بلوچستان خبرداده است.

حاکمیت این شرایط چهارشنبه (6 اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و شرق دریای عمان، مناطق ساحلی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و شرق سیستان و بلوچستان، پنج شنبه (7 اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، مناطق ساحلی بوشهر و هرمزگان و آدینه (8 اسفندماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز، مناطق ساحلی بوشهر و هرمزگان پیش بینی می گردد.

از مخاطرات این شرایط جوی می توان به احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک و نیمه سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل اشاره نمود بنابراین نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیت های شیلاتی می توان اشاره نمود.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش ارتفاع موج به 1 تا 1.5 متر و فراساحل تا 2 متر فردا (3 اسفندماه) برای نواحی شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی شرق مازندران و گلستان، سه شنبه (5 اسفندماه) برای نواحی غربی دریای خزر و مناطق ساحلی گیلان و پنج شنبه (7 اسفندماه) برای دریای خزر، مناطق ساحلی گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک و نیمه سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و نیمه سبک و فعالیت های شیلاتی توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: shahjahanfaroj.ir شناسه مطلب: 1073

به "هشدار بارش برف و باران در 16 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار بارش برف و باران در 16 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید